Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Özel bir konu

nourmet

New member
merhaba,

konuyu nasil anlatacagim veya soruyu nasil soracagim bilmiyorum.Lakin sorunun cevabini bulmak zorundayim.Genel olarak, müstehcenlik ve müslüman erkek, yani evli müslüman erkek gizlice müstehcen film izliyorsa esinin tutumu ne olmalidir?Bu bir aldatma midir?Müslüman birisi neden böyle bir sey yapiyor?

nourmet

New member
anlasilan kimse bu konuya cevap vermek istemiyor.yine de tesekkürler.

Nurgül

New member
Zina yerine geciyor o yüzden tamamen yasak!!! Müslüman bir Erkek bunu yapmamali ve yapmazda!! Allahtan korkar cünkü Haniminin ne düsüneceginden önce. Haniminin kalbini kirdigi icin psikolojig depressiona soktugu icinde ayrica Hakka girmis oluyor yani ne yönden bakarsaniz bakin tamamen yanlis. Tövbe istigfar etsin...baska diyecek birsey yok...(kimse cevap yazmadigi icin hemen darilma nourmet....)

Selam ve Dua ile

feza

New member
Müstehcen görüntülere bakmanın hükmü nedir?

Dinin insanı kötülüklere iten zaaflar ve alışkanlıklar hakkında yasaklayıcı hükümleri vardır. Bu hükümlere uyan dindarlar sadece âhiretlerini kurtarmakla kalmıyor, dünyalarını da kurtarıyor; gittikçe yaygınlaşan menfi alışkanlıklardan kendilerini ve çocuklarını da muhafaza ediyorlar.

İsra Sûresindeki 32. âyetin ikazına bakın lütfen:

"Zinaya yaklaşmayın!" Zina yapmayın! demiyor, Yaklaşmayın! diyor.

Çünkü asıl mesele yaklaşmamaktadır. Yaklaşmazsanız kurtulmanız kolay olur. Yaklaştıktan sonraki gelişmelere dayanmanız zorlaşır, ateşe yaklaşanın içine düşmesi gibi bir sonuç çıkabilir. Onun için zinaya vesile olabilecek, davetçilik mânâsına gelebilecek, tahrik ve teşvikçi görüntüleri yasaklayan din, müstehcene bakılmasını da caiz görmüyor.

Hatta bu bakma konusunda bir diğer âyetin ikazı, ayrı bir önem arz ediyor. İsterseniz bir de o âyetin ikazına bakalım:

- İnanmış erkek ve kadınlar gözlerini harama bakmaktan kapasınlar!. (Nur 29-30; Hülâsatülbeyan)

- Gözleri kapamak mümkün mü?

- Hayır. Ya niçin kapasınlar diyor?

Gözlerini harama bakmaktan, müstehcene nazar etmekten öylesine korusunlar ki, sanki gözleri kapalıymış da hiç görmemiş gibi hayallerini tertemiz tutsunlar, zihinlerini kirlenmekten korusunlar.

Zaten İmam-ı Şibli bu âyeti tefsir ederken:

- Sadece kafa gözlerini kapamakla kalmasınlar, kalb gözlerini de kapalı tutsunlar, haramları hayallerine almasınlar, diyor; hayali dahi korumak istiyor.

Gözle bakış konusunda neden bu kadar ısrarlı ikaz ediliyor insanlar?

Çünkü bütün günahlar, ahlâkî bozulmalar müstehcene bakışla başlar, bakışın ısrarıyla gelişir, sonra fiilî günaha dönüşür. Üstelik gözler baktıklarının resimlerini de çeker, hayal arşivinde depo eder. Nereye gitse, nerede olsa artık çektiği bu resimler, hayal âleminde gözlerinin önündedir.

Öğrenciyse dersine çalışamaz, işçiyse mesleğine tam yönelemez, fikir adamıysa zihnini toparlayamaz, derken her konuda gerileme ve düşüş söz konusu hale gelir.

Bu duruma düşmemek için din, müstehcene karşı yasaklar koyar, mensuplarını böylesine gerilemelere düşmekten kurtarır.

ailem

nourmet

New member
Cevaplariniz icin tesekkür ederim. Hayir ,cevap yazilmadi diye alinmadim.Lakin , ben de tesadüüfen bu olayi ögrendigim icin , malesef artik herkesten süphelenmeye basladim.Nasil oluyorda bu kadar herseye en ince ayrintisina kadar dikkat eden bir insan bunu yapiyor.Duygularim anlatilacak gibi degil.belki ikinci hanim alsaydi bu kadar sifirlanamazdim.Simdiki düsüncem ise, affiniza siginarak, bir cok müslüman erkegin gizlice böyle seyler yaptigi...
anlatamiyorum, anlamiyorum...
belki de televizyondaki ideal kadin vücüdü, reklamlardaki mükemmel kadinlar...peki ,magdur olan yine müslüman kadin degil mi? esim beni örtünmem konusunda ikna etti , ben de Allah rizasi icin örtündüm.Simdi ise bütün dogrularim allak bullak oldu.

