Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasıl Tövbe Etmeliyim?..

marlo

New member
19 yaşındayım birçok günah işledim ama artık düzelmek istiyorum ve gerçekten düzelmeye Allah'ın seveceği bir kul olmaya çalışacağım. Öncelikle tövbe etmem gerekiyor ki asıl mesele burada başlıyor. Araştırdım google da tövbe nasıl edilir diye her yerde uzun uzun hikayeler anlatılıyor. Nasıl tövbe edeceğim bunun bi şekli duası falan yok mu ? Tövbe etmenin şekli ney yani nasıl tövbe edilir ? ben nasıl tövbe edilir diyorum tövbenin faydalarını sıralıyorlar tamam da nasıl edeceğim nasıl ?
Ömrüm boyunca bir kez olsun namaz kılmadım nasıl kılınır onu bile bilmem hiçbir şekilde sure vs. bilmiyorum gerçekten öğrenmeye kararlıyım bunları ama ilk tövbe etmem gerekiyor ve nasıl yapacağım bunu bir türlü çözemedim . biriniz yardım etsin ama nolur kısa ve öz şekilde... uzun uzun yazıp aralara birşeyler sıkıştırmayın şunu düzgünce anlatın.

gokhan koc

New member
selam kardeşim

bende bir kaç gün önce doğru yola girdim sureleri ezberlemeye çalışıcam inş
tövbe şöyle edilir kardeşim benim bildiğimce rabbine ellerini açarsın allahla aranda kalbinden gelenleri söylersin pişmanlığını dile getirirsin bir dua istersen

peygamberimizin soyundan gelen ali rıza isimli bir zaatın hamdüs senası vardı onu sana yazayım

ham ederim sana şükredince nihmetlerini arttırırsın nihmetlerini arttırmanın devamı sana şükredilmesine bağlıdır hamd ederim sana günahları bağışlamandan dolayı

gokhan koc

New member
bence asıl tövbe şudur yüreğinde pişmanlık olucak onu hissedicen allahtan af dilicen

kuran-ı kerimi okursan orada bir çok tövbe var bazı kulların nasıl tövbe ettiğini anlatır

HZ.ADEM ve EŞİNİN TEVBESİ
'Rabbimiz, biz nefislerimize zulmettik, eğer bizi bağışlamazsan ve esirgemezsen, gerçekten hüsrana uğrayanlardan olacağız.' (araf suresi 23)

HZ MUHAMMED'İN TEVBESİ
"Bağışla ve merhamet et Rabbim! Sen merhametlilerin en iyisisin. (muminun s:118)

HZ MUSA'NIN TEVBESİ
"Rabbim! Doğrusu kendime zulmettim. Beni bağışla "(Kasas s:16)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Değerli marlo, mesajınızdan algılanan o ki affedilmek ve Allah'ın istediği gibi bir kul olmak istiyorsunuz. Bu tabii ki tüm Müslümanların dileğidir, en azından olmalıdır. Bizim de bu forumda ki derdimiz bu. İslamForum da sorularınızın cevabı olan onlarca mesaj var. Rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Allah yardımcınız olacaktır muhakkak...

GökTürk

New member
MARLO !
Tövbe: Hakka Rücu etmek demektir..
Ben Kimim ? Nerden geldim ? Ne olucam ? Nereye götürülüyorum ?
Kaç yaşındayım ? 20-30 40.
21 sene evvel kendimi bilir miydim ? hayır
ismim resmim var mıydı ? hayır
bir defterde kaydım varmıydı ? yok
bir tanıyanım var mıydı ? yok
hiç kimse beni 21 sene evvel tanımaz mıydı ? hayır
o halde 21 sene evvel beni kim tanıyordu ?

Tövbe: Hakka Rücu etmek demektir

Üst Alt