Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Prospektüs!

radikal

New member
FARMAKOLOJIK ÖZELLİKLERİ

Nitrofurazon bir nitrofuron türevidir. Hem gram pozitif, hem gram negatif bakterileri içine alan geniş bir etki alanı vardır.

Staphylococcus aureus, Streptococcus, Escherichia coli, Clostridium perfringens, Aerobacter aerogenes ve Proteus türlerini de içeren ve sıklıkla yüzeyel enfeksiyonların etkenleri olan patojenlerin çoğuna karşı bakterisit etkilidir.

Nitrofurazon özellikle glikoz ve prüvatin anaerobik yıkılmasında yer alan bakteriyel enzimleri inhibe eder.

Nitrofurazona karşı bakteri direnci yoktur. Kan, iltihabi akıntılar ve bakteriyel ürünler Nitrofurazonun etkisini azaltmaz. Küçük kavitelere kadar girerek antibakteriyel etkisini gösterir.

ENDİKASYONLARI

Travmatik lezyonlarda,

Özellikle anorektal lezyonlara yapılan girişimler ve kolostromiden sonra; abse, osteomiyelit, antraks ve paranişilerin cerrahi tedavisinden sonra,

Preparatın minör çaplı yüzeyel bakteriyel enfeksiyonlarda (yara, deri ülserleri, piyoderma) etkili olduğu konusunda yeterli kanıt yoktur.

Özellikle geçmişinde dirençli bakteri epidemilerine rastlanan hastanelerde, bakteriyel kontaminasyonun greft reddine yol açabileceği durumlarda.

KONTRENDİKASYONLARI

Bileşiminde bulunan maddelerden herhangi birine karşı bilinen aşırı duyarlılığı bulunan kişilerde kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Tropikal olarak uygulanan antibakteriyel ilaçların kullanımı sırasında, seyrek olarak, preparata duyarlı olmayan mantarların da içinde olduğu gibi bir grup mikroorganizma enfeksiyon oluşturabilir. Böyle durumlarda yada lokal hassasiyet ihtiva eden yerlerde, tahriş belirtileri görüldüğünde tedaviye ara verilerek, diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Glikoz -6- fosfat dehidrogenaz eksikliğinde dikkatli olunmalıdır.

YAN ETKİLERİ

Lokal ödem gibi değişik derecelerde kontakt dermatif reaksiyonları görülmüştür.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZAJ

Lezyonların üzerine doğrudan doğruya spatül ile uygulanır. Postoperatif vakalarda Furazon yapışmalar önlenmelidir. Çıkarma esnasında serum fizyoliojik destekli yaklaşımlar hijyenik şartlar için gereklidir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE, LÜTEN; EN KISA SÜREDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ!

radikal

New member
"Ey o bütün iman edenler! Muayyen bir vade ile borçlaştığınız vakit onu yazın; hem aranızda doğruluk ile tanınmış bir yazı bilen yazsın, bir yazı bilen de kendisine Allah'ın öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın da yazsın! Bir de hak kendi üzerinde olan (borçlu) adam söyleyip yazdırsın ve her biri Rabbi Allah Zül-Celal'den korksun da haktan bir şey eksiltmesin! Şayet borçlu, (hafif akıllı) bir sefih veya küçük veya kendisi söyleyip yazdıramayacak ise, velisi dosdoğru söyleyip yazdırsın! Erkeklerinizden iki hazırı şahid de yapın; şayet ikisi de erkek olamıyorsa, o zaman doğruluğuna emin olduğunuz şahidelerden bir erkekle iki kadın ki biri unutunca diğeri hatırlatsın! Şahidler de çağırıldıklarında kaçınmasınlar. Siz yazanlar da az olmuş çok olmuş onu vadesine kadar yazmaktan usanmayın! Bu, Allah yanında adalete daha muvafık olduğu gibi, hem şahadet için daha sağlam, hem şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir; meğer ki aranızda hemen devredeceğiniz (peşin) bir ticaret olsun! O zaman bunu yazmamanızda size bir beis yoktur. Alım satım yaptığınız vakit de şahid tutun! Bir de ne yazan ne de şehadet eden zararlandırılmasın; eğer ederseniz, o mutlak kendinize dokunacak bir fısk olur. Hem Allah'tan korkun (azabından sakının), Allah size ilim öğretiyor ve Allah her şeyi bilir!" (Bakara : 282)

Nasıl ? Elbette mükemmel bir anlatım. Bir alış-veriş hükümleri anlatılırken, her türlü alış-verişi de kapsayacak türden anlatım tarzı. Açıklayan kim : Allah'u Zülcelal. Bugünlerde forumumuzu ziyaret eden arkadaşlarımızın kiminin kadın erkek eşitliği üzerine yazdığı yazılara, kiminin de mezhepsel takıntılarına cevap olacak bir ayet.

