Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Rahiplerle Konuşmasi

Uhud daðý

New member
Beyazıdı bestam -i rum diyarına doğru yola çıkmıştı.Günlerce gittikten sonra bbir rahip ile karşılaştı.Rahip beyazıdı bestami( k s)hz elini tutup evine misafirgötürdü.Evine ona bir oda verdi bestami hz kendisine ayrılan bu odada ibadete başladı ve kalbini allahu tealaya çevirdi.Rahi pher gün ona yiyeceğini sabah akşam getirir önüne koyardı.Bu hal bir ay devam etti.Beyazıdı bestami dahaa sonra nefsine dönerek;
-"Ey nefis!seni kırmak istiyorum,fakat sen o kadar kötüsün ki kırılmıyorsun"dediği sırada rahip içeri girdi ve"
-İsmin nedir?diye sordu o da;
-abaeyazıd cevabını verdi.rahip;
-Negüzel adamsın.Keşke mesihin kulu olmuş olsaydın!deyince bu sözler beyazıda çok ağır geldi.
Bunun üzerine evi terk etmek isterken rahip;
-Bizim burda kırk günü tamamla öyle git çünkü bizim büyük bir bayramımız var,onu görmeni çok arzu ediyorum.Aynı zaman da çok değerli bir vaizimiz sadece bu günlerde bir defa konuşur.Onu dinlemeni istiyorum deyince,bu teklifi kabul ederek,kırk gün kalmaya razı oldu.Kırkıncı gün geldiğinde rahip odaya girerek.
-Buyrun dışarı çıkalım bayram günümüz geldi dedi.Beyazıd(k s )hz,dışarı çıkmak için hazırlandı.Fakat rahip ona;
-Siz bu kıyafetle nasıl bin kadar bir rahibin arasına gireceksiniz?Bu yüzden üzerinizdeki elbiseyi çıkarıp,şu din adamı elbiselerini giy ve boynuna daincil as!dedi.Bu teklif ona çok ağır gelmesine rağmen,bundadabir hikmet vardır diyerek rahibin getirdiği elbiseleri giydi.Rahip lerin arasına katıldı.Hiç kimsenin dikkatini çekmedi.Biraz ilerledikten sonra rahiplerin en büyüğü geldi.Fakat konuşmuyordu.Niçin konuşmadığı sorulduğun da;
-Nasıl lonuşa bilirim,aranızda bir muhammedi var!diye cevap verdi.Halk ve rahipler galeyana gelerek;
"Onu göster parçalayalım" diye bağrıştılar.Başrahip hayır yemin ederim ki söyleyemem,ancak ona dokunmayacağınıza söz verirseniz,onu size tanıta bilirim"dedi.Bunun üzerine rahip ler ve halk söz verdiler.
-Başrahip
-"Allah için ey muhammedi!ayağa kalk ve kendini göster"diye seslenince beyazıdı bestami ayağa kalktı.Başrahip
-Adın ne? diye sordu
-Beyazıd cevabını verdi
-Tahsil gördünmü?diye sorunca
-Rabbimin öğrettiği kadar birşeyler biliyorum,dedi.Bunun üzerine rahip o halde şu hususları cevaplandır.
İkincisi olmayan biri,üçüncüsü olmayan ikiyi,dördüncüsü olmayan üçü,beşincisi olmayan dördü,altıncısı olmayan beşi,yedincisi olmayan altıyı,sekizincisi olmayan yediyi,dokuzuncusu olmayan sekizi,onuncusu olmayan dokuzu,on birincisi olmayan onu,on ikincisi olmayan on biri,on üçüncüsü olmayan on ikiyi söyle bunlar nelerdir.?
-Beni iyi dinle !ikincisi olmayan bir,eşi-ortağaı benzeri olmayan olmayan Allahu tealadır.Üçüncüsü olmayan iki,gece ve gündüzdür.Dördüncüsü olmayan üç,üç talaktır(boşamak)Beşincisi olmayan dört,tevrat,zebur,incil ve kur anı kerimdir.Altıncısı olmayan beş,beş vakit namazdır.Yedincisi olmayan altı,göklerin ve yaerin yaratıldığı altı gündür.Sekizincisi olmayan yedi,yedi kat götür.Dokuzuncusu olmayan sekiz kıyamet günü arşı taşıyacak sekiz melektir.Onuncusu olmayan dokuzu kadının dokuz ay hamilelik müddetidir.On birincisi olmayan on,Musa (a s) şuayp peygambere on yıl çobanlık etmesidir.On ikincisi olmayan on bir,yusuf peygamberin on bir kardeşidir.On üçüncüsü olmayan on iki on iki aydır"dedi rahip tebessüm ederek;
-Doğru söyledin.Şimdi bana havada ne yaratıldı,hava da ne muhafaza olundu ve kim hava ile helak edildi dedi bayazıd hz
-İsa (a s) havadan yaratıldı,havada muhafaza edildi.Ad kavmi hava ile helak edildi diye cevap verdi.
-Doğru söyledin.Ağaçtan kim yaratıldı,ağaçta kim korundu ve ağaç ile kim helak oldu?diye sorunca.
-Musa (a s) asası ağaçtan yaratıldı,nuh(a s )ağaç içinde (gemide)korundu.zekeriya (a s )ise ağaç için de şehit edildi cevabını vardi rahip.
-Doğru söyledin.Kim ateşten yaratıldı kim ateşten korundu,ve kim ateş ile helak oldu ?
-İblis ateşten yaratıldı ibrahi (a s ) ateşten korundu,ebu vehil ateş ile helak oldu.
-Doğru söyledin.Taş tan kim yaratıldı,tai içinde kim korundu ve taş ile kim helak oldu?dedi
-Salih (a s)ın devesi taştan yaratıldı,eshabı kehif taş içinde korundu ebrehe ve ordusu taş ile helak edildi.
-Doğru söyledin.Alimler cennette dört nehir vardır,biri bal,biri süt,biri şarap,biri su dur.Ayrı ayrı bu dört nehir aynı kaynak tan akıyormuş,diyorlar bunun dünyada bir örneği varmıdır.
Evet vardır.İnsanın başında dört nehir akar kulak yağı acıdır göz suyu tuzludur,burun suyu yarıdır ağaızdan gelen su tatlıdır.
-Doğru söyledin.Bana şu kimseden haber verki hacca gitmiş tavaf yapmışmakamlar da bulunmuştur.Fakat onun ne ruhu ne de hac kendisine farz dır.
Nuh (a s ) gemisidr.
-Ey rahip bir çok sorular sordun biz onları cevaplamaya çalıştık müsade ederseniz benim yanlız ca bir sorum olacak.Oda şudur cennetin anahtarı nerdedir ve kapısının üstün de ne yazılır.rahip sustu cevap vermekten kaçındı.
-Ey büyüğümüz malpmu oluyorsunuz dediler."Hayır mağlup olmak istemiyoru "deyin ce
-Peki neden cevap vermiyorsun dediklerinde
-Şayet cevap verirsem benim cevabıma katılırmısın hepsi evet dediler
Dinleyin şimdi cevap veriyorumlailehe illalallah muhammeden resulallah deyip müslüman oldular byazı böylece hikmeti anladı ve yanlarında kalıp islamiyeti öğretti.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt