Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Psikolojik Rahatsızlığı Olan Bir Bayanın Zinası

sevimli

New member
Selamın aleyküm,

Yaşadığı psikolojik hastalık(manikdepresif) nedeniyle cinsel ilişkide bulunmuş bir kişi zina mı yapmış olur? Geçirdiği hastalığın en önemli etkilerinden biri malesef cinsel istekte artış ve kimseyi ayırt etmeden cinsellik yaşama.

Bu tür bir durumda kişi zina mı yapmış olur? Böyle bir durumu olan kişiye arkamızı mı dönmeliyiz yoksa yardımcı mı olmalıyız? Evlenmek ne kadar doğrudur? Ya da bu sebepten ayrılmak?

Ya da her ne kadar hastalığın etkilerinden de olsa böyle bir durumda akli dengesi yerindeydi mi demeliyiz? Yoksa akli dengesi yerinde değilken olmuş bir olayın aslında görmezden mi gelinmesi gerekir?

S

safinaz

Guest
Çok net birşey söylemek doğru olmaz.Çünkü hastalığın derecesini bilmek lazım...
Ancak genel olarak şunu söyleyebilirim,islam dinine göre bir kişinin yaptığı fiillerden dolayı yükümlü olması için akl-i baliğ olması ve akıl sağlığının yerinde olması gerekir...
Akıl ve ruh sağlığı yerinde olmayan bir kişi yaptıklarından sorumlu olacak ehliyete sahip olmadığı için hesaba çeklimezler...
Hatta TCK'32'de de bu böyledir...
Ancak bu kişilerin ömür boyu kullanmaları gereken ilaçları vardır;lityum vb.gibi,bu ilaçlar hastalığı ortadan kaldırmasa da böyle aşırılıkları önler.Fakat diğer taraftan bu hastalığın belirli ataklar geçirdiği dönemler var,özellikle ilkbahar aylarında.
Bir arkadaşımın eşinden biliyorum gerçekten ciddi bir rahatsızlık ama dönem dönem yaşandığı için ciddi bir yerden fetva almak lazım...
Evlilik olayına gelince bu kişilerle evlilik (bence)doğru olmasa gerek.Çünkü evlilik çok sağlam temeller üzerine oturtulmalı ve en büyük gayelerden biriside neslin devamıdır ki ara ara şuuru yerinde olmayan bir kadının başka kişilerle meşru olmayan ilişkiler kurması hem aile kurumuna zarar vermesi hem de çocuğun nesebi hakkında soru işaretlerine sebep olması bakımından,doğacak çocuğun da böyle ruh hallerine şahit olması açısından sağlıklı olmaz...

New member
Yau farkina variyorumda son zamanlarda YENI katilan uyeler hep insanlarin aklinda bazi soru isaretleri birakmak icin ilginc ilginc sorular soruyorlar........ Belki bu katilan uye icin gecerli degildirde benim icime sahsen bu mesajlari yazanlar pek iyi niyetle degiller gibi bir his geldi. Dikkat ettimde sorulan sorularinda tarzi hep ayni! Bazi olaylar ve olaylar ustune Islam i elestirmeye calismak ( gerci buna kimsenin gucu yetmez ).

Benim tavsiyem artik boyle yeni uye olupta 1, 2 soru sorup giden ve verilen cevaplardan bastan tatmin olmayacagi belli olan (hatta verilen cevaplar Kurandan bile olsa ) arkadaslar once bir kendileriyle yuzlessinler!!! Islamforumun dinine olan inancini Allah in izniyle hickimse yikamaz, hic kimse darbeleyemez. Oyle 1 , 2 soruyla sizmi birseyler yapacaginizi saniyorsunuz?!?!
Allah affetsin...........baska diyecek soz yok:)

Selametle

yavuzburak

New member
Tamamiyle katılıyorum. hergün ilginç başlıklar altında tuhaf konular okur olduk ihtiliaf çok fazla...

hiLmi

New member
hastalığının kesin tedavisi yoksa pek uygun olmaz galiba.

Enver Ýstek

metin mete
Süphe,Insanlari böyle acaib sorular sormaya yiten nedenlerin basinda gelir.Aslinda hicte önemsiz degil konu.Ama anlamadigim hem cevap verip hem cevap istemek.Yada bildigi halde kendini tatmin etme ugruna sormak.Cevap icindedir sorunun.

sevimli

New member
Safinaz, teşekkür yanıt için. Peki iyileşme yönünde ilerleme varsa ve karşı tarafa aksettirilen bu tür davranışların hayatında biri varken asla olmayacağı ise, böyle birine sırt çevirmek doğru olur mu?

Bu arada arkadaşlar, yardım için bir soru soruyorum nasıl bir tavırdır bu böyle? Tek derdim bilgi almak, fikir almak. Yapmayın.

S

safinaz

Guest
Safinaz, teşekkür yanıt için. Peki iyileşme yönünde ilerleme varsa ve karşı tarafa aksettirilen bu tür davranışların hayatında biri varken asla olmayacağı ise, böyle birine sırt çevirmek doğru olur mu?

Sevimli kardeşim,sizin de söylediğiniz gibi eğer kişi iyileşiyorsa ve iyileştikten sonraki yaptıklarından hem dünyevi hem uhrevi olarak mesul olur sağlıklı insanlar gibi.Bu genel geçerli bir durumdur.
Bu hastalık hakkında ben fetva verecek konumda değilim ki forumdaki hiçbir arkadaşın da verebileceğini sanmıyorum.Çünkü hastalığın tam olarak mahiyetini bilmek lazım.Çok hassas davrandığınızı farkettim en iyisi siz bu kişinin doktorundan hastalığın seyri ve gidişatı hakkında bilgi alıp,sonra kendiniz karar verin...
Ayrıca böyle konularda büyük konuşmakta istemiyorum.Allah şifalar versin...

sevimli

New member
teşekkürler safinaz.

Diğer arkadaşlara saygılar; oldukça yardımcı oldunuz.

Üst Alt