Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Oruç kapıları açar

Uhud daðý

New member
Oruçluyum.
Meğer,ne kadar da dayanıksız veçürükmüşüm.
Adeta dağılıp dökülüyorum.
Midem,mızmız çocuklar gibi susmak bilmiyor.
İhtiyacı görülmezse,vucuduma yavaş yavaş hayattan el çektirecek.
Evet rabbim!veren sensin....
Rahmetin kapısına yanaşıyorum......
Oruçluyum.
Bana verilen nimetlerin ücretini ödemeye,henüz yeni alışıyorum.Şimdiye kadar ki ödediklerim,sadece getirenlerin bahşişleriymiş.
Ayrı kaldığımda anlıyorum nimetlerin kıymetini.Onları gönderen zatın ikramının büyüklüğü beliriyor zihnimde.
Ey tükenmez nimetler sahibi rabbim!
Şükrünün kapısına yanaşııyorum....
Oruçluyum.
Başıboşluk arzusu,damarlarımda vahşi bir at gibi tepiniyor.
Bir an etrafımda içiçe görünen aynaların genişliğine aldanıyorum.Halbu ki...
Açlığım,kilometreleri bir nefes öteme getiriyor.Arkamdan kilitlenen zamanın sesini duyuyorum.
Zaman hükmeden rabbim!
Kudretinin kapısına yanaşıyoru.....
Oruçluyum.
Sabrın ve tahammülün dili konuşuyor içimde.
Ben nefis atını gemlemiş bir askerim.Sadece emir dinlerim.Çocukca eğlenceler görevimin ciddiyetini bozamaz.
Hakimler hakimi rabbim!
İzzetinin kapısına yanaşıyorum....
Oruçluyum.
Artık,gerinerek"ben"diyemiyorum.
Zira hangi ben?
Yok iken,hiç,iken bir lutufve merhamet eseri olarak gönderiliip;yine bir ömür öocuk gibi beslenip büyütülen ve hiç birşeyi olmadığı halde herşeyi sahiplenen şu var la yok arasında ki mahlukmu?
Beşik ve mezar ortasında.....
Rabbim!Yanlız sen bakisin. Varlıklar bekalarını senden alır.
Bekanın kapısına yanaşıyorum....
Oruçluyum.
Açlar geliyor aklıma,ömür boyu birtas çorbaya muhtac insanlar...
Her gün düşüncesizce tıkınırken,bunlar aklımın köşesinden bile geçmezdi.
Adeta;
"Ben tok olduktan sonra,başkası acından ölse banane?"diyordum.
Şimdi içimden bir ses:
"Yardım etmesilin"!diye üsteliyor.
Elbette...
Ne zor şey...
Rabbim!
Hikmetinin kapısına yanaşıyorum..
Oruçluyum(!)
Yo,artık deyil.
Zira bugün haram.Affa ve lutufa açılan kapıların ardından bayram göründü..
Cümleye bayram ola...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net

Ortalanmis Mesaj         

يَا اَيُّهَا الَّذينَ امَنوُا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ () اَيَّامًا مَعْدُودَاتٍ فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَريضًا اَوْ عَلى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَ وَعَلَى الَّذينَ يُطيقُونَهُ فِدْيَةٌ طَعَامُ مِسْكينٍ فَمَنْ تَطَوَّعَ خَيْرًا فَهُوَ خَيْرٌ لَهُ وَاَنْ تَصُومُوا خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ () شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذى اُنْزِلَ فيهِ الْقُرْانُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُ وَمَنْ كَانَ مَريضًا اَوْ عَلى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَ يُريدُ اللّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُريدُ بِكُمُ الْعُسْرَ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّهَ عَلى مَا هَديكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Bakara / 183-185. Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. Sayılı günlerde olmak üzere (oruç size farz kılındı). Sizden her kim hasta yahut yolcu olursa (tutamadığı günler kadar) diğer günlerde kaza eder. (İhtiyarlık veya şifa umudu kalmamış hastalık gibi devamlı mazereti olup da) oruç tutmaya güçleri yetmeyenlere bir fakir doyumu kadar fidye gerekir. Bununla beraber kim gönüllü olarak hayır yaparsa, bu kendisi için daha iyidir. Eğer bilirseniz (güçlüğüne rağmen) oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.

Uhud daðý

New member
Rabbim cümlemizden razı olur inş kardeşlerim

Üst Alt