Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Neden izin verdi

nns

New member
selamün aleyküm
kardeşlerim bu soruya uzun soluklu ve tüm şüphelerimi silecek bir cevap bulmakda zorlanıyoruım.Yıllardır süren savaşalar.haskız yere katliamlar.gözyaşları karşıısnda iliği donuıyor insanın ve tam da bunları yapanların istediği yanılğıya düşüyor insan..Bu kadar savaşalara Allah neden izin veriyor.
Kötü bir niyetim yok.Bunu soran ateistleirn aksine bu soruya tatmin edici tam ve şüphe götürmez cevaplar almak için soruyorum.Okuyanlar ve fikir beyan edenlere allah şimdidien razı olsun.

yelken06500

New member
cevap

cevap

selamün aleyküm
kardeşlerim bu soruya uzun soluklu ve tüm şüphelerimi silecek bir cevap bulmakda zorlanıyoruım.Yıllardır süren savaşalar.haskız yere katliamlar.gözyaşları karşıısnda iliği donuıyor insanın ve tam da bunları yapanların istediği yanılğıya düşüyor insan..Bu kadar savaşalara Allah neden izin veriyor.
Kötü bir niyetim yok.Bunu soran ateistleirn aksine bu soruya tatmin edici tam ve şüphe götürmez cevaplar almak için soruyorum.Okuyanlar ve fikir beyan edenlere allah şimdidien razı olsun.
ALLAH(CC) ilk insanı yarattığı günde ona secde etmeyen iblis i aşğılanmış olarak cennettinden çıkardı.ve ALLAH(CC) onun yasağına uymayan ilk insanları yani bütün insanlığın ataları olan adem ve havva'yı da cennetten çıkardı.işte Adem(as) dan nüzul eden insanların bir kısmı ALLAH(CC) ın emirlerinere bir kısmıda iblisin göstermiş olduğu şer yoluna gider.ba da ALLAH(CC) ın iblise verdiği kıyamet anına kadar sürecek olan iznin bir neticesi olarak onlar arasında hak ve batılın kavgasıdır.şimdi sorarım sen inanmış biri olarak yaradanın emir ve yasaklarına uymaya çalışırsın ve de yine inancın gereği yasaklarından sakınırsın değilmi?

bunu yaparkende tam tersinde olan şeytana uyanlarda görevleri gereği seni ALLAH(CC) ın yolundan ve O'nun emirlerinden alıkoymaya çalışırlar.sana hayat hakkı tanımazlar.senden razı olmazlar ve de tarih göstermiştir ki bu hep böyle devam etmiştir.

bu sözü niye vermiş diye araştırman sana bi fayda vermez bu çünkü sen işittik itaat ettik diyenlerin safındasın onlar bu sözü araştırırlar çünkü onlar işittik ve inkar ettik diyenlerdir.
insanların aklına şüpheyi sokan da şeytan değilmi ? böyle zamanlarda mutlak teslimiyet ve bunda samimiyet gereklidir.
çün kü peygamberimize (sav) hitaben ALLAH(cc) Kur'an da iman etmeyecekler diye neredeyse kendini helak edceksin mealinde ayeti indirmiştir.yine iman benim katımdadır mealindeki ayettede bunu pekiştirmiştir.

şimdi sorduğun soruya değinirsek insan yaratılış olarak ALLAH(CC) ı yani yaradanın varlığını hisseder.ama zamanla şeytan onu farklı mabudlar edinmeye teşfik eder.ateist bir insan bile fikirlerini(aklı) mutlak kabul eder .yani bir bakıma akla tapar.bunların yaptığı sadece senin inanışın ile ilgili ters fikirler geliştirerek durumlarını muhafaza etmektir.onların en sapığı (yani yeni bir fikir ortaya atan) darvin'dir. o da öyle birşey ortaya atmıştır ki ilk zamanlar bu fikire sahiplik eden fikirdaşı yanılgılarını bir çok eser de itiraf etmişlerdir. (ayrıca seçtikleri kanıtların zamanla çoğunun yalan yanlış olduğuda kanıtlanmıştır.

senin bu noktada yapman gereken dinin gerektiği gibi yaşamaya çalışmak ve ilimle uğraşarak onlarla sınırları zorlamadan konuşacak düzeye gelmeniz

ya da

kafirun suresini hatırlamanızı tavsiye ederim. selam ve dua

Serhan Eðeryýlmaz

New member
diyorsunuz ki neden bu kötü durumlara Allah müdahele etmiyor ?

Allah gökleri ve yerleri yaratmıştır,Allah Teala Hazretleri Adem ile Havva'yı yarattı cennetine koydu,dilediğiniz nimetlerden alın dedi,Allah buyurdu ki Adem ile Havva'ya ''Şu elma ağacına yaklaşmayın,yoksa zalimlerden olursunuz'' Allah bütün nimetleri verdi ve sadece o elma ağacına yaklaşmayın dedi insana Şeytan insana geldi dedi ki :''Size sonsuzluk ağacını göstereyim mi ?'' Adem ile Havva o yasak elmayı yiyerek Allah'ın emrine karşı geldiler zaten Allah onları nimet yurdunun içine koymuştu,ama işte insanın zalim nefsi doymuyor,bugün biz Adem ile Havva büyüklerimize kızamayız çünkü daha çok fena işler yapıyoruz.Allah'ın dünya hayatını yaratma sebebi iyi insanlar ile kötü insanları ayırt etmek ve kötüleri indirildikleri cennetten cehenneme göndermek ve iyi insanları da indirildikleri cennete geri dönüş yaptırmak,Allah istese idi insanların hafızalarında var ederdi yaptıklarını,şüphesiz Allah'ın herşeyi gücü yetendir ve herşeyi üstün yapandır,ancak Allah dünya hayatını var etmiş ve bunların yaşanmasını istemiş,şimdi dünyada bir mazlum taraf birde zalim taraf var zalim taraf mazlum tarafa işkence yapıyor bu durumda mazlum tarafın ya günahları affolunuyor ya da cennette ki derecesi artıyor,zalim tarafta yaptığı işkence sebebi ile kendisine işkence ediyor,çünkü o bir gün yaptığı bozgunculuğun zalimliğin cezasını çekecek yani bu dünyada ve hesap gününde insanlara yaptıklarının karşılığı tam olarak verilecek kainatın sahibi olan bir Allah böyle hüküm etmiştir,Allah alemlere zulüm edici değildir,fakat insanlar kendilerine zulüm etmekteler.

islamci

New member
selamün aleyküm

ALLAH(C.C.) isteseydi şeytanda olmazdı ama Allah bize bir sürü seçenek sunuyor özgür irade veriyorki gerçektende doğru yolu bulanlardan olacakmıyız diye. ALLAH(C.C.) herşeyi işiten ve bilendir.onun kudretine sual olunmaz.
ama şunu söylemek istiyorumki zalimlerin karşısında olup ölenler, Allah(c.c.) nin sevdiği insanlar olmalıki, onları daha önce yanına alıyor. zalimleride bir o kadar ömür veriyorki daha çok günah işlesinler diye.

nns kardeş yardımcı oldumsa ne mutlu bana.

Üst Alt