Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Parmak Çıtlatmak

..:naz:..

New member
Kimi insanlar, her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar.

Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar durumlarından memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, örneğin, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır.

Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları
bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte duyduğumuz bu seslerdir.

Patlayan kabarcıklar sonucunda gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerinin hareket yeteneğini artırır.

Kuşkusuz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır.

Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz.

Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 artırır. Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız.

Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerle kanıtlanmasına karşın, yine de bu kadar küçük gazın, bu denli büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir.

Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor.

Peki, parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı mıdır? Bunu alışkanlık biçimini getirenlerde, eklemler çevresindeki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısıyla elin kavrama gücü azalmaktadır.

alıntı...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Emeğine sağlık kardeşim..Gerçekten bu bende yapıyorum istemsiz olarak..Bir an önce bu huyumdan vazgeçmem gerekir..

Azra

New member
bende sürekli yaparım bunu.
alışkanlık olmuş

:confused::confused:

paylaşımın için saol nazcım

samanyolu

New member
paylaşımın için saol kardeşim . bende farkında olmadan yapıyorum bu yazıdan sonra dahaçok dikkat edecem.

nail

New member
Selamaleykum teşekkur ederim kardeşim Allah Razı Olsun çok guzel bir uyarı anlayanlara tabi :) bende yapıyorum canım sıkıldıkca çıtlatıyorum parmaklarımı bazen rahat ediyorum bazen de rahatsızlık duyuyorum.Ewet şimdi okudum ve yapmamaya çalışacam inşaAllah Allah'a Emanet Olun Selamaleykum

T

Tanyeri

Guest
Parmak çıtlatma yüzünden iki parmağım yamuk vaziyette şu an.
Hep bir yöne çevirip çıtlatmışım, yamulmuş parmaklar.
Şimdi bende tersine çıtlatıyorum düzelsin diye..
Düzelir mi ki? :)

Üst Alt