Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Rabbim, Halkım Kur'anı Terketti"

ÇAPANOÐLU

New member
9. Bak, senin için ne örnekler verdiler de saptılar, yolu asla bulamıyacaklardır.

10. Dilerse sana, bunlardan daha iyi olan, içlerinden ırmaklar akan cennetler (bahçeler) ve köşkler verebilen O çok yücedir.

11. Doğrusu, onlar Saati (dünyanın sonunu) yalanladılar. Saati yalanlayanlara alevli cehennemi hazırladık.

12. Cehennem onları uzaktan görünce, onun öfkesini ve uğultusunu işitirler.

13. Zincirlenmiş olarak onun dar bir yerinden atıldıkları zaman ölümü çağırırlar

14. Bu gün bir ölüm değil, birçok ölüm çağırın.

15. De ki, "Bu mu, yoksa erdemlilere bir karşılık ve dönüş yeri olarak söz verilmiş ebedi cennet mi daha iyi?"

16. Onlar orada ebedi olarak dilediklerini elde ederler. Bu, Rabbin'in mutlak surette gerçekleşecek sözüdür.

17. Onları ve onların ALLAH'tan başka taptıklarını topladığı gün, "Bu kullarımı siz mi saptırdınız, yoksa onlar mı yolu saptılar?" der.

18. "Sen yücesin, senin yanında kimseyi veliler kabul etmek bize yakışmaz. Fakat, sen onlara ve atalarına nimetler bağışladın. Nihayet, onlar mesajı unutup yozlaşan bir toplum oldular," diye karşılık verdiler.

19. Onlar sizin bu söylediklerinizi yalanlamış bulunuyorlar. Siz ne veto edebilir, ne de yardım edebilirsiniz. Hatta sizden zulmeden olursa ona da büyük bir azap tattırırız.

20. Senden önce gönderdiğimiz tüm elçiler de yemek yerler, çarşılarda dolaşırlardı. Sizi birbiriniz için bir sınav yaptık; dayanabilecek misiniz? Rabbin Görendir.

21. Bizimle karşılaşmayı ummayanlar, "Bize ya melekler inmeli, yahut Rabbimizi görmeliyiz!," dediler. Kendi kendilerine büyüklük taslamışlar ve azgınlıkta pek ileri gitmişlerdi.

22. Melekleri gördükleri gün, suçlular için iç açıcı bir gün olmayacaktır. "Tümüyle kuşatıldık," derler.

23. Yapmış oldukları işlere bakar ve onları tamamıyla etkisiz hale getiririz.

24. O gün cennet halkının kalacağı yer çok daha iyi olup daha güzel haberler işiteceklerdir.

25. Göğün bulut kütleleri halinde parçalanacağı ve meleklerin topluca indirildiği gün,

26. İşte o gün, yönetim tümüyle ve mutlak olarak Rahman'ındır. İnkarcılar için zor bir gün olacaktır.

27. O gün zalim kimse (üzüntüden) elini ısırıp şöyle der: "Keşke, elçi ile birlikte aynı yolu tutsaydım."

28. "Vay bana, keşke falancayı arkadaş edinmeseydim."

29. "Beni, bana ulaşan mesajdan saptırdı. Gerçekten, şeytan insanı yarı yolda bırakır."

30. Elçi de, "Rabbim, halkım Kuran'ı terketti," der.

31. Biz ayrıca her peygambere suçlulardan bir düşman var ettik. Yol gösterici ve yardımcı olarak Rabbin yeter.

32. İnkarcılar, "Kuran, ona neden bir defada indirilmedi," dediler. Biz böylece onu belleğine yerleştirmekte ve onu belirlenmiş bir dizilişe göre okumaktayız.

33. Onların sana yönelttikleri her teze karşı, biz sana gerçeği ve en güzel açıklamayı getiririz.

34. Cehenneme zorla sürülenler, en kötü yere ve en çarpık yola sahip olanlardır

ÇAPANOÐLU

New member
Ya Rabbi, tüm inananları BİRİCİK ELÇİNİN bu şikayetine muhatap eyleme, Kur'anı arkasına atan değil, O'nu baştacı edenlerden eyle bizleri...

yýldýz

New member
Allah razı olsun kardeş. Güzel açıklama.
Şi'ra yıldızının rabbi bize yardım edecektir inşallah.

;)

T

teslimolan

Guest
Ya Rabbi, tüm inananları BİRİCİK ELÇİNİN bu şikayetine muhatap eyleme, Kur'anı arkasına atan değil, O'nu baştacı edenlerden eyle bizleri...

Allah razi olsun sevgili kardesim.

