Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Nasihat Edilmekten Hoşlanırlardı.....

berragül

New member
000.gif
adamları, birbirlerine çokça nasihat ederler ve kendilerine yapılan nasîhatları da hüsn-i kabul ile karşılarlardı. Nasihat edene memnuniyet ve şükranlarını bildirirlerdi. Ken­disine nasihat edene ömrü boyunca iyilik de etse, onun hakkını ödemiş saymazdı. O bilirdi ki, uhre­vî hizmetlerin karşılığı, dünyevî şeylerle ödenemez.

Bunun için İslam büyükleri nasihata, dini öğretmeye çok önem verirlerdi. Çünkü, dinimizin temeli, imanı, farzları ve haramları öğrenmek ve öğretmektir.
000.gif
ü teâlâ, peygamberleri bunun için göndermiştir.

Nasihat edilmez, din öğretilmezse, İslamiyet yıkılır, yok olur.
000.gif
ü teâlâ, Emr-i maruf yapmayı emrediyor. Yani, benim emirlerimi bildiriniz, öğretiniz buyuruyor. Nehy-i münker yapmayı da emrederek, yasak ettiğini bildirdiği haramların yapılmasına razı olmamamızı istiyor. Âyet-i kerimelerde mealen buyuruluyor ki:

“Kendinizi ve aile efradınızı Cehennem ateşinden koruyun!” (Tahrim 6)

“İçinizde, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir cemaat bulunsun. İşte bunlar, kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmran 104)

“Nasihat et, çünkü nasihat, müminlere elbette fayda verir.” (Zariyat 55)

Adamın biri, Hasan Basrî hazretlerine, “Bana nasihat ediniz!” demiş. O da demiş ki: “Kardeşim, her nerede olursan ol,
000.gif
'ın emrini aziz ve şerefli bil ki,
000.gif
da seni aziz ve şerefli kılsın.”

Birisi, Ömer bin Abdülaziz’e : “Bana nasihat ediniz!” demiş. O, buyurmuş ki : “İyi kimselerle oturup kalktığı halde hiçbir fayda sağlamayanlardan veya, gü­nahkârları kınadığı halde kendisi günahlardan sakınma­yanlardan olma! Açıkta şeytana lânet edib de gizlide ona itâat edenlerden de olma sakın!”

Yine adamın biri, Fudayl bin İyâd hazretlerine gelmiş: “Bana nasihat ediniz!” demiş. Fudayl de “Baban sağ mı?” diye sormuş. Adamın “Öldü!” cevabını vermesi üzerine Fudayl: “Haydi beni terkedin. İyi bilin ki, babasını elleri ile kabre koyduktan sonra başkalarının nasihatına muhtaç olan bir kimseye, hiçbir nasihat fayda vermez!”

Adamın biri, İsâ aleyhisselâm'a : “Bana öğüt veriniz.” demiş. O da şu mukabelede bulunmuş : “Siz, size verilen öğütlerden daha ne zaman faydalanacaksınız? Doğrusu, öğüt verenleri haylice yordunuz.”

Mehmet Oruç
alıntı

S

safinaz

Guest
Nasihat eden,tecrübelerini ve bilgi birikimini paylaşır ve kişinin hayrı için gayret gösterir.Ancak günümüzde nasihat eden kişiye hoş gözle bakılmıyor,tepki veriliyor.Halbuki nasihat ne güzel payşaımdır...

Üst Alt