Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda Taharet Hakkında

Darksine

New member
Ben Uykudan Kalkınca ıslaklık oluyor bu meni,mezi ve idrar olabilir diyom araştırmadan bende hemen gusül abdesti alıyorum ve giysilerimi değiştirip yeni giysiler giyiorum ama bu meni,mezi ve idrar giysimden çarşafa ya da battaniyeye bulaşmışta olabilir bilmiyom bulaşıp bulaşmadığına bi bakıyom şöle çarşafa battaniyeye göremiyorum bu durumda çarşafı battaniyeyi falanda değiştirmekmi lazım ben değiştirmiyom bunun yerine yatarken farklı giysi,namaz kılarken farklı giysi giyiyorum bu yeterlimidir

raþid

New member
Hanefi mezhebi ile amel ediyorsanız, şüpheli bulduğunuz yeri temiz su ile üç defa çitileyerek yıkamanız yeterlidir. Kifayet eder inşaallah. İmam'ı Azam'ın ictihadı kavli ile inşaallah temiz hükmüne varmış olur.
İç çamaşırınızı da temizi ile değiştirdiğiniz zaman vesvesenize de engel olmuş olursunuz. Takvaa ehli iseniz şayet, o halde gusul abdestinizi alırsınız zaten.

Selim

New member
Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi.."(Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82)

Mezi, vedi ve idrarda gusül gerekmez. Sadece meni de gusül gerekir.

gozcelik

New member
Bu konuda maalesef "takıntılı" hale gelen bir çok insan var. "aratırmadan hemen abdest alıyorum" demişsiniz. Araştırın eğer meni izi yoksa gusül almanıza gerek yok. Eğer araştırmadan her seferinde gusül alırsanız sizde bir süre sonra "takıntı"nız sebebiyle bıkkınlık yaratabilir.
Abdest alırken "birazcık idrar geldi galiba", "şu bölgeme tam su değmedi galiba" vb. süşüncelerle arka arkaya 3-4 kez abdest alan kişiler var. Bu kişiler bir süre sonra yoruluyor ve artık abdest almaktan sıkılıyorlar(çünkü abdest almaya gittiğinde 10 dakika boyunca tekrar tekrar abdest alacak ve sıkıntı yaşayacak) ve abdestten dolayısıyla namazdan uzaklaşıyorlar.
Lütfen gerekliliğin araştırın ve takıntı yapmamaya dikkat edin.

Üst Alt