Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Olumsuz ibadet ne demek?

Yasemin03

New member
Selamün Aleyküm forum arkadaslar. benim bir sorum olacakti. ben bir sefer olumsuz ibadet diye birsey duymustum ama pek anlamadim ve ne oldugunu bilmiyorum pek. bana biraz komik gibi geldi bu soruyu sormayi ama internettede birsey bulamadim. ama yinede yardim edebilirseniz sevinirim. selametle kalin.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Selamün Aleyküm forum arkadaslar. benim bir sorum olacakti. ben bir sefer olumsuz ibadet diye birsey duymustum ama pek anlamadim ve ne oldugunu bilmiyorum pek. bana biraz komik gibi geldi bu soruyu sormayi ama internettede birsey bulamadim. ama yinede yardim edebilirseniz sevinirim. selametle kalin.

aleyküm selam, yanlız bu yazıyı nerdne okudunuz olumsuz ibadetii tamamını konunun paylaşırsanız daha kolay fikir beyan edilir. bundan herşey çıkabilir..

Yasemin03

New member
ben bir toplatidaydim ve orada ibadet iki kisimdir diye ve onlar ne oldugunu diye anlatiyorlardin. cok agir gibi geldi bana anlatimlari.

sinang

New member
sen hastalanırsın sabr edersin.işte bu hasenene yazılır.olumsuzluk durumda,yoksa ibadette olumsuzluk yok.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Dünya'nın düzelmesi ve her hak sahibinin hakkı bulabilmesi için Kuran-ı Kerim'e ve Hadis-i Şeriflere göre yönetilen bir düzen lazım

''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.''

''Kolaylaştırın,güşleştirmeyin,sevdirin,nefret ettirmeyin.''

''İyiliği emretmeyen kötülükten yasak etmeyenler,bizden değildir.''

yýldýz

New member
:eek:
hocam olumsuz ibadet iki anlama çıkabilir bunların biri kötü niyetli diğeri de kötü niyetsiz olabilir,kötü niyetli olan ibadetini gösteriş yapandır,kötü niyetsiz olan,ibadetinin kurallarını bilmeden iyi niyetli olarak ibadet eden kimsenin halimidir acaba

Kesin bir ayrım yapamayız. İnsanların içini ALLAH TEALA bilir.

İbadeti bilmeden yapamayız. Yalnız uygulamada bazı hatalar olabilir. Önemli olan samimiyet. Bu konu ile ilgili evliyaların hayatlarından örnekler vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Okuduğum bir olay vardı,
Bir kişi bir evliyaya konuk olur. Evliya ile cemaat ile namaz kılarlar. Evliya namazı kıldırır. O misafir içinden evliya hakkında,

"Kıraat yanlış yaptı." Gibi içinden bazı düşünceler geçirerek kınar. Evliya işitir fakat birşey söylemez. Ertesi günü misafir abdest alacağı zaman bir arslan çıkar ve misafire saldırır. Misafir can havliyle kaçacağı zaman evliya gelerek Arslanın kulağından tuttuğu gibi ileri götürür ve Arslana,

"bir daha benim misafirlerimi rahatsız etme" der. Ve misafire dönerek

"Ben kıraatimin bozuk olduğunu yıllardır biliyorum lakin düzeltemiyorum" semiş. devamındaki konuşmayı tam hatırlamıyorum.

"İnsanın insana üstünlüğü ancak takva iledir"
Sözü bunu daha iyi anlatıyor sanırım. Mutlaka insan olmaktan kaynaklanan bazı eksiklerimiz olacaktır. Kıblemizi mescidi harama çeviriyor muyuz? Onu sormak gerek sanırım.

-----------------------------------

Olumsuz ibadet,
kişiye ALLAH TEALA' yı ve ahireti hatırlatmayan sanırım. Namaz bir anlamda günde beş vakit yaptığımız ve Ahiretde verilmiş bir sözün hatırlanması gibi düşünebiliriz. Namazın gidişatını, Kuran- ı Kerim ve hadislerle incelersek bir manada bağışlanma dileme(hadislerde küçük günahların affolduğu yazılıdır. tabi samimi töveb ile) ve ahiretdeki sözün hatırlanması diyebiliriz. Başka manalarıda olabilir. Doğrusunu ALLAH TEALA bilir.

