Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NECASETTEN TAHARET (İstinca.İstibra,İstinka)

Yunus Emre

New member
Web sitesi
www.m-fgulen.com
Oncelikle bayan arkadaslarimizdan kusura bakmamalarini diliyorum, bu ingiltere de ki kardeslerimize taharet konusunu anlatmak icin yapmis oldugumuz bir calismaydi, biraz ayrintili ama cogumuzun belki atladigi seyler. Tekrardan affiniza siginiyorum...

NECASETTEN TAHARET

(İstinca.İstibra,İstinka)

· Önce çoraplar çıkarılır.

· Pantolonun paçaları yukarı sıvanır.

· Tuvalete sol ayakla girilir.Girerken şu dua okunur:

"Euzu Billahi mine'l-hubsi ve'l-habais"

Manası:"Maddi manevi pisliklerden Allah'a sığınırım"

· Kapı içeriden kilitlenir.

· Büyük hacet,mümkünse sola meyili oturularak giderilir.Necasetin gelmesi kesildikten sonra taharete (istincaya)başlanır.

· İstincanın en güzel şekli üç kademeli yapılanıdır:

1. Önce kuru olarak silmek,

2. Sonra su ile yıkamak,

3. Sonra da kurulamak.

· Sonra bir parça tuvalet kağıdı koparılır.Sol elle necasetin çıktığı yer kuru olarak silinir.(Evla olan elin arkadan dolaştırılmasıdır.Önden uzatmakta ise beis yoktur)

· Sağ elle musluk açılarak tasa veya ibriğe su alınır.

· Sol ele su dökülür.Necasetin çıktığı mahal sol elle,(bilhassa orta parmak kullanılarak) iyice yıkanır.Parmak uçları necasetin çıktığı mahale değdirilmez.

· Sonra idrar temizliğine başlanır:

· Önce (Erkeklere mahsus olarak) İdrar'ın çıktığı yer öne doğru bir kaç defa sıvazlanır. Böylece kalan idrar tamamen boşaltılır.Sonra su ile yıkanır.Ön tarafın yıkanma işi bittikten sonra yeniden kağıt koparılır.Ön ve arka kurulanır.

· Sonra iç çamaşıra değdirmeden idrar yolunda kalan son damlanın da temizlenmesi yapılır.Buna istinka denir.Fıkıh kitaplarında istinkanın çeşitli şekilleri vardır: Kırk adım yürümek,öksürmek,yan yatmak ve kişi kaç yaşında ise yaşı adedince adım atmak gibi...

· Asrımızda pratik olarak şöyle bir istinka yolu tatbik edilebilir:

· Tuvalet kağıdından küçük bir parça koparılır.Kibrit başı büyüklüğünde top yapılır ve idrarın çıktığı kanalın ucuna tampon olarak konur.(Bu korunma işini kağıt sarma suretiyle yapanlar da vardır. Tıbbi Nebevi kitabının Mezi ve fitil maddelerinde Ata b. Ebi Rebah,Hz.Ali Efendimiz(A.S)mezi akıntıları için pamuk fitil yaparak kamışın deliğine tıkardı,demiş ,İmam Evzai de mezi akıntısı gelen birine "pamuk parçası ile kamışın deliğini tıkasın "diye fetva vermiştir.)

· Sonra ayağa kalkarak üst toplanır.Bol su ve süpürge ile tuvalet taşı temizlenir.

· Taşın bitiminden sonra gelen boru kısmı da su ve fırça ile temizlenmelidir.

· Dipte kalan necasetlerin akması için ya sifon çekilmeli veya bol su dökerek onlar da giderilmelidir.

· Sonra tuvaletten sağ ayakla çıkılır.Çıkarken şu dua okunur:

"Elhamdü-lillahi-lezi ezhebe anne'l-eza ve afani min zalik"

Manası:"Bana ezadan afiyet veren (kurtaran) ve bizden ezayı gideren Allah'a hamd olsun."

· Lavaboda eller(bilhassa sol elin orta parmağı iyice ovalanarak)sabunla güzelce yıkanır.