Ibretle okuyun bu sureyi kardeslerim hangi gün anlatildigini sanirim herkez anladi. Orada benim hadislerimi terkettiler diye bir ibaremi geciyor ? Yoksa Kuran imi terkettiler diye bir ibaremi geciyor ? Düsünün kardeslerim kimsenin cennete gitmesi bana bir sey kazandirmaz kimsenin cehenneme gitmeside bana bir sey kazandirmaz herkez kendi basina yargilanacak Kuran ile.

ÇAPANOÐLU

New member
Allah razı olsun kardeş. Güzel açıklama.
Şi'ra yıldızının rabbi bize yardım edecektir inşallah.

;)

Teşekkür yıldız kardeşim,

Ali İmran Suresi 79 Hiçbir insana yakışmaz ki, Allah kendisine kitap, hüküm-hikmet ve peygamberlik versin de sonra o, insanlara “Allah’ı bırakıp bana kullar olun” desin.O ancak şöyle der: “Okuyup araştırdığınız şeylere, öğrettiğiniz şu kitap’a dayanarak benliklerini Allah’a adamış kullar/Rabbaniler olun!”

ÇAPANOÐLU

New member
Allah razi olsun sevgili kardesim.

Ibretle okuyun bu sureyi kardeslerim hangi gün anlatildigini sanirim herkez anladi. Orada benim hadislerimi terkettiler diye bir ibaremi geciyor ? Yoksa Kuran imi terkettiler diye bir ibaremi geciyor ? Düsünün kardeslerim kimsenin cennete gitmesi bana bir sey kazandirmaz kimsenin cehenneme gitmeside bana bir sey kazandirmaz herkez kendi basina yargilanacak Kuran ile.

İşte Allahın peygamberimize söylettiği hadis, Peygamberin inandığı hadislere inanmak zorundayız, ötesi muallak..

6. Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?

ÇAPANOÐLU

New member
diger kavimlerde bulunan bütün pislikler simdiki insanlarda var ALLAH sonumuzu hayır etsin

kıyamete kadar, iyilik iyiliği, kötülük kötülüğü izleyecektir, bu bir kuraldır, geçmişte de gelecekte de devam edecek bir kuraldır..

Yunus Suresi 35 Şunu da söyle: "Ortak tuttuklarınızdan kim var hakka götüren?" De ki: "Allah götürür hakka. Hakka götürebilen mi izlenmeye daha layıktır yoksa kılavuzlanmadıkça yolu bulamayan mı? Peki, ne oluyor size? Nasıl hüküm veriyorsunuz siz?"

mhmt

New member
İşte Allahın peygamberimize söylettiği hadis, Peygamberin inandığı hadislere inanmak zorundayız, ötesi muallak..

6. Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?

öncelikle dua ya amin amin amin...konuya da Allah razı olsun açtığı için..ancak..
CASİYE 6.AYETTE geçen kelime hadis mi??????
CÂSİYE SÛRESİ
(6) İşte bunlar, Allah'ın âyetleridir. Onları sana gerçek olarak okuyoruz. Artık Allah'tan ve O'nun âyetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?

değilse de söz kelimesi ni hadise çevirmeye gerek yok kardeşim..yanlış anlaşılmalara sebep olmasın..
selametle..

T

teslimolan

Guest
diger kavimlerde bulunan bütün pislikler simdiki insanlarda var ALLAH sonumuzu hayır etsin

Nasil bir virüs zaman gectikce evrime ugrar sa insanin basindaki belalarda evrime ugrar ancak o evrime ugrayan kökü aynidir sadece ismi degismistir. Dün beygir gücü beygirdeyse bugün beygir gücü arabadadir.

Enver Ýstek

metin mete
öncelikle dua ya amin amin amin...konuya da Allah razı olsun açtığı için..ancak..
CÂSİYE SÛRESİ
(6) İşte bunlar, Allah'ın âyetleridir. Onları sana gerçek olarak okuyoruz. Artık Allah'tan ve O'nun âyetlerinden sonra hangi söze inanacaklar?

değilse de söz kelimesi ni hadise çevirmeye gerek yok kardeşim..yanlış anlaşılmalara sebep olmasın..
selametle..

Selam,Yüzünü Hanif olan Ibrahimin Milletine dönenlere olsun.
Hadis=söz yani arabca söz demektir her halde Capanoglu orayi arabca oldugu gibi birakmis.

ÇAPANOÐLU

New member
CÂSİYE SÛRESİ

selametle..

Klasik din bilgisinde HADİS Peygamber sözü olarak algılanır ya, Bu manada, Allah tarafından Peygambere verilen ve tebliğ ettirilen her söz (zikr, vahy, ayet) HADİStir ki, ayetti HADİS olarak geçen kelimeyi çevride aynen kullandım, burada bir hata göremiyorum..

Üst Alt