Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Neden ilahilerde abarti var?

New member
Selamunaleykum arkadaslar,

Ben Dursun Ali Erzincanli nin En sevgiliye 7 albumunu dinlerken birseye rastladim!!!
Mesela bir ornek: MEDINENIN GULU siirini acin ve dinleyin!
Ve tam dk.2:43 'u bi iyice dinleyin!!!!

NEDEN d.a.erzincanli hz. Muhammed (sav)'e KULUN OLAYIM derki?!?!? BIZLER bir insanin kulu olamayizzz, o bir Peygamber olsada! Bizler cok sukur ALLAH u teala nin kullariyiz!

Zaten bazi diger ilahilerinde ve Celaleddin in bazi ilahilerindede hepsi Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili. Allah u teala ya daha cok hitap etmeleri daha hayirli olurdu kanimca. Daha dogrusu cogu Hz. Muhammed (sa.v) ilgili olunca sanki Hz. Isa (a.s.)'ya yapilan bizim peygamberimizede yapilmaya calisiliyormus hissi bende uyandi.....

Belki bunu siirde peygamberimize soylemiyordur, ama ben oyle anlamisimdir! O yuzden turkcesi daha kuvvetli olanlar tarafindan bunun aciklamasi yapilirsa cok sevinirim!

Eminimki bu siirde art niyetli birsey yoktur, cunku bukadar ogretici ve guzel siirler okuyan bir insanin boyle Hz. ISA(a.s.)'ya yapildigi (tapmak) gibi birsey yapicagina inanamiyorum.

slm ve dua ile!
yorumlarinizi bekliyorum (cunku benim icin onemli bir konu)

T

teslimolan

Guest
Peygambere görevinden fazla misyon yüklersen öyle seyler cikar kardesim. Bu arada Aleykum Selam.

A

aktifus

Guest
Karamsar tüneli ve karanlığı görür, iyimser tünelin ucundaki ışığı, gerçekçi tüneli ve yaklaşmakta olanı treni görür derler.
Karamsar için dünya cehennem, iyimser için cennettir. Gerçekçi için ise tekamül aracıdır.
İlahilerdeki abartı dediğiniz gibi Hz. Muhammet'i ilahlaştırma tehlikesini doğurur. Gerçek/derinden sevgi sadece büyük insanları değil, hatalarıyla sevaplarıyla tüm insanları ve evreni kuşatır.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
seven sevdiğini kelimelere sığdıramaz. hatta dursun ali erzincanlının şiirleri neki öyle şiirler varki ki yahu diyorsun ben resulu tanımamışım. bu seven acizin , seçkin ve mümtaz sevgisinin kelimelere dökmesi ile doğarki art niyet taşımaz. kulluk mevzusu evet
kul; İbâdet eden, itâat eden, hizmet eden, köle,canlı mahlûk (insan, melek ve cin).

burda görüldüğü üzere kul itaat eden anlamınada gelmektedir bu nedenle Resule itaat eden Allaha itaaat etmiş olur ayetini kabul ettiği için kişi resule itaatide benimsemiştir. Bir deöenem kölelerede falanca zatın kulu diyede hita edildiği tarihte açıktır. kul bir çok anlamda kullanılır bu anlam daha çok itaat eden anlamındadır..bu nedenle orda bahsedilen sana kul olamadım derken sanaa itaat edemedim sana hizmet edemedim anlamındadır yoksa eğer bizler resule ibadet etseydik eğer kabeyi bırakır resulun kabrine secde ederdik... ve Rabbimizin emrini üstün tuttuk ve kabeye yönelin emrine biat ettik...
onun için sakınca yok kardeşlerim...