AYASOFYA

New member
ßence Utan Abicim.. Sen NE Yapmısın

KaYnUkA

New member
Cevaplariniz icin tesekkür ederim. Hayir ,cevap yazilmadi diye alinmadim.Lakin , ben de tesadüüfen bu olayi ögrendigim icin , malesef artik herkesten süphelenmeye basladim.Nasil oluyorda bu kadar herseye en ince ayrintisina kadar dikkat eden bir insan bunu yapiyor.Duygularim anlatilacak gibi degil.belki ikinci hanim alsaydi bu kadar sifirlanamazdim.Simdiki düsüncem ise, affiniza siginarak, bir cok müslüman erkegin gizlice böyle seyler yaptigi...
anlatamiyorum, anlamiyorum...
belki de televizyondaki ideal kadin vücüdü, reklamlardaki mükemmel kadinlar...peki ,magdur olan yine müslüman kadin degil mi? esim beni örtünmem konusunda ikna etti , ben de Allah rizasi icin örtündüm.Simdi ise bütün dogrularim allak bullak oldu.

sevgili kardeşim sen ALLAH c.c. rızası için örtündüysen eger böyle şeyler seni allak bullak etmemelidir...
dinimizce haramdır...ve sen her yapılan haramda dogrularını sorgularsan çıkmaza gırersin...
sen ALLAH c.c. nun kitabına ve peygamberimizin s.a.v sünnetine sarıl...
ve kendini kurtarmaya bak...
soruna gelince...
hem ALLAH c.c. yasaklamıştır..
hemde peygamberimiz s.a.v

İsra Sûresindeki 32. ayetinde yaklaşılmaması gerektıgını soyluyor...
ve ayrıca

Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar ırzlarını korusunlar. Bu kendileri için daha temizdir. Şüphesiz ki Allah onların bütün yaptıklarından haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar, ziynetlerini açmasınlar!” (Nur Suresi, 30-31)

burada yine gözleri haramdan sakınsınlar buyurulmuştur...

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "İki göz zina eder. İki el, iki ayak da zina ederler. Fert de zina eder."

Ravi: Hz. İbni Abbas (r.anhüma) (Ramuzül Ehadis)

Göz zinası veya düşünce zinası tabirleri zinaya sebeb olan durumlar için kullanılır. Haramın mukaddemesi haram vacibin mukaddemesi de vacibdir. Bunun gibi zinanın mukaddemesi de bir nevi zina gibi tabir edilmiştir. Göz zinası normal zina gibi değildir. Göz zinası da haram olmakla beraber normal zina gibi aynı derecede bir günah değildir.

alphan

New member
Allah rizasi icin örtündüm.Simdi ise bütün dogrularim allak bullak oldu.

Bunu anlamak mümkün degil..
Bir baska insanin gafleti sizin dogrularinizi neden allak bullak ediyor ?..
Bilakis O gafletin ibreti ile sizin dogruya daha fazla sarilmaniz ve o gafletin sahibini yaptigi yanlistan uzaklastirmaniz gerekir.

Nasil oluyorda bu kadar herseye en ince ayrintisina kadar dikkat eden bir insan bunu yapiyor.

Bakiniz bu sözleriniz bile "Örtünmenin asaletini yüceligii ortaya koyuyor..

Az sey mi bunu anlamak ?..

Sehvet Iblis in en tehlikeli silahidir.
Örtünmek ise Insanoglunun kalkani..

Günümüzde Islam Hukuku yerini alsaydi böyle bir üzüntüye gerek kalmazdi..

Ama " Hürriyet " tabir edilen ahlaksizligin gölgesinde Islam i yasamak en dikkat eden insanlar acisindan dahi zor efendim..
Malesef olabiliyor böyle seyler..
Iblis uyumuyor..

O halde üzülmeye fazla gerek yok..
Hata sahibini hatasinda israr etmemeye yöneltin..

Hatasiz kul olmaz..
Hata da tiryaki olunmasi fena..

Allah'in selami Üzerinize olsun !..

Üst Alt