Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

National Geographic,Kur'an'ın değiştiğini iddia ediyor

bky

New member
İzlemenizi tavsiye ederim ama özetle anlatayım:En eski Kur'an el yazmalarından birini buluyorlar fakat Arapça yazısı o dönemde henüz yeni yeni geliştiği için noktalama işaretleri yok.Sonraki devirlerde bu noktalama işaretleri eklenmiştir(hatta orjinal metinden ayırmak için renkli olarak eklenmiştir ama videoda bunu söylemiyor).Bu noktalama işaretlerinin eklenişine göre farklı anlamlar çıkabileceğini söylüyorlar.Bu anlamları verenlerin de kafasına göre verdiğini iddia ediyorlar.

Bence noktalama işaretlerini hafızların okuduğu Kur'an'ın verdiği anlama göre koymuşlardır.Kafalarına göre koyacaklarını düşünmüyorum.Ama Emevilere de pek güvenemiyorum ne yalan söyleyeyim.Zira Haccac'ın Kur'an'a 1000'den fazla elif koydum diye bir sözü var.

Siz bu iddialara ne diyorsunuz?
Ben bunun sadece bir iddia olduğunu ve kanıt olarak net bir şey sunmadığını düşünüyorum.

bky

New member
Link veremiyorum henüz yeniyim.Youtube ye [h=1]Değiştirilmiş kutsal kitap Kuran[/h]yazın(haşa).

bky

New member
Ben de öyle diyorum fakat bu noktalama işaretlerinin anlamı değiştirmesi kafama takıldı.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Herekeler konulmadan evvel ki şeriat ile sonra ki şeriaate hiç bir fark yoktur. Bunu yazan ve iddia edenler işte sizde olduğu gibi kafa bulandırmaya çalışmaktadır.

gozcelik

New member
Olay sadece bir sayfaya yazılma değildir. Her ayet indiğinde o ayeti ezberleyen birçok kişi vardı diye biliyorum. İslam Tarihi okuyan birisi delilleriyle çok daha güzel cevap verecektir sanırım. Ama elin hıristiyanlarının hazırladığı belgeseldeki iddalara neden inanayım ki? Kaldı ki daha bu akşam ki bir NG belgeselinde Hz. Musa dönemindeki 10 felaketin aslında birbirine bağlı rastgale olaylar sonucunda ortaya çıktığını anlatıyordu. Kendi dinlerinin idda ettiklerine bile kılıflar uydurabiliyorlar.

bky

New member
Hz.İbrahim'in Allah'a dediği gibi kalbimin tatmin olması için soruyorum bunları.
1-Recm ayetinin keçi tarafından yendiği rivayet ediliyor bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?
2-Hz.Ömer'in Hz.Fatma'ya vurduğu ve Hz.Muhammed'in torununun düşük olmasına sebebiyet verdiği rivayet edilir.Bu halde Hz.Ömer hakkında ne düşünüyorsunuz?
3-Kur'an'ın değişemeyeceği ayette de yazıyor.Biz İncil'in ve Tevrat'ın değiştirildiğini biliyoruz ve inanıyoruz fakat bu 2 kitapta da bu şekilde cümleler(değiştirilemeyeceğini belirten cümleler) var.Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Lütfen bu sorularıma mantıklı cevaplar verelim kardeşlerim.Ben de araştırıyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu sorduğunuz sorularda ki iddiaları kim yapıyorsa önce geçerli deliller koysun. Her aklına gelen bir iddiada bulunuyor. Esasen forum da araştırma yapsanız Siz de bu soruların cevaplarını bulursunuz. Ama inkâr taraftarları türlü türlü iddialar ile suları bulandırıp, bir akıl da çelinse kârdır hesabı yapmaktalar.

bky

New member
1. ve 2. sorularım çeşitli kitaplarda bulunan rivayetler.Bilginiz dahilinde araştırıp cevap bulabilirseniz paylaşmanızı rica ediyorum.

Üst Alt