Olumsuz sizin dediğiniz gibi gösteriş için yapılan denilebilir. Tam bilemiyorum. Lakin olumsuz(yapana bir faydası olmayan) ibadet sadece gösterişi kapsamıyor. İbadetin arkasından gıybet ettinmi, ibadet karşı tarafa gidiyor ve bize bir fayda vermiyor.
Namazda küçük günahlar affoluyor fakat büyük günahlar affolmuyor. Giybet de büyük günahlara giriyor sanırım. En kötüsü ahiretde iflas etmiş olmak. Yani dünya' da gıybet edip ahiretde de bütün ibadetlerini karşı tarafa vermek. ALLAH(c.c.) korusun. En büyük afetlerimizden biri olan kibiri kıramadıkça işimiz zor. :eek:

Yalnız ahiretde derecelerin tanıdıklar arasında kalkacağını düşünerek, ahiret hayatına hazırlanmalı ve insanları Resülallah(s.a.v.) veya Mevlana Hazretlerinin gözünden görmeye çalışmalıyız. Epey zor bir iş, hele zamanımızda. Şu Araf' ı geçebilirsek. :eek:

Epey uzun oldu galiba. İnşallah yanlış yazmamışızdır. :(

hikmetimm

New member
olumsuz ibadet bir nevi gösterişten ibarettir yaparsın ama yaptığınla kalırsın karşılığını alamazsın aksi takdirde günahabile girebiliyorsun buda olumsuzu işte

sinang

New member
Bu dahi ibadatın olumsuzluğundan değil yapan şahsın olumsuzluğundandır.
Allah cc dua ve taatı olmayan kula nasıl ehemmiyetsizleştiğini Kur'ani azimüşanda bildirmiş.
İman hakikatlerindenden sonra en büyük hakikiat ibadattır,kulluktur ki bu ikisi birbiri ile besleniyor.
Baki selam.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Portal bölümünden adıma tıklayarak,bütün mesajlarımı yazdığım konu'ya zan konuşmamak için bu yazıyı yazdım,içim bu yüzden çok rahat.Güncel mevzular olsun,dini mevzular olsun kendimi çok yorum yaparken gördüm,Allah beni affetsin,benim ne haddime Kuran-ı Kerim ayeti ve Resulullah'ın hadis-i şerifini belirtmeden söz söylemem böyle bir iş yaparsam sapıtmış olurum,kardeşlerim ben zan konuşmadan önce ilim öğrenmek istiyorum,zira Resulullah Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan konuşmadan önce ilim öğrenin.'' bir diğer hadis-i şerifinde Aleyhisselatu Vesselam buyurmuştur :''Zan sözün en yalan olanıdır.'' zancı olmak yalancı olmaktır,ben böyle olmaktan korkuyorum,bugüne kadar yazmış olduğum yazılarımda doğru kısımda vardır yanlış kısımda siz onları atın bir kenara . Allah Teala Hazretleri insanoğluna Ayetler ve Resuller göndermiştir.Allah insanların uymaları gereken bilgileri insanlara vermiştir.İnsan kendi nefsince konuşamaz,konuşursa baş kaldırmış olur.Yazılarımda sizlere herhangi bir yanlış harekette bulunduysam beni affedin.Bir konu ile ilgili konuşulması lazım geliyorsa bu konuda tek söz sahibi nefisler değil Allah'ın ayetleri ve Resulullunun uygulamaları (sünnetleri) olmalıdır,gerisi yalan.Yazı yazdığım her konunun arkasına bu yazımı da yazacağım nasip olursa.Demek istediğim şu,konuştum konuştum konuştum ama ne konuştum ? artık konulara katılımımda ben değil önce Allah Teala Hazretleri ve sonrasında Resulu söz sahibi olacak kendimden bir şey eklemeyeceğim.Allah'ım nasip ederse