· Üç beş dakika gezip dolaştıktan sonra yeniden tuvalete gidilerek konan kağıt atılır.

· Taharet ve istibra bu şekilde yapıldıktan sonra abdest almaya başlanır.

· DİKKAT! Küçük su döktükten sonra son damlayı almak ve idrarın çıktığı kanalı iyice kurutmak çok mühimdir.Bu temizliği yapmadan abdeste başlanırsa,yolda kalmış son damla abdestten sonra çıkarsa abdest bozulur ve iç çamaşır necasetlenir.

· Necasetin bulaştığı yer üç defa,su dökülüp ovalanır,sıkılır.

· Hacet giderirken ön veya arkanın kıbleye doğru gelmesi ve özürsüz ayakta su dökmek mekruhtur. Erkeklerin idrarının tam kesildiğine kalbi mutmain olmadıkça abdeste başlaması caiz değildir.

· Yazıya elverişli olmayan kağıtları taharette kullanmak mekruh değildir.

· Yellenmekle taharet gerekmez(Ancak yellenme esnasında necaset çıktı ise taharet o zaman gerekir.) Kadınlara istibra yoktur.Kadınlar sadece avret mahalinin dışını yıkarlar.

· Helada konuşulmaz,selam alınmaz.Mazeretsiz avret mahalline ve necasete bakılmaz. Helaya tükürülmez,sümkürülmez.Helada vücut ile oynanılmaz.İhtiyaç giderilir giderilmez heladan derhal çıkılır.Tuvalete,başın örtülü olarak girilmesi müstehaptır.

· Hasta erkek ve kadına ancak nikahlısı taharet yaptırabilir.Nikahlısı bulunmayan hastalardan taharet sakıt olur(düşer).Böyle bir kimse abdest veya teyemmüm aldıktan sonra taharetsiz olarak namazını kılabilir.

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
temizlenme konusu her mü'minin kendi aklıyla bilebileceği bir durumdur.bu kadar ayrıntıya da gerek yok zaten.
şirke önem vermeyenlerin,hafife alanların ( şirkin ne olduğu hakkında bilginiz olmadığı forumdaki yazılardan belli ! ) tuvalet temizliği hakkında bu kadar ayrıntıya girmeleri,sohbetlerde islamı kavramamış,cahiliye dönemi yaşayan insanlara bunları islamın olmazsa olmaz koşulu gibi anlatıp bu dinin yaşanması en zor din gibi izlenim edinmelerine gösterdiğiniz katkılar takdire değer!!

ÇAPANOÐLU

New member
temizlenme konusu her mü'minin kendi aklıyla bilebileceği bir durumdur.bu kadar ayrıntıya da gerek yok zaten.
şirke önem vermeyenlerin,hafife alanların ( şirkin ne olduğu hakkında bilginiz olmadığı forumdaki yazılardan belli ! ) tuvalet temizliği hakkında bu kadar ayrıntıya girmeleri,sohbetlerde islamı kavramamış,cahiliye dönemi yaşayan insanlara bunları islamın olmazsa olmaz koşulu gibi anlatıp bu dinin yaşanması en zor din gibi izlenim edinmelerine gösterdiğiniz katkılar takdire değer!!

Sevgili kardeşim, şirkin ne demek olduğunu hemen hemen çoğumuz bilmiyoruz, belkide şir içindeyiz ama farkında olmadan islam üzere olduğumuzu zannedebiliriz, bu mesele biraz ince gibi geldi bana, açıkça şirkin ne demek olduğunu ve bir müslümanın da şirke bulaşma ihtimalinin nasıl olduğu konusunda açık yazar mısınız. Üstteki yorumunuz biraz kapalı gibi olmuşta..

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
Sevgili kardeşim, şirkin ne demek olduğunu hemen hemen çoğumuz bilmiyoruz, belkide şir içindeyiz ama farkında olmadan islam üzere olduğumuzu zannedebiliriz, bu mesele biraz ince gibi geldi bana, açıkça şirkin ne demek olduğunu ve bir müslümanın da şirke bulaşma ihtimalinin nasıl olduğu konusunda açık yazar mısınız. Üstteki yorumunuz biraz kapalı gibi olmuşta..

