Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Rabb de Rabb'i tanımak...

sumisali

New member
Allah’a kulluk olmaz, olamaz!… İzafi ”Ben”, Allah’ın Esma ve Hüsna diye isimlendirilen sonsuz manalarının bir bileşimidir ki, bu bizim Rabbimiz’dir!…

Kur’an’da, ”Rabb Ben’liği oluşturan ise, işte bu Rab boyutudur. Bu yüzden de Ben’lik olduğu sürece kulluk Rabbe olur ve Allah’a bağlanmaz..
Tek bir noktadan meydana gelmiş sonsuz evrenler ve bu evrenlerde ki tüm varlıklar Rablerine kulluk etmektedirler… Allah’a değil.
Allah’a kulluk edenlerin sayısı ise, çok çok azdır ki, Allah’a kul olanın izafi ben’liği yoktur. Hem izafi ben’liği olup ta, hem de ”Ben Allah’ın kuluyum” diyenler Tanrılarının kuludur!!…
”Ben Allah’ın kuluyum” demek, dilde değil fiildedir!!!…
Allah’ın kulunda; Allah’ın sonsuz Esma ve Hüsna özelliklerinin O noktadaki şuurdan dengeli bir biçimde açığa çıkması gerekmektedir ki, O noktada Allah kulluğu yaşana!!…
Bir de, ”Herşey Allah’ın kuludur” değil; ”Herşey Rabbinin kuludur”. Çünkü O Rabbül Alemin’dir…
Tamam, ”Alemlerin Rabbi Allah’tır” fakat, Allah alemlerle kayıtlı değildir!!!… Bu yüzden de, ”Alemlerin RABBİ” ifadesi kullanılmıştır. Allahu A’lem.
im” diye kullanılan işaretlemeler, kişinin kendi varlığını meydana getiren boyuta işaret etmektedir

Üst Alt