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
seven sevdiğini kelimelere sığdıramaz. hatta dursun ali erzincanlının şiirleri neki öyle şiirler varki ki yahu diyorsun ben resulu tanımamışım. bu seven acizin , seçkin ve mümtaz sevgisinin kelimelere dökmesi ile doğarki art niyet taşımaz. kulluk mevzusu evet
kul; İbâdet eden, itâat eden, hizmet eden, köle,canlı mahlûk (insan, melek ve cin).

burda görüldüğü üzere kul itaat eden anlamınada gelmektedir bu nedenle Resule itaat eden Allaha itaaat etmiş olur ayetini kabul ettiği için kişi resule itaatide benimsemiştir. Bir deöenem kölelerede falanca zatın kulu diyede hita edildiği tarihte açıktır. kul bir çok anlamda kullanılır bu anlam daha çok itaat eden anlamındadır..bu nedenle orda bahsedilen sana kul olamadım derken sanaa itaat edemedim sana hizmet edemedim anlamındadır yoksa eğer bizler resule ibadet etseydik eğer kabeyi bırakır resulun kabrine secde ederdik... ve Rabbimizin emrini üstün tuttuk ve kabeye yönelin emrine biat ettik...
onun için sakınca yok kardeşlerim...

ALLAH C.C Razı olsun üstad ''Resule itaat eden ALLAH'a itaat etmiş olur'' (NİSA 80)

T

teslimolan

Guest
Onun icin peygambere kulun olayim demek lazim dimi :) tövbe Allahim tövbe.

12- Eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, geride bıraktıklarının yarısı sizindir. Şayet çocukları varsa, -onunla yapacakları vasiyetten ya da (ayıracakları) borçtan sonra- bu durumda bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Sizin çocuğunuz yoksa, geriye bıraktıklarınızdan dörtte biri onların (kadınlarınızın)dır. Eğer sizin çocuğunuz varsa geriye bıraktıklarınızdan sekizde biri onların (kadınlarınızın)dır. (Yine bu hükümler,) Edeceğiniz vasiyet veya (varsa) borcun düşülmesinden sonradır. Mirası aranan erkek ya da kadın, çocuğu ve babası olmayan bir kimse olup erkek veya kız kardeşi bulunursa onlardan her biri için altıda bir vardır. Eğer bundan fazla iseler, bu durumda -kendisiyle yapılan vasiyette ya da (varsa) borçtan sonra- üçte bir'de -zarara uğratılmaksızın onlara ortaktırlar. (Bu size) Allah'tan bir vasiyettir, Allah, bilendir, (kullara) yumuşak olandır.

--------------------------------------------------------------------------------

Ali Bulaç 13- Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır. Kim Allah'a ve elçisine itaat ederse, onu altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur.

--------------------------------------------------------------------------------

Ali Bulaç 14- Kim Allah'a ve elçisine isyan eder ve onun sınırlarını aşarsa, onu da içinde ebedi kalacağı ateşe sokar. Onun için alçaltıcı bir azab vardır.

----------------------------------------------------------

T

teslimolan

Guest
Onun icin peygambere kulun olayim demek lazim dimi :) tövbe Allahim tövbe.

12- Eşlerinizin, eğer çocukları yoksa, geride bıraktıklarının yarısı sizindir. Şayet çocukları varsa, -onunla yapacakları vasiyetten ya da (ayıracakları) borçtan sonra- bu durumda bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Sizin çocuğunuz yoksa, geriye bıraktıklarınızdan dörtte biri onların (kadınlarınızın)dır. Eğer sizin çocuğunuz varsa geriye bıraktıklarınızdan sekizde biri onların (kadınlarınızın)dır. (Yine bu hükümler,) Edeceğiniz vasiyet veya (varsa) borcun düşülmesinden sonradır. Mirası aranan erkek ya da kadın, çocuğu ve babası olmayan bir kimse olup erkek veya kız kardeşi bulunursa onlardan her biri için altıda bir vardır. Eğer bundan fazla iseler, bu durumda -kendisiyle yapılan vasiyette ya da (varsa) borçtan sonra- üçte bir'de -zarara uğratılmaksızın onlara ortaktırlar. (Bu size) Allah'tan bir vasiyettir, Allah, bilendir, (kullara) yumuşak olandır.

Ali Bulaç 13- Bunlar, Allah'ın sınırlarıdır. Kim Allah'a ve elçisine itaat ederse, onu altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur.

