Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Müslüman Kadinin Kulluk şuuru

• Konbuyu başlatan zeynep_hearty
  • Başlangıç tarihi
Z

zeynep_hearty

Guest
Bizim kültürümüzde kardeştir, eştir, annedir, akrabadır kadın. Hürmete, saygıların en güzeline, sevgilerin en temizine layıktır. Şefkati, merhameti, sevgisi, nezaketiyle toplumların can suyudur adeta.
Ne var ki, tarih sahnesinde zulmün gölgesi üzerinden pek eksik olmamış, haklarına kavuşması ise İslam'ın insanlığı aydınlatmasıyla netlik kazanmıştır. Rabbine kul olmasıyla kavuştuğu bu özgürlük ne nefs ve şeytanın ne de onu istediği şekilde kullanamayan çıkar sektörlerinin işine gelmediğinden modernleş-tirilmiş esareti cazip hale getirmeye çalışmış, maalesef bunda da başarılı olmuşlardır.
Gelinen nokta ne kadar endişe verici olursa olsun ümitsizlik, çaresizlik bize göre değildir. Bir taraftan şerrin yayılmasını önlemek için sesinin ulaşacağı, elinin yetişeceği yolları aramak, diğer taraftan kadınlarımızı bilinçlendirmek kulluk şuuruna kavuş-turmak için gayret sarfetmek şikayet etmekten daha güzeldir.
Kulluk şuuru (bilinci) nedir?
Kulluk bilinci; 'babam böyle söylemişti, annem şöyle yapardı' şeklinde yıllardır süregelen alışkanlıklar değil, 'Ben, bunu kim istediği için yapıyorum veya terkediyorum' sorularının “Allah için” cevabına ulaşmasıdır. Aslında herşey O'na ister istemez teslim olmaktadır (1). Mü'minler ise bilerek, iradesiyle kulluk yapar, boyun eğip itaat ederler. Bu da bilinçli bir itaat olduğundan onu diğerlerinden üstün kılar (2).
Bu bilince sahib olmak için şu hususlar dikkate alınmalıdır:
1) Vaktini iyi değerlendirmek günah olmasa da her canının istediğini yapmamak; saatlerce el-işi yapmak, TV izlemek, eğlenmek amacıyla çarşı - pazarlarda dolaşmak vb.
2) İmanı ilimle süslemek, güçlendirmek için öğren-mek çabasında olmak, gerekirse eşini, ana-babasını kendisine imkan sağlamaları hususunda ikna etmek, pes etmemek.
3) İlmiyle, öğrendikleriyle amel etmek, giyim-kuşamda, yürümesinde, konuşmasında bunları uygu-lamak. Bildiklerini yaşamayı asla ertelememek.
4) Samimi olmak:
a- Rabbine karşı samimiyettir ki, bu riyanın zıddı olan ihlastır. İhlas hem amellerin salih olmasını, hem de Rabbinin destek ve korumasının kendisiyle oldu-ğunu hissetmesini sağlar.
b) İnsanlara karşı samimiyettir ki, güvenilen emin insan olma özelliğini kazandırır. Ancak samimiyet hiçbir zaman helal - haram sınırını zorlamamalıdır.
5) Şüphelilerden uzak durmak, Helal veya haram oluşu kesin bilinmeyenler şüphelidir. Bunları yapmak kalbi meşgul eder ve huzura, itminana engel olur.
6) Pasif olmamak. Hal ve davranışlarla Allah'ı hatırlat tığı gibi diliyle de Allah'ı hatırlatmak. 'Bana ne canım' düşüncesinde olmamaktır.
Son olarak diyebiliriz ki, müslüman hanımın kulluk şuuru "Allah'a isyan konusunda yaratılanlara itaat edilmez" (3) esasına riayet eden güçlü bir iradedir.
“Ey huzura kavuşmuş insan! Sen O'ndan hoşnut, O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. (Seçkin) kulları-ma katıl ve cennetime gir” (4) hitabına mazhar olmak duasıyla.(alıntı)
selam ve dua ile...

C

c0ld

Guest
çok önemli bi paylaşım sadece müslümanlık veya din acısından deil aynı zamanda hep güncel olan hayatın içinden olan bi konu katılmamak mümkün deil

tşkler paylaşım için bilgin daim olsun slm ve dua ile..

yýldýz

New member
Teşekkürler paylaşım için bilgin daim olsun selam ve dua ile..

mehmet_16

New member
keşke zamanım olsaydı da şu yazdıklarınızı okuyabilseydim.Ama yok işte.Ondan sonra da önyargılı cevaplar veriyorum diye kızıyorsunuz.

hasret

New member
Allah razı olsun kardeşim...
çok güzel bir paylaşım...
selam ve dua ile...

Üst Alt