Sevgili kardeşler,şirk hesap günü Rabbimizin af etmeyeceği tek günah!Bunun dışındaki günahlar için açık kapı var,ama şirk için tek kapı var oda direkt cehenneme açılıyor!
Şirk kaba tanımıyla çeşitli şekillerde Allah'a ortaklar edinmek.
Allah'ın insan yaşamıyla ilgili belirlediği kuralları ( helalleri,haramları ) belirleme hakkını başka kullarına vermek,Allah'ın tasarruf hakkını kulları arasında paylaştırmak,Allah'a dilediğini yaptırmaya gücü yettiğine inanılan şefaatçiler icad etmek,Kuluma şah damarından daha yakınım diyen Allah'a yaklaşmak için araya aracılar koymak şimdilik bu kadar geliyor.Devamı daha sonra İnşaallah.
Hayırlı geceler dileklerimle.

Yunus Emre

New member
Web sitesi
www.m-fgulen.com

Artik yazilarinizi okurken sinirden ote gulme tutuyor beni! lutfen admin arkadaslardan rica ediyorum bir sayabilirmiyiz bu arkadasin bu gune kadar kac kere sirk kelimesini kullandigini, ve alakali alakasiz yazilara dahi sirkle cevap vermesini. saniyorum guinness rekorlar kitabina gecebilirsiniz!!!
DERVISIN ZIKRI NEYSE FIKRIDE ODUR! derler bizim oralarda, sizin oralardada varmi bu soz bilemiyorum cunku icinde DERVIS geciyo SIRK olabilir!

neyse...

Web sitesi
www.blogcu.com
ahmet yasin ingiltere'de yaşayan insanlar için denilmiş. senin kastetiğin temizlik hususlarını insanım diyen her dünya evladı biliyor..

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
ahmet yasin ingiltere'de yaşayan insanlar için denilmiş. senin kastetiğin temizlik hususlarını insanım diyen her dünya evladı biliyor..

aynı şeye türkiyede rastladığım için yazdım!Bir yakınım sohbete gidiyor ve sohbette yukardaki yazının kadınlar versiyonu anlatılıyor.Benzer şekilde.
Ben burda şirk var demedim!
İdrar olayına verdiğiniz önemin daha fazlasını hesap günü Rabbimin af etmeyeceğini söylediği tek günah olan şirk konusunda da gösterin lütfen.

Web sitesi
www.blogcu.com
aynı şeye türkiyede rastladığım için yazdım!Bir yakınım sohbete gidiyor ve sohbette yukardaki yazının kadınlar versiyonu anlatılıyor.Benzer şekilde.
Ben burda şirk var demedim!
İdrar olayına verdiğiniz önemin daha fazlasını hesap günü Rabbimin af etmeyeceğini söylediği tek günah olan şirk konusunda da gösterin lütfen.