Ayet; “Allah size ilim öğretiyor ve Allah her şeyi bilir!” diye bitiyor. Ve bu ilim halen günümüze kadar öğretildiği gibi, bu günden sonra da öğretilmeye devam edeceği anlamını veriyor bizlere. Yani; Kur’an indirildi, tamamlandı peygamber de görevini bitirdi ve hayat sahnesinden çekildi, demiyor. Elbette Kur’an’ın nuzülü sona erdi Rasulullah (s.a.v.)’da ahirete intikal etti. Fakat hikmeti ve hükümleri kıyamete kadar baki kalacak. Bunun en büyük kefili de bizzat Rabbül Alemin. Ama; nedense bu ayette yazmayı bilenlere hakk adına geniş ruhsatlar verilmesine rağmen, bazı sığ görüşler bunları sınırlamaktan bir an dahi geri durmuyor.

Yukarıda örnek olarak verdiğimiz “prospektüsü” eminim bir çoğumuz okudu. Elbette buna anlam verenler olduğu gibi, yine satrançvari hamle yapacak diyenler de oldu. Hayır! Amacımız burada sözel anlamda üstünlük taslamak değil, Bilakis bilgi ve düşüncelerimizi paylaşmak.

Bu okuduğunuz prospektüsü içimizde eğer ciddi anlamda tıp bilgisi, farmakolog yada eczacılık eğitimi almış kardeşlerimiz var ise; çok kolay bir şekilde “yanık kremi” ile ilgili bir yazı olduğunu anlayacaktır. Ya ben, yada sen! Velev ki anladık, peki hangi yanıklarda kullanacağız ? Ateş ile ilgili bir yanık mı ? Kaynar su ile haşlanılan bir yanıkta mı ? Yoksa yaz güneşinin tenimizi kızartan yanığın da mı ? Hangisi ? Sür gitsin, olmaz! Hadi sürdük diyelim. Bu krem 1. derece yanıklar için mi ? 2. derece, yada 3. veya 4. derece için mi ? Öyle ya, yanıkların dahi türlü türlüsü var. Hangisi ? Canım ne önemi var diyebilirmisiniz ? Sanmam.

Hayatınızın bu kadar ucuz olmayacağına inanıyorum. Elbette 70 yada 80 yıllık hayatınız ucuz değil, o halde baki hayat mı ucuz ? Ebedi hayat mı bu kadar önemsiz de bu dünya için olmayan, ahiret hayatında ihtiyacımız olması muhtemel "prospektüsler"i red edebiliyorsunuz! Beynimizi kiraya vermeyyiz diyeceksiniz cevaben, biz düşünüp akledemiyormuyuz sanki, diyeceksiniz peşinen. Bir kreme gösterdiğiniz yaklaşımın fersah fersah ötesinde görüş sergileyeceksiniz. Çok cesursunuz, çok!

Bu bize neyi gösteriyor. Her konunun kendine ait bir ilmi olduğu gibi, yine her ilimin kendine ait uzman alimi var olduğunu. Bu insanlar aldıkları ilim ışığında eğerki hakk üzere bir alim ise, bu bildiklerini ketm etmeyecek (gizlemeyecek) insanlar ile paylaşacak. Çünkü Rabbül Alemin (cc) bu insanlardan misak aldı ketm etmeyeceklerine dair. Bakın ayet ne buyuruyor : “Vaktiyle Allah kendilerine kitab verilen okur-yazarların şöyle misakını aldı: Celalim hakkı için, onu nasa (insanlara) anlatacaksınız, ketmetmeyeceksiniz (gizlemeyeceksiniz)! Derken onlar onu omuzlarının arkasına attılar da mukabilinde biraz para aldılar. Bakın ne kötü alış-veriş!” (Al-i imran : 187) Bu ayette “inzar” kelimesi tal’im (öğretme) ve irşad etmeyi murad ediyor. Gizleyenin ise büyük bir günah içinde vebal yüklendiğini de hatırlatıyor: “…onu kim ketmederse, mutlak onun kalbi vebal içindedir ve Allah ne yaparsanız bilir!” (Bakara : 283) Bunu bile bile gizleyenleri ise Allah affetsin.

Bu dünyada herkes ateşini yanında götürüyor ahirete. Yanık kremi mi ? Canım, onu da ihtiyacı olan yanında götürsün. Ama kefenin cebi yok, bunu da hesap etsin!