Ali Bulaç 14- Kim Allah'a ve elçisine isyan eder ve onun sınırlarını aşarsa, onu da içinde ebedi kalacağı ateşe sokar. Onun için alçaltıcı bir azab vardır.

----------------------------------------------------------

O sinirlar Kuran daki sinirlar 12,13,14 e zaten birbirine bagli ayetler. Sizin anladiginiz hadis sinirlari degil. Burdaki gecen itaat da Kuran daki sinirlar icin gecerli zaten. su sunu buyurdu da su oldu lar icin degil.

khan19556

New member
Mealden Kur'an taraftarı olanlar Kul kelimesinin mealine inamıyor. Mealden Kur'an öğrenilmesine karşı olanlar mealini veriyor inanmıyor. Tuhaf.

Kul:birine ,efendisine, bir şeye;bilgiye,güce vs itaat eden,boyun eğen demektir.
Abd; ibadet eden. Kul olmakla kalmayıp ona secde eden ve ilah kabul eden.
Hiç kimse Rasule abd olmamış. Hepimiz kul olmuşuz. Farklı şeyler. Hiç kimse kimseyi filanı ilah yaptın ,diye itham etmesin. İş ilahlara saymaya kalırsa... Haşa...
Mevcut İlahi de ki "kul" lafzı itaat eden manasındadır. Zorlamaya luzum yok.
vesselam

Allah razı olsun...

New member
Allah Razi olsun arkadaslar ;) aciklamalariniza sevindim!!! Burda yazanlardan baska dusuncesi olan varsa lutfen yazsin... ne kadar bilig, fikir... o kadar gelisim ;)

ÇAPANOÐLU

New member
Selamunaleykum arkadaslar,

Ben Dursun Ali Erzincanli nin En sevgiliye 7 albumunu dinlerken birseye rastladim!!!
Mesela bir ornek: MEDINENIN GULU siirini acin ve dinleyin!
Ve tam dk.2:43 'u bi iyice dinleyin!!!!

NEDEN d.a.erzincanli hz. Muhammed (sav)'e KULUN OLAYIM derki?!?!? BIZLER bir insanin kulu olamayizzz, o bir Peygamber olsada! Bizler cok sukur ALLAH u teala nin kullariyiz!

Zaten bazi diger ilahilerinde ve Celaleddin in bazi ilahilerindede hepsi Hz. Muhammed (s.a.v.) ile ilgili. Allah u teala ya daha cok hitap etmeleri daha hayirli olurdu kanimca. Daha dogrusu cogu Hz. Muhammed (sa.v) ilgili olunca sanki Hz. Isa (a.s.)'ya yapilan bizim peygamberimizede yapilmaya calisiliyormus hissi bende uyandi.....

Belki bunu siirde peygamberimize soylemiyordur, ama ben oyle anlamisimdir! O yuzden turkcesi daha kuvvetli olanlar tarafindan bunun aciklamasi yapilirsa cok sevinirim!

Eminimki bu siirde art niyetli birsey yoktur, cunku bukadar ogretici ve guzel siirler okuyan bir insanin boyle Hz. ISA(a.s.)'ya yapildigi (tapmak) gibi birsey yapicagina inanamiyorum.

slm ve dua ile!
yorumlarinizi bekliyorum (cunku benim icin onemli bir konu)

Erzincanlı sıradan avam biri, bunu diyebilir, ama, ah sevgili kardeşim
Koooca, Suleyman çelebinin BİLE YAZDIM ADIN İLE ADIMI.. sözüne ne demeli..
Haşa, Allah İLAHLIK makamına birinin ismini daha yazıyor (haşa) o da Peygamberimiz..
Hatta,
Gah peygamberi Allah'ın sevgilisi (habibi)
Gah hüküm koyucu,
Gah yaratılmaya sebep..
ilan edenler maalesef alim kılıklı insanlar değil mi?
İşte. abartının ayarı hesap edelemdiğinde ortaya bu absürtlükler çıkar ki,
Edebiyatımız bu tip sapmalarla doludur

