Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasip Işi

Uhud daðý

New member
Bir kimsenin bu zatlara karşı içinde beliren bir sevgi,öbür alemde kurtuluşuna vesile olur.Çünkü peygamberimiz(s a v ):
-Kişi sevdiği ile beraberdir.buyurmuştur.
Yaşadıkları devirde bu zatları bulmak ve intisab etmek çok zordur ve nasip işidir.Hayatlarında iken hemen hepsine ulama-irusum(yani maaşlı din alimler)muhalafet etmişler,aleyhlerinde ileri geri sözler sarf etmişlerdir.Bu resulallah efendimizin de kütap ehli yahudiler ve hiristiyan alimler tarafından reddedilmeye benzer.Bu kimseler kısa akıllarının almadığıher şeyi inkar ederler veya te vile kalkışırlar.İyilerle beraber olmak ve hakiki mürşidi kamili bulup ona bağlanmak için cenabı hakka yalvarmak,çok dua etmek lazımdır.Abdulkadir geylani(k s)bir sohbetinde dinleyenlere şöyle der.
-Salih zatların peşiine takıl,kimin salih kimin münafık olduğunu bilmediğin için gece kalk.iki rakat namaz kıl ve ardından şöyle dua et.
-Ya rabbi bana salih kullrını göster.Beni sana getirecek kılavuzu göster.Gözümü sana yakınlık nuru ile nurlandırarak mükemmelleştir.Bana başkalarının gördüklerini anlatan değil,nizzat gördüklerini haber vercek kılavuz gösterr.
Yine abdulkadir geylani bir duasında şöyle der.
-Allahım!senden bizi belalara uğratmadan kendine yaklaştırmanı istiyoruz.Bizleri kötülerin şerrinden facirlerin tuzağından koru.....Senden bizleri iyi amellere ve amellerde de ihlasa muvaffak lıkmanı istiyoruz.Amin
Ebul hasen harkani(k s)buyuruyorki
-Şu iki kişinin çıkardıkları fitneyi şeytan bile çıkaramaz
Dünya hırsına sahip alim ve ilimden yoksun sufi

Hakiki mürşidi tarif:
Ağaç nasıl ki gövdesinden değil de meyvesinden iyi anlaşılırsa ,mürşidi kamil olan kişiler de gösterişli zahir hallerinden değil,meyve ve mensublarından yani yetiştirdikleri kimselerin güzel hallerinden anlaşılır.Vebu suretle kendilerine tabi olmak,manevi feyzinden her husuta istifade etmek caiz ve sahih olur.Şöhreti arşa çıksa hakiki mürşidin misali meyvesidir

Üst Alt