“Rabbena! Çünkü sen kimi o ateşe sokarsan, onu muhakkak rüsvay (rezil) ve perişan etmişindir. Zalimlerinde yardımcıları yoktur!” (Al-i imran : 192)

“Rabbena! Cidden bizler bir münadi (çağırıcı) işittik, imana çağırıyor; “Rabbinize iman edin” diyordu. Dinledik, iman ettik! Rabbena! Mağfiretinle artık günahlarımızı bizlere bağışla, kabahatlerimizi bizlerden kefaret buyur (ört) ve bizleri sana ermiş kullarınla beraber yanına al!” (Al-i imran : 193)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Allah razı olsun değerli Radikal.

Akıl ve izan sahibi insanlar için ne çok örnek var. Ne kadar fazla kurtuluşa giden yol. Ne kadar açık ve seçik misaller...

Ancak ısrarla yolun kırağında oturup gelip geçene "orası yol değil" diyenler hiç bitmeyecek. Radikal hep anlatacak, yol kırağını yol sanalar hep laf atacak.

Onların zailat, fikirlerinin zail olduğu haktır ama Radikal ölene dek Hakk'ı haykıracak.

radikal

New member
Hayy ve Kerim olan senden razı olur inşaallah.

Rabbim cümlemizi sırat-ı müstakim üzere olan kullarının arasına ilhak eder inşaallah. Bildiğimizi söylemek boynumuzun borcu. Bilmediğimizi öğenip onunla amel etmek de boynumuzun borcu.

Geçen gün bir müslüman kardeşimin bir sözü iç dünyamı aydınlattı, değişik bir konuda irşad etti beni. Bir konunun içindeyken göremediğim bir noktanın altın çizdi, hiç bakmadığım bir pencereyi gösterdi ki, o pencere cidden daha farklı güzellikleri gözümün önüne serdi, sevgili Bekir kardeşim.

Senin vesilen ile kendisine teşekkür etmek istedim: Allah razı olsun, Alper.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Valla ben yaziyi okudum hakikaten latince kelimelerle dolu yaklasik 10 kere okudum hüsn-ü zan da ettim ne alaka yav genel islam konularda böyle bir konu artik kelimelerin anlamini arastiriyordum:)

Sorayim mi? sormayayim mi? derkende aciklama cuk diye oturmus.Güzelde olmus her ne kadar dolayli bir anlatim gibi gözüksede pesi sira gelen anlatim ile güzel olmus

Ellerine saglik hakikaten hic düsünmedigim bir anlatim tarzi idi masaallah abi:)

M.Sýddýk

New member
Allah gayretinizi artırsın. Gerçekten sağduyulu insanlara ve fikirlere ihtiyaç var.

A

adam

Guest
Ne acayip bir konu bu. 3 gündür siteyi okuyorum çok enteresan şeyler gördüm ama bunun gibi bir konuya ilk sefer denkgeldim. Mükemmel bir tarz.tebrikler demek gerekir.

radikal

New member
Biraz daha dolaş bak daha neler göreceksin. Gerçi konularımda top 10 da 1 numara dediğim "algoritma" gitmiş ama, diğer arkadaşların açtığı çok mükemmel konularda var. Özellikle hanifa kardeşlerimin konuları okunmaya değer güzellikte. Ha bir de Dinler arası tatlı su muhabbetlerini özellikle öneririm.

A

adam

Guest
Gördüğüm kadarıyla hanif müslümanlar ile dialog konuları en ilgi çeken konuların başında geliyor. Yazan ve okuyan sayıları diğerlerine göre daha fazla. Zannedersem 2 haftadır sadece okumaya çalıştım. Çok ilginç ve yer yer değişik konulara da rastladım. Hepsini bir konuda toplayıp yeni bir konu olarak açmayı bile düşündüm. Ve yine gördüğüm kadarı ile iyi şiir yazıyorsunuz. Hatta sizinle beraber çok iyi yazan bir kaç insan daha var.Mesela çamdali diye bir üyenin şiirleri çok güzel. Bakalım zamanla daha iyi tanıyacaz herkesi.

raþid

New member
Hakk üzere yazılan bir yazı, hakkın örtüldüğü bir yerde ayın ondördü gibi parlıyorsa; o hakikaten hakk üzere bir yazıdır. Bu konuda da olduğu gibi. Güncelleme gereği hissettim nedense :eek:

radikal

New member
bırak güncellemeyi, gözlerine de soksan; akıbet bir avuç toprak olur raşid kardeşim.
Tabi ki elbette görene ! Yoksa; köre ne ?

Üst Alt