New member
Erzincanlı sıradan avam biri, bunu diyebilir, ama, ah sevgili kardeşim
Koooca, Suleyman çelebinin BİLE YAZDIM ADIN İLE ADIMI.. sözüne ne demeli..
Haşa, Allah İLAHLIK makamına birinin ismini daha yazıyor (haşa) o da Peygamberimiz..
Hatta,
Gah hüküm koyucu,
Gah yaratılmaya sebep..
ilan edenler maalesef alim kılıklı insanlar değil mi?
İşte. abartının ayarı hesap edelemdiğinde ortaya bu absürtlükler çıkar ki,
Edebiyatımız bu tip sapmalarla doludur

Haklisin kardes malesef abartilar oluyor......
Bu tur abartilar malesef Hz. Isa'ya yapildigi gibi bir olay ortaya cikarmaya baslar... Bunlarin cogalmamasi lazim... D.A.Erzincanli yi cok kisi dinliyor tabiiki KUL kelimesini duyunca sasirdim..... tabii SULAYMAN CELEBI de cok unlu biri ve onunda hala hayrani olanlar vardir.... Bu yanilmalar kolayca hayranlarada gecebilir!!! Buda Allah 'in iznliyle bizden sonra gelecek jenerasyonlar olursa, onlarda daha buyuk SAPMALARA yol acabilir.
Bunu zaten PEYGAMBERIMIZ de hicbirzaman istemediki....ama insanlar iste...

ÇAPANOÐLU

New member
Gah hüküm koyucu,
Gah yaratılmaya sebep..

Mesela bir ayet var Diyor ki "Ganimet hususunda hüküm Allah ve peygamberine aittir." .Sence yeterli delil değil mi?
Çapanoğlu Kardeşim. Merak ediyorum peygamberimizin dilinden 23 sene sadece ayet lafızları mı çıktı? Merak ediyorum,hem Kur'an'ı ,ibaresi sönük icaz(az sözle çok mesele anlatmaktan)'dan yoksun mealden öğrenme taraftarısın, hem Peygamber hüküm koymaz diyorsun. Peki Kur'an'da "Arapçaya gerek yok. Dilediğin gibi ibadet et ,diyen bir hüküm var mı? Şimdi sen böyle bir meselede serbest olduğunu bazı alimlerin ve kendi keyfinin hükmü ile yapmış olmuyor musun? Sen keyfen bir hüküm çıkartıyorsun da Peygamber hüküm vermekten geri mi kalacak. Kaldı ki hiç bir sebep olmasa kainatı onu göstermek için yaratırdı. Allah yüksek ahlak üzere olan O(a.s.m) kuluna hüküm koyma hakkı vermiş ta ki insanatın nasıl en efdalii olduğu sabit olsun, delil olsun.

Kardeşim, Kur'an sadece sözlük manalarından ibaret bir kitap değildir. Bu Kur'an'a hakarettir.

HAŞA
Hüküm çıkarmak ve hüküm koymak Allah'a hastır ve bu tip sapmalardan Rabbime sığınırım..
Sevgili duha,

Peygamberimizin peygamberlik mazbatası sayılacak KAMER suresinde Allah, Peygamberimizi neden Peygamber olarak seçtiğinin ipuçlarını verir, bu yüzden, Peygamberi Allah'ın anlattığı gibi anlamak zorundayız, yok eğer kafamıza göre unvan ve paye verirsek, o zaman günümüzdeki sapmalar olur..
Bakın,
Muhammed... adını duyar duymaz çarpılan, transa geçen, cereyana kapılmış gibi tuhaf haller sergileyen günümüz müslümanları, EN YÜCE ZAT YARADANIN ismini duyduklarında tepki bile vermez hale gelirler..
sapma derken, peygamberi Kuranca anlamak derken, realiteyi vahy gözüyle görmek derken.. demek istediklerimiz bunlardı..

Kalemsuresi 4. Ayet:

Ve kesinlikle sen, çok büyük bir ahlâk üzerindesin/ üstün bir karaktere
sahipsin.

