Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Olulerden medet ummanin hukmu

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Ey iman edenler! Eğer kafirlere itaat ederseniz, onlar sizi topuklarınız üzerinde (İslam'dan küfre) geri çevirirler de hüsrana uğrayanlardan olursunuz." (Al-i İmran: 3/149)

Allah (c.c.), mü'minlerin kafirlere itaat etmeleri durumunda kafirlerin onları kesinlikle gerisin geri küfre döndüreceklerini haber veriyor. Çünkü kafirler, mü'minleri küfre döndürmedikçe asla memnun olmazlar .

Yine aynı ayette; mü'minlerin, kafir olmayı kabul etmeleri halinde, hem dünyada hem de ahirette hüsrana uğrayacakları, herşeylerini kaybedecekleri bildiriliyor. Görüldüğü gibi Allah (c.c.), müşrik ve kafirlerden korktuğunu ileri sürerek, onlara boyun eğmeye izin vermemiştir. Çünkü onlar, kendilerine katılıp, kendilerinin hak ve doğru yolda olduklarını söylemedikçe, müslümanlara düşmanlık ve kinlerini açıkça ilan etmedikçe, asla mü'minleri bırakmazlar.

Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Oysa ki sizin mevlanız Allah'tır ve O, yardım edenlerin en hayırlısıdır." (Al-i İmran: 3/150)

Mü'minlerin mevlası ve koruyucusu Allah'tır (c.c.). Onlara ancak O yardım eder. Çünkü O, yardım edenlerin en hayırlısıdır. Allah'ın (c.c.) velayeti kabul edilip O'na itaat edildiği takdirde kafirlere ihtiyaç kalmaz. Bu durumda onların velayetinin bir anlamı yoktur.

Bir takım kişiler Tevhid inancının içinde yetişip, Tevhidi bildikleri halde, alemlerin Rabbi olan Allah'ın (c.c.) velayetinin dışına çıkıyorlar. Yardım edenlerin en hayırlısı olan Allah'ı (c.c.) bırakıp türbelere ve bunların bağlılarına boyun eğiyor, işlerini ve isteklerini onlara havale ederek onların velayetine yöneliyorlar. İlahi velayete karşılık başkalarının velayetini tercih eden bu zalimlerin yaptıkları iş şirk ve küfür'dür, ne kötü, ne iğrençtir .

Beşinci delil: {5}
Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"Allah'ın rızasını kazanan kimse, Allah'ın gazabına uğrayan kimse gibi midir? Zira onun varacağı yer Cehennemdir; orası ne kötü bir dönüş yeridir." (Al-i İmran: 3/162)

Allah'ın (c.c.) rızasını arayan ve O'na tabi olanla, Allah'ın (c.c.) gazabını ve öfkesini arayanlar eşit olmazlar. Çünkü Allah'ın (c.c.) gazabının peşinde olanların varacağı yer Cehennemdir. Rahman'ın kulları ise; O'na ibadet etmeleri, O'nun dinine yardım etmeleri sebebiyle Allah'ın (c.c.) rızasını ve hoşnutluğunu kazanmışlardır. Türbelere gidip, ölülerden medet beklemek, bu işleri yapan kimselere yardımcı olmak, Allah'ın gazabına sebep olur. Bu sebeple, tevhid davetine ihlasla yardımcı olan ve mü'minlerle birlikte hareket eden kimse ile, şirke ve ölülerden yardım istemeye davet eden ve müşriklerle birlikte hareket eden kimse Allah katında asla eşit değildir.

Bunlar "Biz kafirlerden korkuyoruz" derlerse, kendilerine:

"Yalan söylüyorsunuz" denir. Kaldı ki yüce Allah, buğzettiği ve kin güttüğü kimselere uyup, razı ve hoşnut olduğu şeylerden uzaklaşmak için korkmayı mazeret kabul etmemektedir. Halbuki batıl ehlinin birçoğu, sırf dünyalıklarının ellerinden gitmesinden korktukları için Hakkı terkediyorlar. Böyle olmasaydı Hakka inanır ve müslüman olurlardı.
[/FONT]

Üst Alt