Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Niyet

terra

New member
Ben herşeyin niyet ile başladığına inanıyorum. Bir işe başlarken niyetin ne ise gerçekten o iş o doğrultuda gitmiştir. Başlangıçta Allah dan hayır, şeytanında şerrinden korunma dileyerek başladığım her işte başarılı oldum. Hatta bu siteye de kayıt olurken de aynı şeyleri yaptım.
Niyetin önemini daha iyi anlamalıyız. Ne niye ile yapıyorsak bize dönecek.:)

cancan

New member
Niyetler, amellerden üstündür.

Niyetler, amellerden üstündür.

Peygember efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde öyle buyurmuyorlarmı ? Niyetler amellerden üstündür. bu hadis-i şerifi değerlendirdiğizde içindeki niyetin ile amelin birbirini tamamlaması yatmaktadır. Kimin hicreti Allah ve resulune ise ona kavuşacak kimin hicreti de Kadın ve paraya ise o da ona kavuşacaktır. hadisi bir öncekinin tesfiri mahiyetindedir. bunun altında yatan espiri niyet amele değer kazandıran yaptırımdır. O olmadan amalin bir hükmü yoktur. Bu şuna benziyor niyet etmeden imsak vaktinden akşam ezanına kadar aç susuz bırakırsan mideyi bundan sevap yada amel adına aç ve susuz kalmaktan başka bişey elde edemezsin fakat başta niyet oldumu o zaman o aç ve susuzluğun niyet sayesinde ORUç gibi güzel bir amale dönüşecektir.

sumisali

New member
İslam'da yapılan amellerin değeri niyete göre belirlendiği için, niyetin önemli bir yeri vardır. Kuran-ı Kerim'de, dua ederken Cenab-ı Hakk'ın rızasını dileyen yoksulların bu özelliği şöyle övülür: "Sabah akşam Rabbine, sırf O'nun rızasını dileyerek dua edenleri huzurundan kovma. Sen kafirlere, kâfirler de sana hesap verecek değildir. Yoksulları kovarsan, zâlimlerden olursun" (el-En'âm, 7/52).

terra

New member
Kardeşlerim konuyu çok güzel özetlemişsiniz. Cancan senin oruç misalin çok iyidi. Allah'ın ışığı üzerinizden hiç eksik olmasın

Üst Alt