Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namazda Dikkat Bozuklugu

faikkck

New member
ben 23 yaşındayım bu yaşıma kadar bır kaçkere namaza başladım çocukken sonra kılmadım uzun süreli kılamadım..Bu bende gerçekten rahatsızlık oluşturmaya başladı...Kendı kendıme dedımkı 'artık kılmaya başlayım' ...En azından akşam namazından başlayım sadece oda olsa kılıyım dedım sonra 3-4 gun kıldım yatsıyada başladım hergun ıcımden gelerek gecıktırdıgımde ıcım rahat etmeyıp zorunlu hıssederek namaza yoneldım fakat...(yaklaşık 2 aydır kılıyorum akşam ve yatsı namazını) bugun birşey patlak verdı namazda (4 rekatlık) kaçıncı rekatta oldugumu unutuyorum aklımda okuyacagım sureyı unutup ,,, eksık okuyorum odaklanamıyorum aşırı şekilde sankı namaz benı ıstemıyormuş gibi kılamıyorum bugun zorlamayı bıraktım.. Komık gelcek belkı ama bugun yatsı namazındayken farzda 2. rekatı kılıp kılıpmadıgımı hatırlayamadım ve gene vitir namazında konut duası 2 yı okumadan rukuya gıttım :S

Odaklayamıyorum kendımı neyapmam gerekıyor? Lütfen gerçekten ilgili bilgili birinden yardım almam gerekıyor.

gozcelik

New member
Merhabalar,
"İlgili bilgili" değilim ama fikrimi belirtmek isterim:)
İnsan "rutin" şeyleri yaparken dikkati dağılır. Daha doğrusu yapılan rutin işi beynin bilinçsiz olan motor kontrol sistemleri devreye almaya başlar. Siz namaz kılarken az sonra izleyeceğiniz diziyi düşünürken beyninizin otomatik çalışan sistemleri size o 4 rekatı kıldırır. Arada kendinize gelip nerede kaldım diye sorarsanız, işi yapan bilinçli beyniniz olmadığı için hatırlamazsınız. (Hatta muhtemelen kendinize gelip bu soruyu sormasanız beyniniz tam 4 rekatı size kıldıracaktır:))
Dolayısıyla kıldığınız namazı "rutin" olmaktan çıkartmak zorundasınız.
Öncelikle namazda okuduğunuz ayetlerin birebir anlamlarını ezberleyin. Yani Fatih'a yı okurken her cümlesinde aslında ne dediğinizi bilin. Her rukuda her secdede 3'er kez söylediğiniz cümlelerin ne anlama geldiğini öğrenin. Ve namazda bunların arapçalarını okurken anlamlarını da aklınıza getiren. Aslında demek istediğim ingilizce konuşur gibi. "What is your name?" derken beyniniz aslında ne dediğinizi bilir ya, onun gibi ayetleri okurken aslında ne dediğinizi bilin.
Böylece namazda söylediğiniz sözlere konsantre olabilirsiniz. Aklınız her dağıldığında kendinizi söylediğiniz sözlere yönlendirebilirsiniz. Bir de namazı yalnız kılıyorsanız, tümüyle içinizden okumak yerine hafif mııldanma şeklinde okuyorsanız bu da faydalı olacaktır.

Belki de en önemlisi her namazda Yüce Allah'ın huzuruna çıktığınızı unutmamak olmalıdır. Tabii ki Allah bizi her zaman görüyor ancak namaz için ayakta dururken o an O'nun huzurunda olduğunu idrak edin. Böylece yaptığınız işin ciddiyetine varabilirsiniz.

Benden bu kadar, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bir de şu başlığa katkılarınızı beklerim: http://www.islamforum.net/f4/sunnet-yerine-kaza-namazi-kilmak-28754/#post176203

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Değerli faikkck, bu anlattıklarınız ama az, ama çok, hemen hemen her insanın yaşadığı durumlardır. Bu durumun izahı genellikle şeytanın namaz kılanı namazdan uzaklaştırmak için yaptığı oyunlar olarak değerlendirilir. Durum sırf şeytanla alakalı olmasa da sonuçta kişinin maruz kaldığı bu tutukluk halinin üzerine gidip namazına devam edip, oluşan yahut hissedilen eksikliklere rağmen namazdan uzaklaşılmamalıdır. Bu hâl insani bir hâldir ve Peygamberimiz (sav) dahi namazda şaşırmış, bu eksikliği sehiv secdesi ile terlafi etmiştir.

Sehiv Secdesi

Namaz içinde meydana gelen bazı yanılmalar sebebiyle namazın sonunda iki secde yapılır ki, bunlara "sehiv secdesi" denir. Namazda yanılan kimse son teşehhüdünü yaptıktan sonra yalnız sağa selam verir ve ondan sonra arka arkaya iki secde yapar ve yine teşehhüde oturur. Teşehhüd ve salavatlar okunduktan sonra her iki tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Sehiv Secdesinin Yapılış Şekli:
  • Namaz sonu oturuşunda sağa selam verilir
  • Allahü ekber diye tekbir getirilerek secdeye varılır
  • Secdede secde tesbihleri söylenir
  • Secdeden kalkıp, oturulur
  • İkinci secde yapılır
  • Teşehhüde kalkılır, Tehiyyat ve salavatlar okunur
  • İki tarafa selam verilerek namaz tamamlanır

Farz namazlarının ilk iki rekatın birinde Fatiha okunmayı terkinde sehiv secdesi gerekir.

