Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman Olarak ölmek

hakka davet

New member
MÜSLÜMAN OLARAK ÖLMEK

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“İnsanlar grup grup İslama girdikleri gibi, yine grup grup ondan çıkacaklardır.” (1)

Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
Ümmetimden bazı kabile ve aşiretler müşriklere katılıp putlara tapıncaya kadar kıyamet kopmayacaktır.”(2)

Hz. Ebud-Derda (r.a)’dan; Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“İnsanlar üzerine bir zaman gelir ki, adamın imanı soyulur da haberi olmaz. Halbuki o, gömleğinin soyulduğu gibi soyulmuştur.” (3)

Süveyd İbnu Gafle radıyallahu anh anlatıyor: "Ali radıyallahu anh dedi ki: ben Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim:
"Ahir zamanda yaşça küçük, akılca kıt birtakım gençler çıkacak. Yaratılmışın en hayırlısının sözünü söylerler, Kur'ân'ı okurlar. İmanları gırtlaklarından öteye geçmez. Okun avı delip geçtiği gibi dinden çıkarlar…" (4)

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“İnsanlar öyle bir zamana ulaşacak ki, o zamanda, dinini yaşamakta gösterdiği sabır, avucunun içinde ateş parçası tutmak gibi olacaktır.”(5)

Abdullah b Ömer (r.a)’dan; rivayetle; Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki; Onlar toplanırlar ve mescidlerde namaz kılarlar. Fakat onların içlerinde bir tek bile (hakiki) mü’min yoktur.”(6)

Hz. Enes (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Kıyamet kopmazdan önce gece karanlığının parçaları gibi fitneler olacak. (O vakit) kişi mü'min olarak sabaha erer de kâfir olarak akşama kavuşur. Mü'min olarak akşama erer, kâfir olarak sabaha kavuşur. Birçok kimseler azıcık bir dünyalık mukabilinde dinlerini satarlar."(7)

Hz.Ömer(r.a)’dan ; Rasulullah (s.a.s.) şöyle buyurdular;
“Ahir zaman da ümmetim üzerine şiddetli bir bela zuhur eder. Bundan ancak iki sınıf kurtulur.
Biri Allah’ın dinini tanır ve onun için lisan ve kalbi ile mücadele eder.
İkincisi ise dinini anlamış, dinlemiş ve tasdik etmiştir.”(8)

Hadisi Şerifte varit oldu ki Peygamberimiz (s.a.v) duasında şu kelimeleri söylerdi:
Allah’ım muhakkak ki ben Senden hayırlar yapmayı, kötülükleri terk etmeyi ve fakirleri sevmeyi istiyorum. Sen insanlara bir fitne dilediğin vakit, beni(im ruhumu) fitnelenmemiş olarak alıp illiyin makamına yükselt.”(9)

“Ey göklerin ve yerin yaratanı; Sen, dünyada da, ahirette de benim velimsin. Müslüman olarak canımı al. Ve beni salihlere kat.”(Yusuf sur.101.ayet)

(1)El Hakim Müstedrek-4-496
(2)Tirmizi Fiten 1
(3)Râmuz el-Ehadis-503-11. -Ahmet Ziyaettin Gümüşhanevi
(4)Kütüb-i Site--- Ebu Davud, Buhari- Müslim -Nesai
(5)Tirmizi fiten-73
(6)El Hakim –Müstedrek-4-422
(7)Tirmizî, Fiten 30,
(8)Râmuz el-Ehadis-141-1 -Ahmet Ziyaettin Gümüşhanevi
(9)Ölüm- kıyamet- Ahiret ve Ahirzaman Alametleri-İmam Şa’rani

T

Tanyeri

Guest
“Ey göklerin ve yerin yaratanı; Sen, dünyada da, ahirette de benim velimsin. Müslüman olarak canımı al. Ve beni salihlere kat.”(Yusuf sur.101.ayet)

Amin. Düşünmeye vesile hadisi şerifler, Allah razı olsun.

hakka davet

New member

Amin. Düşünmeye vesile hadisi şerifler, Allah razı olsun.

Amin, Rabbim tüm Müslümanlardan razı olsun son nefeslerine kadar imanlarını muhafaza etmeyi nasib etsin,
Tevhidi bir imana sahib olmayanlara da Rabbim hidayet nasib etsin.(amin)

ayyþe

New member
Hz. Ebud-Derda (r.a)’dan; Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“İnsanlar üzerine bir zaman gelir ki, adamın imanı soyulur da haberi olmaz. Halbuki o, gömleğinin soyulduğu gibi soyulmuştur.” (3)

Abdullah b Ömer (r.a)’dan; rivayetle; Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki; Onlar toplanırlar ve mescidlerde namaz kılarlar. Fakat onların içlerinde bir tek bile (hakiki) mü’min yoktur.”(6)

bunları ve diğerlerini malesef görmek, zor değil artık.
Allah bizlere imanlı ölmeyi nasip etsinn!
paylaşım için teşekkürler
Allah razı olsunn

hakka davet

New member
"Nasıl yaşarsanız öyle ölür, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz."

"Nasıl yaşarsanız öyle ölür, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz."

"Ey iman edenler; Allah'tan nasıl korkmak lazımsa öylece korkun. Ve her halde müslüman olarak can verin."(Ali İmran 102)

Cabir (r.a.) rivayet ediyor;Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Kim ne hal üzere Ölürse, Allah onu o hal üzere diriltir."(1)

Bu hadisin daha geniş bir rivayetinde ise şöyle buyurulur:

"Nasıl yaşarsanız öyle ölür, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz."(2)

Müslüman olarak ölmek istiyorsak;
Allah(c.c)'ın bizden istediği şirkten, şek ve şüphelerden uzak olan imanı ölene kadar muhafaza edip, Resulullah(s.a.v) önderliğinde ve örnekliğinde bir hayat yaşamalıyız.

(1)Camiu's-Sağir (Müsned ve Hâkim'in Mûstedrek'inden)
(2)Camiu's-Sağir-6:226, Hadîs No: 9036

Üst Alt