Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Neden Günah İşleriz?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet, neden?

Bunun bir çok sebebi olabilir. Şeytan, nefis, şeytani insanlar...

Bu konuda fikirler paylaşalım bu linkte.

Mesela nefis mi yoksa şeytan mı daha eşed... Ne dersiniz?..

hanif_bir_kul

New member
S.A bekir kardeşim

insan neden günah'işler elbette iman'sızlı'ğından dini kabullenmemekten sizlerinde insanlara güven ve güvebce vermenizden dolayaı.. bekir kardeşim sen'neden günah işlersin sana sormak istedim nedenini açıklarmısın.....

ayyüzlü

New member
Günah imansızlıktan dini kabullenememekten ziyade nefsimizle ilgi bir durumdur.Günahlar büyük ve küçük olarak ikiye ayrılsa da ve mahiyeti itibarıyla birbirinden farklı olsalar da, aslında aynı merkezden kaynaklanmaktadırlar. Günahların merkezi nefsimizdir. Nefsimizin sınır tanımaz ve doymak bilmez istekleri bizleri helâke doğru götürmektedir. Bu istekler baştan hoş görünebilir; hatta bir kerelik veya nasıl olsa küçük bir günah denebilir. Ancak unutmamalıyız ki, çeşidi ne olursa olsun günahın öncesi tatlı, sonu ise zehirdir.

Elifnisa

New member
Yasaklar her zaman çekici gelmiştir insanlara, okul yıllarında kurallar yasaklar yıkılması içindir diye asileştirilmişiz belkide... Allahın koydugu kurallara uymamak yasakları delmek bir takım günahlar işlemek elbetteki nefsimize tatlı gelmekte şeytanda bizleri oyunlarına alet etmekte. mesela sanatcılar " biz sanat için bunları yapıyoruz" derken şeytanın oyununa gelmekte bununla beraber nefislerine de hoş geldiği için bunu yapmakta.
demek istediğim nefsimize hoş gelen şeyleri günah olmadıklarını kabullendirmekte şeytanda.
"sanat için soyundum, halkım için şov yapıyorum, vatan için adam öldürdüm, işlerim çok yoğun namaz kılamıyorum, ...ama günümüzde kapalılar dikkat çekiyor devir değiştiki,,,vss.."
bu elbetteki iman eksikliğinden kaynaklanmakta bana göre....

bekir

sadece bir kul
Yönetici
S.A bekir kardeşim

insan neden günah'işler elbette iman'sızlı'ğından dini kabullenmemekten sizlerinde insanlara güven ve güvebce vermenizden dolayaı.. bekir kardeşim sen'neden günah işlersin sana sormak istedim nedenini açıklarmısın.....

Evet, düşünüyorum da, hanif_bir_kul kardeş neden ?

En çok nefsimden kaynaklanıyor benimkiler galiba. Rabbim affetsin.

Ichlas

New member
Bence kucuk ve buyuk gunah bir varki yoktur gunah gunahdir.
Gunahin buyukmu gucukmu diye dusunecegimize Allah(c.c) bizin hakkimizde ne dusundugu daha onemlidir.
Aslinda gunah islemenin sebebi sadece imansizlik degildir, imanli olan bir musluman da gunah isliyebilir.

Allah (c.c) Quranda diyorki: Ve ben insani zayif yarattim.
Bunu mana olarakda kulanamayiz tabikide. Ama gunahlarin basi Seytandir. Cennetden kovuldugunda Iblis dediki: Bilki butun Muslumalari iyi yoldan sapitacagim. Allah (c.c) dediki: Dogru, ama sadece istiyenleri sapitabilirsin ya Iblis.

Seytan aslinda kotu dusunceleri kulamiza fisildiyor ve nefs buna kaniyor.

Turkcem okadar iyi deyil kusura bakmayin, aslinda daha guzel anlatmak isterdim.:rolleyes:

Allaha emanet olun.

Kardesiniz Hilal

Üst Alt