Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nereden Nereye !

oðuz bakar

New member

Bir sabah , müdürüm , elinde bir kitapla geldi ve “ bu kitabı patronumuz sana gönderdi ; bunu okuyacakmışsın ” dedi . Kitap , çevre mevzûatına dâir seminer notlarıydı .
O anda içimi sevinçli bir telâş kapladı .
Önce , beni , bu kitabı okumaya ehil birisi olarak gördüğüne memnun oldum .
Sonra bir düşünce aldı beni ...
Bu kitabı ne kadar sürede okuyacağımı , ne adına yâni ne kadar bir önemle okuyacağımı düşünüyordum .
Öyle ya , ya hemen ertesi gün kitabı geri isterse ve henüz ben bitirememiş isem . Ya da , okumuş olmak için okumuş olursam .
Eve gidiş gelişte serviste okumaya , evde de devam etmeye karar verdim .
Bu kitabı gönderen , eğer başka biri olsaydı , okuma şevkimin ve kitaba bakışımın daha farklı olacağını hissettim . Bu kitap , “kıymet verdiğim” patronumdan gelmişti ...
Demek ki kitabın geldiği makam da önemliydi ve eylemleri etkiliyordu .
Kitabı okurken , “bu kitabı okusun !” demesinden murâdının ne olduğunu düşünerek notlar aldım .
Yarın , “eee Oğuz efendi , ben sana bir kitap göndermiştim , okudun mu , okuduysan eğer bu mevzûatın bizi ilgilendiren hükümleri nelerdir , biz bu hükümlere göre hangi durumdayız , buna göre işletmede ne gibi değişiklikler gerekiyor ? ” diye sorarsa ...
Bu kitaptan “sorulacağımı ” düşünerek bir çırpıda okumuştum ben de .
Sonra Rabbimiz geldi aklıma ... Yalnız işimin değil , her şeyimin ve âlemlerin sahibi olan Allah (c.c.)
O , “kıymet verdiğim , sözünü dinleyeceğim” EN YÜCE VARLIK idi .
Bir KUTLU ELÇİ vasıtasıyla bana bir KİTAP göndermişti .
“İkra” diyerek beni muhatab kabul etmesinin , bu kitabı anlayıp uygulayacak bir halife olarak yaratmasının ve ehil kılmasının , kıymet vermesinin , “adam yerine koymasının” hazzını yaşadım .
Bu kitabı ne kadar zamanda öğrenmem gerekiyor diye bir telâş sardı beni ...
Ecelin ne zaman geleceği ; kitabın benden , benim de kitaptan alınacağım zaman bana göre meçhuldü çünkü .
Bu kitap ; benim kendimi kontrol edebileceğim , kulluğun neresinde olduğumu sorgulayacağım , kendimi nasıl düzeltebileceğimi öğreneceğim bir kitaptı .
Kitabı okurken , bir taraftan da , “Bu kitaba uyup uymadığımdan sorgulanacağımı ” bildiren âyet hep zihnimi meşgul ediyordu .
( ZUHRUF 44 )
Rabbimizin , “oku ” deyişindeki murâdını anlamak için yine O’nun gönderdiği Kitaba başvurdum .
Ve , âcizâne şu tesbitlerde bulundum :
Kur’an niçin indirilmişti ; hâlen ve her an indirilmekteydi ?
Kitabımız ;
  • Dosdoğru yolu göstermek için .
  • (Bakara 2 , Mâide 16 , Yusuf 111 , İsrâ 9 )
    [*]Allah’ı (c.c.) tanımamız için .
    ( İbrâhim 52 )
    [*]Düşünüp anlamamız için .
    ( İsrâ 41 )
    [*]Doğru ile yanlışın ayrılması için .
    ( Furkan 1 )
    [*]Kendisiyle hükmedilmesi için .
    ( Nisâ 105 , Mâide 49 , En’am 114 , Nahl 64 , Ahzab 36 )
    [*]Cennetle müjdelemek için .
    ( Kehf 2 )
    [*]Şerefimizi kazanmamız için .
    ( Enbiyâ 10 , Mü’minûn 71 , Zuhruf 44 )
    [*]Kendisi vasıtasıyla cihad etmemiz için .
    ( Furkan 33 – 52 )
    [*]Allah’ın azabına karşı uyarmak için .
    ( Kehf 2 , Yasin 70 , Şûrâ 7 , Ahkâf 12 )
    [*]Uygulamamız ve ona göre yaşamamız için .
    ( Mâide 68 , A’raf 3 , Zuhruf 44 , Furkan 30 )
    [*]Nasihat almamız için .
    ( İbrâhim 52 , Kâf 45 , Kamer 17 )
    [*]Fert ve toplumların meselelerine çâre olması için .
    ( Enfâl 24 , İsrâ 82 , Hadid 9 )
    [*]Hayırlara ulaşmamız için .
    ( Nahl 30 )
    [*]İmanımızın ve Allah’a olan saygımızın artması için indirilmişti .
    ( Tevbe 124 , Nahl 102 , İsrâ 109 )
FAKAT BİZ ;
* KURTULUŞU , AYDINLIĞI , FERAHLIĞI NERELERDE VE KİMLERDE ARIYORDUK ?
* KUR’AN’IN ÖNÜNE HANGİ KİTAPLARI , ANLAYIŞLARI , NİZAMLARI GEÇİRİYORDUK ?
* ŞEREFİMİZİ HANGİ MEVKİDE VE HANGİ FIRKADA ARIYORDUK ?
* KÂFİRLERE KARŞI , ÂYETLERLE DEĞİL DE , YUMUŞATILMIŞ VE İĞDİŞ EDİLMİŞ BİR TARZDA HOŞGÖRÜ EDEBİYATIYLA MI CİHAD (!) EDİYORDUK YOKSA ?
* BİZİMLE OLMAYI DÜŞÜNENLERİ NE İLE MÜJDELİYORDUK ? MEVKİ İLE Mİ , ZENGİNLİK İLE Mİ , ÜNLÜ ETMEKLE Mİ ?
* İMANIMIZIN ARTMASI İÇİN ; KİMLERİ YARDIMA ÇAĞIRIYORDUK , KİMLERİN ETEĞİNE TUTUNMAYI TALEP EDİYOR VE UMUYORDUK ?
* ALLAH’I , KİMLERİN FELSEFE VE HİKÂYELERİYLE ANLAMAYA ÇALIŞIYORDUK ?
* “ALLAH’IN İNDİRDİĞİYLE HÜKMETMEYENLER EN HÂLİS MÜSLÜMANLARDIR” ANLAYIŞIYLA ZALİMLERİ KENDİ ELLERİMİZLE Mİ YONTARAK ERİŞİLMEZ MÜCAHİT İLAN EDİYORDUK YOKSA ?
OĞUZ BAKAR , 8 MART 2006

chamdali

New member
Muhammed Esed'in çevirisiyle;

Hud 1: Elif-Lâm-Râ. [BU] İLAHÎ BİR KİTAPTIR ki, ayetleri her şeyden bütünüyle haberdar olan hikmet sahibi [Allah] tarafından kendi içlerinde açık ve anlaşılır kılınmış, birbirleriyle açıklanmış ve ayrıca birbirleriyle bağlantılı olarak etraflı bir biçimde dile getirilmiştir.

Üst Alt