Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ölüm haktır!!!!!!!!!

asikkulun

New member
ÖLÜM HAKTIR!!!!

Allah Teala’nın takdiri ile hayata mazhar olan insanın ölmesi de elbet haktır.Ölüme mahkum olmayan hiç kimse gösterilemez.Allah seçilmiş Elçileri.Aziz nebileri bile ölüm köprüsünden geçmiştir.Ölümü yaratan elbet yüce ALLAH tır.Ve Allah Teala Kerim kitabında şöyle buyurur.:
‘-O,hanginizin daha güzel amel ve hareket de bulunacağını imtihan etmek içinde ölümü de ,dirimi de taktir eden ve yaratandır.O,galib-i mutlaktır,çok yargılayıcıdır..’(mülk.ayet:2)
Ölümü hiçbir zaman bir yokluk işi olarak düşünmemelidir,ölüm kimi için,hayatın bütün şevk ve lezzetlerini yıkıp ateşe götüren bir ızdırab bir Hak darbesi;kimi insan için de bütün acı ve meşakkatlerden kurtarıp Allah a götüren didar ve Cennet neşelerine ulaştıran lütuftur.Yani kabir kapısının arkası mü’min hesabına Cennet bahçelerinden bir bahçe iken ,kafirlere de Cehennem çukurudur.Adam öldü de artık işi bitti denilmez,asıl iş ölümden sonra başlamaktadır.Çünkü insan amellerine göre maumeye tabi tutulacaktır.
Ölümden kaçmak ürkmek,ölüme soğuk bakmak,insanı ecelin pençesinden kurtarmaz.Ölümden değil ona hazır olmamaktan korkmak gerekir.Her şeyin hazırsa ölümden niçin korkuyorsun?
Mülkün Seyidi ve bütün Peygamberin Serveri buyuruyor ki:
‘-Mü’mün in hediyesi ölümdür.’
Yani dünya,mimin’in tutuklu bulunduğu belalı bir zindandır.Burada başına gelmedik dertler kalmaz.Hayatı boyunca nefsi ile mücadele etmek durumundadır.
Her zaman şeytanın okları hedeftir.İki büyük düşmanın elinden çekmediği kalmamıştır.Ölüm geldiğinde bütün sıkıntılar gider.Ve yine ömür boyunca ibadetlerle mükelleftir.Ölümle bütün işler sona ermektedir.Bütün bunlardan kurtulmak ,aza dolak ise kendi hakkından bir hediyedir.
Sultan Velilerden Hatem Hazretleri şöyle dedi:
-Her sabah şeytan der ki bana:
‘-ne istersin yemeye?’
ben derim:
‘-ÖLÜM!’
Der ki:
‘Ne istersin giymeye?’
ben derim:
‘-KEFEN!’
der ki:
‘-Nerde olmak isterdin?’
ben derim:
‘-MEZARDA!!!’

artık böyle birine şeytanın zehirli okları işler mi??.Elbette işlemez.
Hiç kimsenin ölümden kaçıp kurtulma imkanı yoktur.Ölümün çaresini aramak değil,ölüme gidişin güzel yolunu bulmak lazımdır.Çünkü ölümün arkası mümünler için Cennet gülistanıdır..fakat nefsi tezkiye edip mutmain derecesine yükseltmek o kadar kolay lokma değildir.Nefis durmadan kötülüğü emreder ve bulanık sular gibi günah derelerine akar.Onun belini kıvıracak,kulağını bükecek şey ise kulun takvasıdır.Zaten Cennet de takva sahipleri için hazırlanmıştır.

bu benim açtığım ilk konu..inşallah beğenirsiniz:eek:

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
ÖLÜM HAKTIR!!!!