• Fatihanın tamamını değilde ayetlerin çoğunu okumayı terkinde sehiv secdesi gerekir.
      • Nafile veya vitir namazlarının herhangi bir rekatında Fatiha okunmayı terkinde sehiv secdesi gerekir.
      • İki defa fatiha okunursa sehiv secdesi gerekir. Çünkü süre okunması gecikmiştir.
      • Farz namazlarının ilk iki rekatlarının birinde okunmazsa sehiv secdesi gerekir.
      • Nafile namazların herhangi bir rekatında okunmazsa sehiv secdesi gerekir.
      • Üç değil de iki kısa ayet okunsa sehiv secdesi gerekmez.
      • Vitir namazı kunut duaları unutulursa sehiv secdesi gerekir.
    • İki secdenin arasını uzatmak veya bir secdeyi unutmak sehiv secdesi gerekir.
    • Secde ve Rükuuda belli bir müddet durmamak sehiv secdesi gerekir.
    • Dört rekatlı namazların ilk oturuşu:
      • Bu oturuş hem farz hem sünnet namazlarda vacip olduğundan terketmek sehiv secdesi gerekir.
    • Tehiyyatı duasını unutmak sehiv secdesi gerekir. Birinci veya son oturuşta olması farketmez.
      Vitir namazının kunutlarını unutmak sehiv secdesi gerekir.
    • Kunut tekbirini terketmek sehiv secdesi gerekir.
    • Gizli okunacak yerde sesli, sesli okunacak yerde gizli okumak sehiv secdesi gerekir.

tion

New member
Ben de kendi deneyimlerimden yola cikarak bu tur seylerin hatta bundan daha kotusunun bile moralinizi bozmamasini istirham ediyorum. Onemli olan yapmaniz ve yapmak icin "eylemde" olmanizdir. Birakirsaniz "eylemde" olmazsiniz. Bir seyler yapin. Hicbir seyi umursamayin. Yok iyi olmus, yok surasi soyle olsaymis daha iyi olurmus, aslinda bunu boyle yapanlar da varmis, baskasi daha iyi yapiyormus, vb vb vb bu liste uzar da gider. Bunlarin hepsi "vesvesedir". Nas suresinde acikca belirtiyor Allah bunlarin dogru oldugunu. Seytan ve diger kotu niyetli cinlerden olan takipcilerinin insana bu tip etkileri var. Bu dogru. Ben o kadar yildir namaz kilmama ragmen hala ben istemedigim anda her seyi muntazam yaptigim anda bile "istemsiz" hareketler yoluyla bu bahsettikleriniz gibi psikolojik etkiye maruz kaliyorum. Ben de ilk namaza basladigimda kendimi cok mutlu hatta ucuyor gibi hissediyordum. Ama Seytan ve arkadaslari olusturduklari bu negatif psikolojik etkiyle (Nas suresinde belirtilen vesvese hali) bizim moralimizi ve pozitifligimizi ve Allah'a olan guvenimizi ve umudumuzu almaya calisiyorlar. Ben bu nedenle sizden Seytan ve ahalisinin "inadina" moralinizi bozmamanizi, "inadina" surekli pozitif olmanizi, "inadina" "surekli" Allah'tan guzel beklentiler icinde olmanizi ve "inadina" daha cok namaz kilmanizi ve namazinizi yine "inadina" daha cok istiyakla kilmanizi istiyorum. Onlarin hepsine "inatla" savasin. Bu savasi "ciddiye" alin. "Gicikligina" gidin ister Turkce ister Arapca Kuran okuyun. Dunyadaki esas savas, insanlarlarin Seytan'la olan savasidir. Insanlar ya da toplumlar da birbirleriyle ancak Seytan'in bu negatif psikolojik telkinleri (Nas suresinde belirtilen vesvese hali) nedeniyle savasir. Yoksa tum insanlar "gercekten" kardestir. Edebildiginiz kadar Seytan'a en kotu dualari etmenizi de tavsiye ediyorum. Savas geregi biz insanlarin da bazi yaralari olacak ve bu nedenle namazlari belki mukemmel olmayacak ama "inatla" savasmaya devam etmeliyiz. Asla ve asla moralimizi bozmamaliyiz. Allah Islam'da ve tum hayirli islerinizde yolunuzu acsin, kalbinizi ve beyninizi en guzel seylerle doldursun. Amin.

Ebu_Ahmet_Musab

New member
Bir gün İbni Abbas'a bir adam gelir. Der ki: benim yahudi tanıdklarım var. Onlarla konuşuyorum. Onlar diyor ki: "Biz ibadetlerimizde hiç sizin gibi vesveselere düşmüyoruz."

İbni Abbas der ki: Şeytan helak olan kalbe ne diye vesvese versin ki?

Yani kardeş. Vesvese iman olduğu müddetçe olacaktır. Ölene kadarda namazlarda şaşırmaya devam edeceksin bunu bil. Esas namazı 2 aydır neden 5 vakite çıkaramadığını sorgula bence

selametle...

Üst Alt