Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nefse Haddini Bildirmek

CE_Neferi69

New member
Nefse Haddini Bildirmek

Bir ülke, başka ülke aleyhinde haddi aşınca, ona "sert bir uyarı" anlamında "ültimatom" verilir. Vücut ülkesinin yönetiminde, nefis, zaman zaman haddini aşmakta, âdeta "Bu ülkeyi ben yönetirim, burada benim dediğim olur!" demektedir.

Haddini aşan bu nefse, "İt ürür, kervan yürür. Senin isteklerin beni bağlamaz. Ben yolumda gidiyorum!" diyebilen insan, nefsinin payını vermiş olur. Nefsin hoşuna gitmese de, ara sıra şu tür ifadelerle nefse seslenmek gerekir: "Ey nefs-i emmarem! Sana tâbi değilim! Sen istediğin şeye ibadet et ve istediğin şeyin peşine düş. Ben ancak ve ancak beni yaratıp güneş, ay ve dünyayı istifademe sunan Yüce Yaratıcı'ya kul olurum. Kalbime gelen en ince, en gizli hatıraları işittiği ve kalbimin meyil ve arzularını tatmin ettiği gibi, akıl ve hayalimin temenni ettikleri ebedi saadeti vermeye kadir olan Cenab-ı Haktan başka hiçbir şeye ibadet etmem." (Mesnevî-î Nuriye. s. 109)

(ALINTI)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Haydi buyurun öyleyse, nefisleri şamarlayalım her gün, biraz biraz... Nasıl mı?.. Herkes bilir kendini...

"Üç aylar" ın başlangıcı bu gün, başlamak için iyi bir gün...

Üst Alt