Allah Teala’nın takdiri ile hayata mazhar olan insanın ölmesi de elbet haktır.Ölüme mahkum olmayan hiç kimse gösterilemez.Allah seçilmiş Elçileri.Aziz nebileri bile ölüm köprüsünden geçmiştir.Ölümü yaratan elbet yüce ALLAH tır.Ve Allah Teala Kerim kitabında şöyle buyurur.:
‘-O,hanginizin daha güzel amel ve hareket de bulunacağını imtihan etmek içinde ölümü de ,dirimi de taktir eden ve yaratandır.O,galib-i mutlaktır,çok yargılayıcıdır..’(mülk.ayet:2)
Ölümü hiçbir zaman bir yokluk işi olarak düşünmemelidir,ölüm kimi için,hayatın bütün şevk ve lezzetlerini yıkıp ateşe götüren bir ızdırab bir Hak darbesi;kimi insan için de bütün acı ve meşakkatlerden kurtarıp Allah a götüren didar ve Cennet neşelerine ulaştıran lütuftur.Yani kabir kapısının arkası mü’min hesabına Cennet bahçelerinden bir bahçe iken ,kafirlere de Cehennem çukurudur.Adam öldü de artık işi bitti denilmez,asıl iş ölümden sonra başlamaktadır.Çünkü insan amellerine göre maumeye tabi tutulacaktır.
Ölümden kaçmak ürkmek,ölüme soğuk bakmak,insanı ecelin pençesinden kurtarmaz.Ölümden değil ona hazır olmamaktan korkmak gerekir.Her şeyin hazırsa ölümden niçin korkuyorsun?
Mülkün Seyidi ve bütün Peygamberin Serveri buyuruyor ki:
‘-Mü’mün in hediyesi ölümdür.’
Yani dünya,mimin’in tutuklu bulunduğu belalı bir zindandır.Burada başına gelmedik dertler kalmaz.Hayatı boyunca nefsi ile mücadele etmek durumundadır.
Her zaman şeytanın okları hedeftir.İki büyük düşmanın elinden çekmediği kalmamıştır.Ölüm geldiğinde bütün sıkıntılar gider.Ve yine ömür boyunca ibadetlerle mükelleftir.Ölümle bütün işler sona ermektedir.Bütün bunlardan kurtulmak ,aza dolak ise kendi hakkından bir hediyedir.
Sultan Velilerden Hatem Hazretleri şöyle dedi:
-Her sabah şeytan der ki bana:
‘-ne istersin yemeye?’
ben derim:
‘-ÖLÜM!’
Der ki:
‘Ne istersin giymeye?’
ben derim:
‘-KEFEN!’
der ki:
‘-Nerde olmak isterdin?’
ben derim:
‘-MEZARDA!!!’

artık böyle birine şeytanın zehirli okları işler mi??.Elbette işlemez.
Hiç kimsenin ölümden kaçıp kurtulma imkanı yoktur.Ölümün çaresini aramak değil,ölüme gidişin güzel yolunu bulmak lazımdır.Çünkü ölümün arkası mümünler için Cennet gülistanıdır..fakat nefsi tezkiye edip mutmain derecesine yükseltmek o kadar kolay lokma değildir.Nefis durmadan kötülüğü emreder ve bulanık sular gibi günah derelerine akar.Onun belini kıvıracak,kulağını bükecek şey ise kulun takvasıdır.Zaten Cennet de takva sahipleri için hazırlanmıştır.

bu benim açtığım ilk konu..inşallah beğenirsiniz:eek:

ALLAH C.C RAZI olsun çok güzel ve yerinde bir paylaşım ölümü dost kabul edenlere selam olsun

gönüldostuelif

New member
Allah razı olsun kardeşim benim cok güzel bir paylaşım emeğine sağlık...

H

hüma-gül

Guest
Eline emegine saglik kardesim benim. Allah razi olsun.

radikal

New member
Güzel ve yerinde bir konu. Emeğine teşekkür ederim bende. Allah (cc) razı olsun.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Allah razı olsun ..

Her canlı ölümü tadacaktır. Ve ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim Cehennemden uzaklaştırılıp Cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir..Al-i İmran Suresi: 185

nurullah_01

New member
ilk paylaşımını güzel bir konu seçerek başlamışsın kardeşim. bundan sonrada güzel paylaşımlarını bizlere sunarsın inşallah.
rabbim razı olsun senden

Rahmet4

New member
Allah razi olsun nandi kardesim. ilk konunun ama bir acmissin pir acmissin son yazilar cok hosuma gitti.
Nefis durmadan kötülüğü emreder ve bulanık sular gibi günah derelerine akar.Onun belini kıvıracak,kulağını bükecek şey ise kulun takvasıdır.Zaten Cennet de takva sahipleri için hazırlanmıştır.

ilham

New member
ben mevlana şehrindenim

mevlana ya göre ölüm vuslattır.. şeb-i aruz dur..

rabbini o kadar çok sever ve kendisinden o kadar emindir ki ölümü düğün gecesi sevgilisine kavuşmak olarak görür..

böyle düşününce şaşırıp kalıyo insan.. bu dünya nasıl insanlara şahit olmuş rabbim!!

Üst Alt