Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

patates tarlası

samanyolu

New member
Diyanet Vakfı:
NİSA 24. (Harp esiri olarak) sahip olduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlar da size haram kılındı. Allah’ın size emri budur. Bunlardan başkasını, namuslu olmak ve zina etmemek üzere mallarınızla (mehirlerini vererek) istemeniz size helâl kılındı. Onlardan faydalanmanıza karşılık kararlaştırılmış olan mehirlerini verin. Mehir kesiminden sonra (bir miktar indirim için) karşılıklı anlaşmanızda size günah yoktur. Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

Ben burada "Bir kadınla bir iki seferlik birlikte olmak için evlenip boşanabilirsiniz" gibi bir ifade göremedim. Görenler nasıl görmüş hayret!..
Böyle bir nikah kabul olsaydı zaten normal nikaha gerek kalmazdı. Normal nikah, insanların birbirlerine sonun kadar bağlı olduklarını kabul etmeleridir. Böylece karşısındakine güven verir. "Sen bana eşlik görevlerini yapacaksın ama ben de sana karşı eşlik görevlerimi bir ömür boyu yapacağıma söz veriyorum" demektir. Mut'a nikahı bence, kendince Allah'ı kandırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

Kuranın mealinden hüküm veya fetva çıkarılmaz! Bu söyledikleriniz o zaman geçerli olurdu ki, İslamda daimi nikahta boşanma yasaklanmış olurdu.İşte o zaman söyleye bilirdiniz ki, boşanma yasağı olduğu için mut`a nikahı ortaya çıkmış ki, haşa kendince ALLAH`ı kandıralım. Mut`a nikah Kuran ve sünnet üzere sahihdir. Şeriaten daimi nikah sayısında boşanma limiti yok, erkek aynı zamanda dört eş de ala bilmesi, hele o zamanlar cariyeler de vardı, üvey oğlun boşanmış olduğu eşiyle evlenme izni, bunlar Allah`ın (cc) hükümleri, yaşayıp-yaşamamada zorlama yoktur. Allah`ın (cc) sınırı böyle geniş tutması O`nun hikmetidir, bizim aklımız mantığımız ermez, ermediği için de yasaklayamayız.

Genlevde de karşılıklı anlaşma var! Ne için anlaştığın önemli. Nikah denilen anlaşma öyle kısa süreli bir anlaşma değildir. Mantıken de olamaz.
Ateistlerin ikna olması zordur. Yalan yanlış bilgilerle donatılmış durumdadırlar çünkü. Ben de yukarıdaki tefsiri aldığım ilginç bir site gördüm. Bir ayetin bir çok farklı yazardan tesfirine yer vermişler. Sağda da bir tartışma platformu açmışlar. O ayetin neden saçma olduğuna yönelik bir sürü şey yazmışlar. Ayet'i merak eden birisi google araması sonucu direk o siteye giriyor ve inanmayanların zırvalıklarıyla karşılaşıyor maalesef.

Karşılıklı anlaşma`nı hemen uygunsuz yorumlayan ve genelev bağdaştırması kuranlar Mut`a nikah`ını değil önce kendi beynindekileri sorgulasın. Mut`a nikah şartlarından biri de evlenmek isteyenler aralarında hiçbir cinsel ilişkinin olmaması konusunda da karşılıklı anlaşa bilirler ( şia fıkh kitaplarında baka bilirsiniz). Halbuki böyle bir şart daimi nikahta öne sürülemez. Mantıken bu nasıl oluyor. Zinakar biriyle günahlarından tevbe etmeyinceye kadar asla nikah yapılmaz ister mut`a olsun, isterse de daimi. Geneleve gidip geçici nikah yapınca da aklanarak çıkarsın gibi bir şey yok İslamda.

Üst Alt