Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Örtünmek

yolcu

New member
örtünmek...

Yüce Rabbimiz A'raf sür.Ayet 26 ,buyuruyor..
"Ey ademin evlatlar ! Bakın size edep yerlerinizi ördeceğiniz giysi,süsleneceğiniz elbise indirdik..
Fakat unutmayın ki,en güzel elbise takva elbisesidir...işte bunlar Allah'ı Ayetlerindedir.olur ki insanlar düşünür de ders alırlar.. "
Evet sevgili dostlar,elbiseden de önemli olan,takva ve haya hissidir...
örtünmesi gereken şeyleri örtmek ise,namusu korumanın ilk şartıdır....çıplaklık ,övünülecek bir ilerilik değil,ilkelik ve cahiliyete dönüşü...
Allahu Teala,örtünmenin ve elbisenin insanın maddi ve manevi süsü olduğunu,şeytana uyup mahrem yerlerini açmamak gerektiğini KUR'anda bize hatırlatıyor...
Allah insana çıplak yaratmıştır,ama haya duygusu ile örtünmenin emrini tutmanın sevabına ermekte,hem de dünyadaki halifelik görevini ispatlamaktadır...
Tesettür,yani örtünmek,Rabbimizin karsı kulun itaat ölçüleririnden biridir...
Tesettür,aynı zamanda iffet,fazilet,şeref hüriyet ve saadettır..
Kuvetli bir iman ve hayanın neticesi olan örtünme,büyük bir değer ifade etmektedir...
Nefsin çirkin arzularının yerine ,Kainatın Yaratıcısının emirleri istikametinde hareket etmek büyük bir önem taşır...
Tesettür,müslüman bir hanımın hürrüyetini gasbetmek ,kısıtlamak,medeni haklarını çığnemek için değil,aksine bunları yerli-yerine koynak,ve korumak içindir...
Tesettür,asalet ve faziletin ölçüsüdür..
Çünkü,asalet ve fazilet ,dinin emirlerine uyup-uymama bakımından kıyaşlanır...
Tesettür,yani örtünmek,kadının kendini haramdan gizlenip korumak dinimizin çok açık bir emridir...
Dinimizin emirleri de ,tartışılmak için değil,uyulmak içindir...
Dinin emirlerine itaat etmeyip,dünyanın emrine girenler de,kullanılmaktan ve asağlamaktan kendilerini kurtaramazlar...
İLAHİ !
SEN bize,
Muhammed'i (s.a.v)in merhamet,
Ebu Zehr'i bir dürüstlük,
Ali'ce bir cesaret,
Ömer'i bir adalet,
Ebu Bekr'i bir sıddıkıyet,Bunların hepsini bir arada toplanan bir şahsiyet nasip eyle AMİNN

yolcu

New member
bak kardeşim darılmaca gücenmece olmasın ama sen yazının maksadını anlayamamışsın,
bu forumu günde belki 50 kişi bilemdin 30 kişi ziyaret etse, hadi bunların içindende 10 tanesi tesettürsüz olsa ve 1 taneside yazılandan etkilenip örtünse, ALLAH a hamd ederim. selam ve dua ile

H

hüma-gül

Guest
örtünmek...

Yüce Rabbimiz A'raf sür.Ayet 26 ,buyuruyor..
"Ey ademin evlatlar ! Bakın size edep yerlerinizi ördeceğiniz giysi,süsleneceğiniz elbise indirdik..
Fakat unutmayın ki,en güzel elbise takva elbisesidir...işte bunlar Allah'ı Ayetlerindedir.olur ki insanlar düşünür de ders alırlar.. "
Evet sevgili dostlar,elbiseden de önemli olan,takva ve haya hissidir...
örtünmesi gereken şeyleri örtmek ise,namusu korumanın ilk şartıdır....çıplaklık ,övünülecek bir ilerilik değil,ilkelik ve cahiliyete dönüşü...
Allahu Teala,örtünmenin ve elbisenin insanın maddi ve manevi süsü olduğunu,şeytana uyup mahrem yerlerini açmamak gerektiğini KUR'anda bize hatırlatıyor...
Allah insana çıplak yaratmıştır,ama haya duygusu ile örtünmenin emrini tutmanın sevabına ermekte,hem de dünyadaki halifelik görevini ispatlamaktadır...
Tesettür,yani örtünmek,Rabbimizin karsı kulun itaat ölçüleririnden biridir...
Tesettür,aynı zamanda iffet,fazilet,şeref hüriyet ve saadettır..
Kuvetli bir iman ve hayanın neticesi olan örtünme,büyük bir değer ifade etmektedir...
Nefsin çirkin arzularının yerine ,Kainatın Yaratıcısının emirleri istikametinde hareket etmek büyük bir önem taşır...
Tesettür,müslüman bir hanımın hürrüyetini gasbetmek ,kısıtlamak,medeni haklarını çığnemek için değil,aksine bunları yerli-yerine koynak,ve korumak içindir...
Tesettür,asalet ve faziletin ölçüsüdür..
Çünkü,asalet ve fazilet ,dinin emirlerine uyup-uymama bakımından kıyaşlanır...
Tesettür,yani örtünmek,kadının kendini haramdan gizlenip korumak dinimizin çok açık bir emridir...
Dinimizin emirleri de ,tartışılmak için değil,uyulmak içindir...
Dinin emirlerine itaat etmeyip,dünyanın emrine girenler de,kullanılmaktan ve asağlamaktan kendilerini kurtaramazlar...
İLAHİ !
SEN bize,
Muhammed'i (s.a.v)in merhamet,
Ebu Zehr'i bir dürüstlük,
Ali'ce bir cesaret,
Ömer'i bir adalet,
Ebu Bekr'i bir sıddıkıyet,Bunların hepsini bir arada toplanan bir şahsiyet nasip eyle AMİNN