Serhan Eðeryýlmaz

New member
69 - Hz. Enes (radiyallahu anh) anlatiyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in zevce-i paklerinin hane-i saadetlerine bir gurub erkek gelerek Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in (evdeki) ibadetinden sordular. Kendilerine sorduklari husus aciklaninca sanki bunu az bularak: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) kim, biz kimiz? Allah O'nun gecmis ve gelecek butun gunahlarini affetmistir (bu sebeple O'na az ibadet de yeter) dediler. Iclerinden biri: "Ben artik hayatim boyunca her gece namaz kilacagim" dedi. Ikincisi: "Ben de hayatimca hep oruc tutacagim, hic bir gun terketmeyecegim" dedi. Ucuncusu de: "Kadinlari ebediyen terkedip, onlara hic temas etmeyecegim" dedi. (Bilahere durumdan haberdar olan) Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) onlari bularak: "Sizler boyle boyle soylemissiniz. Halbuki Allah'a yemin olsun Allah'tan en cok korkaniniz ve yasaklarindan en ziyade kacinaniniz benim. Fakat buna ragmen, bazan oruc tutar, bazan yerim: namaz kilarim, uyurum da; kadinlarla beraber de olurum. (Benim sunnetim budur), kim sunnetimi begenmezse benden degildir" buyurdu.
Buhari, Nikah 1; Muslim, Nikah 5, (1401); Nesai, Nikah 4, (6,60).

72 - Abdullah Ibnu Amr Ibni'l-As (radiyallahu anh) anlatiyor. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e benim "Hayatta kaldigim muddetce vallahi gunduzleri oruc tutacagim geceleri de namaz kilacagim" dedigim haber verilmis. Beni cagirtarak: "Sen boyle boyle soylemissin dogru mu?" dedi. "Annem babam sana feda olsun, evet boyle soyledim ey Allah'in Resulu" dedim. "Iyi ama, dedi, sen buna guc yetiremezsin, bazan oruc tut, bazan ye; gece kalk, uyu da. Ayda uc gun tut (bu yeter), zira hayirli isleri Allah on misliyle kabul ederek ucret veriyor. Bu uc gun, aynen yil orucu yerine gecer" buyurdu. Ben: "Soylediginizden daha fazlasina guc yetiririm" dedim. "Oyleyse, dedi, bir gun oruc tut, iki gun ye" Ben tekrar "Bundan baskasina da guc yetiririm" dedim. "Oyleyse, dedi, bir gun tut, bir gun ye. Bu Hz. Davud aleyhisselam'in orucudur. Bu en kiymetli oructur -veya en efdal oructur.-" Ben yine: "Ben bundan daha fazlasina guc yetiririm" dedim. Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Bundan efdali yoktur" buyurdu.
Buhari, Savm 54, 55, 56, 57, 58,59, Teheccuk 7, 19, Enbiya 37, Fedailu'l-kur'an 34, Nikah 89, Edeb 84, Isti'zan 38; Muslim, Siyam 181-194, (1159); Ebu Davud, Siyam 53, (2425); Nesai, Siyam 76, (4, 209-210); Tirmizi, Savm 57, (770).
Bir baska rivayette soyle gelmistir: "Bana haber verildigine gore sen yil orucu tutuyor, her gece de "Kur'an'i (hatmen) okuyormussun, dogru mu?" dedi. Ben: "Evet ey Allah'in Resulu, dogrudur, ancak bunda maksadim sadece hayirdir" dedim." Rivayette konusma soyle devam eder: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) bana:
"-Kur'an'i ayda bir kere oku" dedi. Ben: "-Daha fazlasina da guc getirebilirim" dedim. "-Oyleyse her gun gunde bir kere oku" dedi. Ben tekrar: "-Bundan fazlasina da guc getirebilirim" dedim.
"-Oyleyse, buyurdu, her yedi gecede bir kere oku, daha asagi dusme" dedi. Resulullah (aleyhissalatu vesselam) bana sunu da soyledi:
"-Bilmezsin, belki uzun bir omrun olur (yasliliginda ahdi yerine getiremezsin)". Abdullah der ki: Ben nefsime siddetli davrandikca, (bundan vazgecmem icin) bana da siddet gosterildi. Ihtiyarladigim zaman, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in tanidigi ruhsati kabul etmis olmayi temenni ettim."
Bir baska rivayet de buna benzer, ancak su ziyade var: "Bunu yaparsan gozun (uykusuzluktan) ferini kaybeder, nefsin de yorulur. Devamli tutulan oruc, oruc sayilmaz."
Rivayette: "Davud aleyhisselamin orucunu tut: O, bir gun tutar bir gun yerdi. Dusmanla karsilasinca da gucu kuvveti yerinde oldugu icin kacmazdi" ziyadesi de var.
Bir baska rivayette: "Allah'a en hos gelen oruc, Hz. Davud (aleyhisselam)'un namazidir. O, gecenin yarisini uyur, ucte birini kalkar, altida birini uyurdu. Bir gun oruc tutar, bir gun yerdi" buyrulmustur.