Kimsenin niyetini, samimiyetini biz bilemeyiz. Eğer bir kişi bu anlatımları kendine görev bilip sorumluluğunuda alıyorsa bize pek bir şey söylemek düşmez.
Biliyormusun bilmiyorum ama küçük ayrıntılar gibi gördüğümüz eylem ve olaylar bazan büyük vesilelere ve dolayısı ile oluşumlara gebe olabilir. İdrar olayını ve yaptırımlarını anlatmak küçük bir ayrıntı olabilir ama anlatanın sadece bu iş ile hemhal olduğunu düşünemezsin heralde..Bence insan birazda kendisine öğütler verebilmeli; içi dışı bir olmakla yetinebilmeli. Kimsenin içini açıp okuyamazsın niçin ve nasıl yaşadığıda bizi ilgilendirmiyor zaten öyle ise ehli kamil insanlar olmadığımıza göre kaba saba, tutarsız söylemlerde bulunup bir şekilde itham'larda bulunmayalım demi..
Akla sen daha iyisini yazabilecekken- yapabilecekken sen neden yazmıyorsun sorusuda sorulabilir akabinde, reaksiyon olarak..
Nacizane şirk hakkında konuşmakten hep çekinmişimdir çünkü öyle ince ve derin bir olgu ki hafazanallah yanlış bir söylemde kendimiz bile farkında şirk'e düşmüş olabiliriz! gercekten şirk hakkında fazla konuşmak yorum getirmek ürkütücü bir şey benim açımdan. kOnuyu saptırmadan şirk hakkında şöyle bir tanımlama getirebilirim.. Burada hiç birimiz müşrik değiliz! dolayısı ile şirk hakkında konuşmak abes kaçıyor eğer entelektüel bir bilgi olarak kalınması isteniyorsa şirk tanımına vukuf olan insanlar bizi bu konularda aydınlatabilir. Ama sanırım bu sen değilsin.. Neyse mevzu bu değil..
Şirk kısaca kendini Allah' tan üstün görmek. (bilerek yada bilmeyerek)
Kurallarına ve emirlerine uymayarak, üstüne ekstra yorumlar ekleyerek farklı bir hale büründürmek.
Müminlerin en çok çekinmeleri gereken günahtır. Allah, bu günah haricinde her şeyi bağışlayabileceğini taahhüt eder.
Nisa suresi 48. ayet meali: "doğrusu Allah, kendisine şirk koşulmasını bağışlamaz. ondan başkasını ise dilediğine bağışlar. kim Allah'a ortak koşarsa pek büyük bir cinayeti iftira etmiş olduğunda şüphe yoktur."

ahmet yasin

Mesajlari Onaylanacak
dostum tasavvufi terimlere vahiy ışığı altında bak gerçek yüzlerini göreceksin.
müşrikler ne diyorlardı "Biz Allah'a yaklaştırsın diye....".
Allah ben kuluma şah damarımdan yakınım diyor,tasavvufçular araya hatırlı birini koymadan olmaz diyor!bu nedir?
gavs ve kutub kavramına ne diyorsunuz?Allah'ın tasarrufuna ortaklar bunlar!
buda şirk değilse şirk nedir o zaman?ayetler bu kadar açık seçik iken uzman olmaya gerek yok!

Web sitesi
www.blogcu.com
Benimde en çok anlam yüklediğim ayetlerinden birisi ''Allah size şahdamarınızdan daha yakındır'' ayetidir.. Gerçi ayetler arasında fark gösterdiğim anlaşılmasın ama içtimai ve varoluşşsal devinimlerde açık ve sert mesajlar veren ayet ve hadisler olabilir. Örneğin İmam Şafii Hz'lerine
-Kuranı kerim içinde parmakla gösterebilecegimiz, öyle bir ayat olsunki hayat'ı kapsasın özünü olsun ayeti hangisidir diye bir mealde; soru sorulduğunda
-İmam Şafii Hz'leri ''Asr süresi'' demiştir 8konu dağılmadan sürenin melini aktarmıyorum)
Bir Tarkiat ehline neden islamı bir şeyh ile yaşama zorunluluğu görüyorsun diye soru sorduğunda içtiami bir yaşam için gereklidir yanıtı yerine muhtemelen: herkes pazara gidip alışveriş yapmasını bilemez ama pazara giden yolda elimizi tutup yol gösterecek biri olacaktır yanıtını verecektir..
Eğer ben İslam'ı ama islam endexli tevhid akidesine uygun bir şekilde yaşayamıyacaksam yaşadığımın ne anlamı olacak sorusuda akla gelebilir bu durumda. İslam' ı kendi arayışlarımla bulamuyacaksam gibi, v.s sorunsalları ortaya çıkıyor..
Allah bize şah damarından daha yakındır çünkü iman yüreğimizde gizlidir.. Allah bize şah damarımızdan daha yakındır çünkü herşeyi işiten, görendir..
Değerli bir arkadaşımızın dediği gibi zaman ne siyaset nede tarişkat zamanıdır.. zaman aksiyon zamanıdır sözüyle noktalamak istiyorum..
Tarikat derin konular..
İnsaflı olmakta fayda var..

Üst Alt