Yani; “Evet, sen, Bizim katımızda peygamberliğe lâyık birisin. Onların nazarında da sen, akıllı, zekî, üstün ahlâklı… efsaneleşmiş bir kimsesin. Bugüne kadarki hayatında gösterdiğin üstün yaşam tarzın ve sahip olduğun üstün özellikler nedeni ile sen bu işe en uygun kişisin. Rabbinin lütfettiği nimetlere kavuşturuldun ve seçilerek peygamber yapıldın, bu yüzden sana bu görev verildi.”
Buradan İşaret yoluyla anlıyoruz ki peygamberimiz tıpkı Musa peygamber gibi, özel nimetlere mazhar olmuş, hanif olarak yaşamış, zihnen gayet sağlıklı, üstün ahlâkıyla toplumda saygı kazanmış bir kimse olarak yetiştirilmek suretiyle peygamberliğe hazırlanmıştır.

T

teslimolan

Guest
Mealden Kur'an taraftarı olanlar Kul kelimesinin mealine inamıyor. Mealden Kur'an öğrenilmesine karşı olanlar mealini veriyor inanmıyor. Tuhaf.

Kul:birine ,efendisine, bir şeye;bilgiye,güce vs itaat eden,boyun eğen demektir.
Abd; ibadet eden. Kul olmakla kalmayıp ona secde eden ve ilah kabul eden.
Hiç kimse Rasule abd olmamış. Hepimiz kul olmuşuz. Farklı şeyler. Hiç kimse kimseyi filanı ilah yaptın ,diye itham etmesin. İş ilahlara saymaya kalırsa... Haşa...
Mevcut İlahi de ki "kul" lafzı itaat eden manasındadır. Zorlamaya luzum yok.
vesselam
Duha kardes biz kimseyi bir sey dedi diye itham etmiyoruzki. Her insan bir olmadigina göre her insan o kul u da dogru anlayamaz türbe rezaletlerini anlamadiklari gibi. Yapmayacaklari seyleri yapiyor iste insanoglu. O türbe rezaletlerini yapanlar bu ilahiyi duysa bak peygamberinde kulu olmaliyiz dermi demezmi ?

khan19556

New member
Duha açıklamaış zorlamaya gerek yok.
Kul kelimesinden murad edilen mana önemlidir.
İlahilerde ki mana bizim kanaatınımızca "itaat eden" anlamındadır.Aksi manalar zaten açıkça küfürdür.

New member
Duha açıklamaış zorlamaya gerek yok.
Kul kelimesinden murad edilen mana önemlidir.
İlahilerde ki mana bizim kanaatınımızca "itaat eden" anlamındadır.Aksi manalar zaten açıkça küfürdür.

evet biz buna kanaat verdik diyelim, ama boyle kelimeler bu konulari bilemeyenler yada bukadarini dusunemeyenler icin cok celiski yaratacak bir konu bence!!!
Örnek: Diyelimki dinleyen cahil biri, ama Allahu teala nin varligina birligine inaniyor.... Bu ilahiyi dinliyor ve halla halla demekki peygamberede kul olunuyomus diyipte sapmaya gidebilir (burdaki kul = abd anlaminda)!!! Benim bu konuyu acma sebeplerimden biride bunu vurgulamak.

ILAHILERI soyleyenler, yazanlar BOYLE KONULARA DIKKAT EDERLER INSALLAH... CUNKU benim ilk duydugum an d.a.erzincanli'ya olan saygim sarsildi, ama sizlerin aciklamalari ve bu konuyu aciklamaniz beni sevindirdi. Gercek anlamini anladim cunku!!!!!!

slm...