75 - Sehl Ibnu Ebi Umame (radiyallahu anh)'nin anlattigina gore, Sehl ve babasi beraberce Hz. Enes (radiyallahu anh)'in yanina girerler. Enes'i yolcu namazi kiliyormuscasina cok hafif bir namaz kiliyor bulurlar. Selam verip namazdan cikinca: "Allah sana magfiret buyursun bu kildigin namaz farz mi yoksa nafile miydi? dedik. "Farz namazdi. Bu (eksiksiz). Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'in namaz tarzidir. Bilerek hic bir degisiklik de yapmadim" dedi ve ilave etti: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki:
"(Yil orucu, her gece teheccut, kadinlari terk gibi kararlarla) kendinize zorluk cikarmayin, zorluga ugrarsiniz. Zira (gecmiste) bir kavim (bir kisim zahmetli islere azmederek) kendisini zora atti. Allah Da zorluklarini artirdi. Manastir ve kiliselerdekiler bunlarin bekayasidir. "Onlar, uzerlerine, bizim farz kilmadigimiz, fakat, guya Allah'in rizasini kazanmak icin kendilerinin koyduklari ruhbaniyete bile geregi gibi riayet etmediler" (Hadid, 27).
Ebu Davud, Edeb 52, (4904)

76 - Enes (radiyallahu anh) buyurdu ki: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) mescide girmisti ki, iki direk arasina gerilmis bir ip gordu. "Bu da ne?" diye sordu. Bu, Zeyneb (radiyallahu anh)'in ipidir, namaz kilarken uykusu gelince buna takiliyor (ip onun dusmesini onluyor)" dediler. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam):"Hayir (olmaz oyle sey) cozun ipi. Sevkiniz varken namaz kilin, uykunuz gelince de yatin" emretti.
Buhari, Teheccud 18; Muslim, Musafirin 219, (784); Ebu Davud, Salat, 308, (1312); Nesai, Kiyamu'l-Leyl 17, (3, 218).

77 - Hz. Aise (radiyallahu anha) diyor ki: "Yanimda BeniEsed kabilesinden bir kadin vardi. Bu sirada Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) iceri girdi ve: "Bu kimdir?" buyurdu. "Falancadir, geceleri hic uyumaz, (ibadet yapar)" dedim. Resulullah (aleyhissalatu vesselam): "Sus, yeter! Size, takat getirebileceginiz amel yarasir. Siz (ibadet yapmaktan) usanmadikca, Allah da (sevab vermekten) usanmaz. Allah'a en hos gelen dini amel, kisinin devamli olarak yaptigi ameldir" buyurdu.
Buhari, Iman 32, Teheccud 18; Muslim, Salatu'l-Musafirin 2220-221 (785); Muvatta, Salatu'l-Leyl 4, (1, 118); Nesai, Salatu'l-Leyl 17 (3, 218).

78 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: "Her seyin bir sevki vardir. Her sevkin de bittigi bir zaman vardir. (Yapacagi ise karsi bu sevki) duyan kisi isini yaparken mutedil hareket eder ve bu itidali devam ettirirse, muvaffak olacagini umid edin, (cunku bu sekilde takibine devam edebilir). Sayet (asiriliga duserek dikkat cekmis ve) parmakla gosterilecek hale gelmisse ona itibar edip (salihlerden) saymayin"
Tirmizi, Kiyamet 21, (2455).

82 - Ibnu Abbas (radiyallahu anh) anlatiyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e azadli bir cariyenin geceleri namaz, gunduzleri de orucla gecirdigi haber verilince soyle buyurur: "Her calisanda bir sevk mevcuttur, her sevkin de bir sonu vardir. Kimin sevkinin sonu sunnetimde kalirsa dogru yoldadir. Kim de hata eder (sunnetimin haricinde kalir) ise o da sapitmistir."

83 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurdu: "Islerin en hayirlisi orta ve itidal uzere olanidir". (Bu son iki hadisi Rezin tahric etti).
el-Makasidu'l-Hasene bu rivayeti Ibnu's-Sem'ani'nin Zeylu Tarihi'l-Bagdad'da kaydettigini, senedinde mechul ravinin yer aldigini belirtir.

Üst Alt