Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nefsin Hilesini Bilmek çok Zordur

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
NEFSİN HİLESİNİ BİLMEK ÇOK ZORDUR.NEFSİ EMMARE (KAFİR NEFİS) HER ZAMAN KÖTÜLÜĞÜ EMREDER.NEFİS MUTMAİNNEYE ULAŞTIĞINDA MÜSLÜMAN OLUR VE HER ZAMAN İYİLİĞİ EMREDER.
-Gavsı Sani KS.; Şeytan kurt gibidir. En ufak bir sesten korkar kaçar. Şeytan Allah zikredilince orada duramaz, siner kaçar. Ama nefis öyle değildir. H.Den. 238 S.Saki KS.; Allahın bahsi edildiği zaman şeytan kaçar. Ama nefis yerinde durur, onu ne yapmalı? Önce tefekkürle işe başlayacağız. Tefekkür kalbi uyanık tutar.Kalbi uyanık kimse nefsin hilelerini kolay farkeder. Sonra zikirle kalbi kuvvetlendirmeli.İlimle ne yapacağımızı bilmeli.Mürşidin nazar ve feyzi ile ilahi aşkı çekip nefsin azgınlığını dizginlemeli.Herşeye ibretle bakmalı.Ölümü düşünmeli.Helal lokma yemeli.Hizmetlerle kendimizi korumaya almalı.Kardeşlerimizle nefsimizi kontrol etmeli.Muhakkak büyüklerin verdiği reçeteleri güzel uygulamalıdır.Bütün mesele, nefsi ıslah edip insanlığa fayda vermektir. Nefsini ıslah etmeyen kimsenin başkasına faydası bir aldatmadır. O asıl fayda değildir. H.Dengemiz S.239

Ahmet b.Hadreveyh KS. in şöyle dediği nakledilir: Uzun müddet nefsimi kahretmiştim. Bir gün bir cemaat gazaya gidiyorlardı. Gaza için bende muazzam bir arzu hasıl oldu. Nefs, sevabına dair olan hadisleri önüme serdi. Taaccüp edip kendi kendime,
- Nefs seve seve taatte bulunmaz. Galiba bu bir oyundur dedim ve;
Galiba nefsin oyun oynamak istediği oyun şudur. Aralıksız olarak oruç tutmakta olduğumdan açlıktan takati kesildi. O yüzden orucu açmak için sefere çıkmak istiyor, diye düşündüm. Nefse;-Seferde orucumu açmam , dedim.
Nefs;Peki kabul dedi.
Bunun üzerine galiba ben onu gece namazıyla mükellef tuttuğum için sefere çıkmak süretiyle dinlenmek ve rahata kavuşmak istiyor diye düşündüm ve;
-Seni sabaha kadar uyutmam dedim.- Bu da caiz, deyince taaccup edip düşüncelere daldım, ve galiba yalnızlıktan bıktığından halkla ihtilatı istediği için nefs böyle söylemektedir. diye yoruldum ve,
- Konakladığımız her yerde seni bir tarafa çekip halkla oturtmayacağım dedim
- Nefs;Buna da peki dedi, artık aciz kalmıştım. Bunun üzerine boynumu büküp Hak Teala’ya yöneldim ve;
-Ya Rab! Beni nefsin oyununa vakıf kıl ve ondan koru sana sığındım. deyince, Allah’ın dile getirdiği nefs dedi ki;
-Arzularıma aykırı davranarak bir günde beni yüz defa gebertiyordun, bundan hiç kimsenin haberi de yoktur hiç değilse burada gaza yaparak, bir kere katl onulur ve kurtulurum. Bütün cihan halkı da;-Bravo Ahmet b Hadraveyh’e (ve nefsine) ki onu öldürdüler, oda bu süretle şehitlik derecesine erdi derler.
-Bunun üzerine ,- Tesbih ve takdis ederim o Allah’ı ki, öyle bir nefs yaratmıştır ki hayatında münafık ölümünden sonrada münafık! Ne bu alemde ne de o alemde İslam dairesine girmek istiyor. Ben taatte bulunmayı talep ediyor sanmıştım. Zünnar bağlamakta olduğunun farkına varmamıştım dedim ve ona daha çok muhalefet ettim
( T. EVLİYA 374-375)

Üst Alt