Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ölümden Çok Korkuyorum

sahin7979

New member
elhamdulillah müslümanım zikire gidiyorum iyi olmaya calısıyorum namaz kılmıyorum ama orucu tutuyorum genede yarısından cogunu böyle bi insanım ve bazen ölüm aklıma geliyor geceleri sadece ve adeta içim ürperiyor cok korkuyorum gündüzleri cıvıl cıvıl kuşlar neşeli insanlar görünce içim yatışıyor ve korkmuyorum hiç böyle işte lütfen yardım edecek bi sözler söyleseniz off cok korkuyorum birgün eğer yok olup gidersek hiç gelmezsek off :(

ikilem

New member
''Ölüm korkusu çok evrensel ve insani bir duygu. Yaşadığını, var olduğunu ve varolduğunun' da farkında olan ve bir gün öleceğini bilen tek varlık insandır...Dolayısıyla ölmek ve ölüm gerçeği bir çoğumuza acı ve mutsuzluk verir.
İnsanoğlu öleceğini bilse de yaşama güdüsü ve arzusu ağır bastığından ölüme uzak durmak ister.Bundandır ki "yabancıların ölümü" bizi çok etkilemez, ne zamanki en yakınımızdan birilerini kaybederiz, işte o zaman; ölümün bize doğru geldiğini hissederiz. Artık bizimde ölebileceğimiz ve sevdiğimiz, bağlı bulunduğumuz her şeyin sonu olduğunu "anlamsız" olduğunu düşünmeye başlarız. Hata bir süre neşemiz kaçar, yaşama küsebiliriz "mademki ölüm var, her şey bom boş, bu koşuşmaca, bu çaba ne için ?" diye yaşamı sorgulamaya başlarız.
Gözyaşı döktüğümüz ölümlerde aynı zamanda kendi ölümümüze de ağlarız...
Yaşamı bırakıp gitmenin acı gerçeğine hüzünleniriz...

Ölüm korkusuna biraz felsefik yaklaşırsak ; Evrende her şey zıddıyla bilinir. İyi-Kötü, Ak-Kara gibi ölümde yaşamın zıddıdır.
Fakat yaşamı anlamlı ve önemli kılan bir gerçektir. İçimizde devamlı ve ölümsüz olma arzusu yatar. Ölümsüz bir hayat tek düze ve
sıkıcı olurdu.

Yaşamı anlamlı kılan ölümdür.

Yaşamın kalitesini artıran ölüm gerçeğidir.
İnsanları insanlaştıran ; hırsını, bencilliğini, öfkesini yatıştıran ölüm gerçeğidir.
İnsanoğlu dünyaya ağlayarak gelir,öldüğünde ise ardından ağlayanlar bırakarak gider. İnsanların yaşadığı süre içerisinde ölüm gerçeğini içselleştirmesi kabul etmesi gerekir. Her canlı ölümlüdür, her ölüm yeni bir başlangıç ve doğuştur. Çürüyen her canlı başka bir canlıya hayat enerjisi olmakta ve o bedende yaşamaktadır. Aslında hiçbir şey yok olmuyor. Sadece şekil değiştiriyor. Onun için ölümü de bir farklı frekansta yaşamaya geçiş olarak değerlendirmek gerekir.'' Alıntıdır.

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
Ölümden korkmayın. Neden korkalım ki ? Sebebi şundandır değerli kardeşim : Dünya malında mülkünde gözünüz kalmış olabilir. Dünya malından vazgeçin ve öteki dünyaya yatırım yapın (salih-ameller işleyin,dua edin,sadaka verin,namaz kılın,zekat verin) . Kendinizi hoş tutacak şeyler yapın. Ama dine aykırı şeyler olmasın (zina yapmak vb) :)

HAYIRLI CUMALAR

bekir

sadece bir kul
Yönetici
elhamdulillah müslümanım zikire gidiyorum iyi olmaya calısıyorum namaz kılmıyorum ama orucu tutuyorum genede yarısından cogunu böyle bi insanım ve bazen ölüm aklıma geliyor geceleri sadece ve adeta içim ürperiyor cok korkuyorum gündüzleri cıvıl cıvıl kuşlar neşeli insanlar görünce içim yatışıyor ve korkmuyorum hiç böyle işte lütfen yardım edecek bi sözler söyleseniz off cok korkuyorum birgün eğer yok olup gidersek hiç gelmezsek off :(

Arkadaşlar çok güzel şeyler yazmış, bunların üstüne bir şey konmaz, sadece şöyle düşünün :

"Herkes nasıl, siz de öyle..."

gozcelik

New member
Günlük yaşamınızı etkileyecek kadar korkuyorsanız -ki bu sadece ölümden korkmak olmayabilir, kimi böcekten, kimi kediden anlamsız şekilde korkar- bir ruh doktoruna gitmenizde fayda var.
Bu şeklideki anlamsız korkular (yani bu kadar çok korkmamanız gerektiğini bildiğiniz halde elinizde olmadan korma durumu) pisikolojik, kimi zaman da fizyolojik sebeplere danayabilir.
Allah şifalar versin.

gozcelik

New member
Ruh doktoru :D O ruh doktoruna danışmak iyidir fakat Allah'a sığınsa daha iyi olur.
İkisi arasında bir tercih yapmasına gerek yok. Zaten her şey için Allah'a sığınmak lazım. Buradaki doktor zaten zaten Allah'ın ona verdiği bir şifa kapısıdır.
Ruh dotoru = Psikiyatrist demek istedim:D[h=3][/h]

Üst Alt