Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nefs ve İman

numan

New member
Web sitesi
www.islamforum.net
Büyük insan Abdülkadir Geylani bir eserinde şöyle nasihat veriyor bizlere:

“ Başkasında bulunan bir hatayı defetmek istersen nefsinle yapma, imanınla yap. Kötülükleri ancak İMAN yıkar. Bu durumda RABB’in sana işlerinde yardımcı olur. O kötülüğü yok etmek için arkadaş olur, O kötülüğü ezer ortadan kaldırır. Eğer bir kötülüğü nefsin için, halkın seni tanıması için ortadan kaldırmaya niyet edersen rezil olursun. Her işte HAKK’ın rızası aranmalıdır.”

Hani bir gülyüzlü sahabi, Allah için yaptıkları bir savaşda düşmanın boğazına kılıçı dayar tam öldürecekken, adam yüzüne tükürür ya..Bunun üzerine o esiri azad eder. Adam şaşırır, tam öldürülecekken azad edilmiştir, üstelik de hakaret edercesine yüzüne tükürdüğü halde..şaşırır dayanamaz sorar;

“ Bütün güç sendeydi, ama sen beni öldürmedin üstelik serbest bırakıyorsun neden?”

Gönlü güzel, yüzü güzel sahabi şu cevabı verir :

“ Biraz önce ben seni Allah rızası için öldürecektim..ama sen benim yüzüme tükürdün, şimdi öldürürsem eğer bu nefsim için olur..nefsime hizmet etmemek için seni serbest bırakıyorum..”

Başka söze haced yok sanırım..her nefes Allah için, her niyet Allah için, her davranış Allah için olmadıkca, nur yüzlülerin kervanına katılmak biraz zor olacak…

Hakk-Tealâ o kervana cümlemizi dahil etsin inşaAllah..

Z

zeynep_hearty

Guest
amin.. amin... amin.. rabbim razı olsun selam ve dua ile...

Üst Alt