Allah razi olsun kardesim

T

teslimolan

Guest
Okumadim o kadar örtü basligi varki hangi birini okuyacagimi sasirdim onun icin okumadan cevap yazdim. Bundan sonra örtünme topiclerine ya hic bir sey yazmayacagim ya örtünün yazacagim. Insanligin baska derdi kalmadi.

H

hüma-gül

Guest
Okumadan yazman senin ayibin,kardesimiz ne güzel yazmis.Insanligin en büyük dertlerinden biride örtünme adabidir.Bilmem farkindamisiniz?

T

teslimolan

Guest
Insanin derdi acindan ölmek binlerce müslüman acindan ölüyor buna o kadar egilseniz yüregim yanmayacak varsa yoksa örtünmek bende örtünün diyorum baska bir sey dedigim yok. Okusam ne yazar okumasam ne yazar yüz konu yüzüde ayni bir sürü dert var örtünmeye kadar.

yolcu

New member
ya teslimolan kardes insanlıgın baska derdi kalmadı derken örtünmeyi kastediyorsan yanlışın var, toplumlar nasıl bozuluyor zannediyorsun,
ne yazıkki tam TESLİMOLA(m)N amışın

T

teslimolan

Guest
ya teslimolan kardes insanlıgın baska derdi kalmadı derken örtünmeyi kastediyorsan yanlışın var, toplumlar nasıl bozuluyor zannediyorsun,
ne yazıkki tam TESLİMOLA(m)N amışın

Acikla nasil bozuluyormus topluluklar. Ben acindan ölen müslümani daha cok düsündügüm icin mi teslim olmamis oluyorum. Sakin ola örtünmeyin filan mi dedim yoksa ? Hayir öncelikler siralanir diyorum müslümanin acindan ölmemesi benim icin birinci sirada sadece.

yolcu

New member
kardeşim bizim içinde birinci sırada biz 50. sırada demiyoruzki. Ama sen net başında acından ölen kardeşlerimize ne fayda sağlayacaksın biz üzerimize düşen görevlerimizi kardeşlerimize yardım babında onuda yapıyoruz ama sadece bir konuyada odaklanamayız. beni üzen senim insanlıgın başka derdi kalmadımı yazman, samimi bir müslüman dışarı çıktıgında testtürsüz insanları gördüğünde üzülür, ben üzülüyorum keşke onlarda diyorum ve o yazıyı yazdım sen ise benane diyorsun
açıklıktan ahlaksızlık doğar, ahlaksızlıktanda sapıklıklar ondan sonrada iki yaşındaki bebelere tecavüzler, kardeşim bilmem anlatabildimmi?

T

teslimolan

Guest
Kardesim ben derdimi anlatamiyorum örtünmede sorun olabilir fakat yüz kere topic acilmaz bir topic de tartisilir. Her actiginiz topicle diger örtünme topiclerine darbeyi kendiniz vuruyorsunuz.

unzurna

New member
Kuran-ı Kerim'de yazan sanki bir çok şeyi yapıyormuşuz gibi sadece bu örtünmeyei gündeme getirmemeliyiz. Uyulacak daha çok ayetimiz var. Önceliği kalbimize verelim. Şeklimizide tabii korumalıyız. Bence herşey öncelikle kalbte başlar.
:rolleyes:

yolcu

New member
Kuran-ı Kerim'de yazan sanki bir çok şeyi yapıyormuşuz gibi sadece bu örtünmeyei gündeme getirmemeliyiz. Uyulacak daha çok ayetimiz var. Önceliği kalbimize verelim. Şeklimizide tabii korumalıyız. Bence herşey öncelikle kalbte başlar.
:rolleyes:

tabi kardeşim biz mükemmeliz demiyoruz. eksiklerimizi düşünsek, çok eksiğimiz olduğunu anlayabiliriz. dedim ya beni üzen kardeşimizin o sözleri oldu.

unzurna

New member
Haklısın kardeşim ama foruma bakarsan genel konu hep örtünme. Oysa daha ne emirlar var. İnsanların bakışlarını başka ayetlere çevirmek ve bunun üzerinde düşünmeğe sevk etmemiz gerek.
Saygılar

yolcu

New member
sende haklısın kardes

25:24 - O gün cennetliklerin kalacakları yer çok iyi, dinlenecekleri yer pek güzeldir.

25:25 - O gün gökyüzü beyaz bulutlar halinde yarılacak ve melekler bölük bölük indirileceklerdir.

25:26 - İşte o gün gerçek hükümranlık, çok merhametli olan Allah'ındır. Kâfirler için ise o, pek çetin bir gündür.
furkan suresi 25. 26.

Üst Alt