New member
Sanırım Kul ile Abd arasındaki fark anlatıldı.Hem "kulun" sözlük anlamının itaat eden oluduğu söylendi. Evet Peygambere itaat farzdır. Bu manada kul kelimesini kullanmak caizdir.
Şimdi sen haklı olabilirsin. Avam kul lafzını abd manasında kullanıyor. Ama bu asırda oldu.
Şimdi ıssız kelimesinin manası sahipsiz demektir. Oysa avam sessiz anlamında kullanıyor. Biri çıksa ıssızı ev dese sahipsiz ev anlamında kullansa. Oysa o evden çılgın bir müzik sesi yükselse, o kişiye yanlış kelime kullandı denemez,değil mi?
Suç manayı bilmeyene ait olmaz mı?

haklisin kardes, ama sonucta insanlara bisey ogretmek bir guzellik sunmak icin yapilmis bir eser var ortada. Bunu sadece kelime anlamlarini iyi bilenler dinlemiyoki. Yani hemfikiriz, ama sadece daha dikkatli olunsaydi bence daha iyi olurdu!!! Karsidaki bilemeyebilir ama sen ona daha kolay bir dilde sunarsan kelime hazinesi az olanlar icinde anlasilir hale gelir ;)

T

teslimolan

Guest
haklisin kardes, ama sonucta insanlara bisey ogretmek bir guzellik sunmak icin yapilmis bir eser var ortada. Bunu sadece kelime anlamlarini iyi bilenler dinlemiyoki. Yani hemfikiriz, ama sadece daha dikkatli olunsaydi bence daha iyi olurdu!!! Karsidaki bilemeyebilir ama sen ona daha kolay bir dilde sunarsan kelime hazinesi az olanlar icinde anlasilir hale gelir ;)

Ben derdimi hala anlatamadim :) Duha kardes dursun ali onu kast etmis olmasin karsi taraftaki onu anlarsa ne olur diye soruyorum ? Türbeleride örnek olarak verdim insan neyin ne oldugunu bilmeden neler yapabilecegini görmüyormusunuz türbe rezaletlerinde. Elini tasa süreni mi ararsin anahtarini tasa sürenimi ararsin sahit degilmisin bunlara ? Sen cahil insana kul dedinmi onu anlar baskada bir sey anlamaz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net

üstadlar eser sevgiliye olan aşklarını dile getirdiklerinde sadece düşüncelerini dışarı atarlar ve şahsına ve idrakına özel kelimler seçerler onlar için ilk etapta karşsındakinin ne anladığı değildir. ne anlatmak istediğidir ve gönlündne geçen dizeleri anlatmak için kendince en uygun kelimeleri ararlar eğer avamı kale alıp şiir yazmak isteseydi bir şair bi rüsta dşuan şiir kitabı mümkün değil bulunamazdı. zira siz ne anltamka istersenzi isteyin başarınızı karşsınızdakinin idrakı ölçüsündedir bunun için çoığu zatta cezba halinde nice sözler sarfetmişler ve avam tarafından anlaşılmaıdğı gibi küfürle şirkle suçlanmıştır şimdi bu zatların isimlerini vermicem tartışma konusu olmasın diye. ama şu varki islam alimleri o zatlar bunu cezba halinda farklı bir haleti ruhiye ile söylemiştir, sizin anladığınız şekilde söylememişlerdir der. onun için duygularını kelimeye dökmek kadar zor bir sanat yok.. ama bu konuda onların yazmasında göstermesi gereken dikkat ne ölçüde büyükse bizimde bu zatlar hakkında o hassasiyete bürünüp aynı dikkati , eseri anlamaya çalışmada göstermeliyiz. aksi halde o şiiri yada eseri okduuğumuzda enaniyette boğlup bir alim havasına bürünüp biliyorum edası ile buurda yanlış aşikardır ve bu adam küfre girmiştir gibi haddi aşmaya vesile olucak bir yorumu sarfetmemize sebebp olucaktırki . zannım o dur ki bu tür işlerin üzerinde durmamak lazıdır. olabildiğince suizan değil hüsnü zanda bulunmamız lazımdıır. bunun karşılığıda veriliceği düşüncesi içindeyim..

khan19556

New member
Kardeşlerim eğer bir insan bu meseleyi yanlış idrak ederse kabahatin çoğu, bizi yamyam kabileleri gibi 400-500 kelime ile konuşmaya mecbur bırakanlardadır.
İnsan kelimat ile hissiyatını ifade eder.

Üst Alt