Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mürşid!

Mahfuz

New member
Mürşid hakkında...

Peygamber'e itaat denilen şey bol bol hadis okumak değil! Allah'ın Kur'an'da buyurduğu gibi "sizden olan Ulûlemr"e itaat! bunu görmezden gelmeyin lütfen. tek başına Kur'an insanı biryere götürmez. aslında götürür, yine Ulemaya götürür. eğer Kur'an'ı iyi okursanız itaatin önemini görürsünüz. lütfen, insanı eğiten insandır. Allah bu yüzden insanlara peygamberler gönderdi. Sünnetullah bu! insan tek başına zanlarından, kendi bakış açısından öteye gidemez. lütfen gelin şunu kabul edin! şu dünyada eğer insan bir ilah bulamasaydı insana tapardı. tarihte insanlar hep insanları tanrılaştırmış. yapılan putlar bile çok sevilen insanların heykelleridir. düşünün lütfen! insan bizim sırrımız, biz insanın sırrıyız buyuruyor Allah. insana ruhundan üflediğini söylüyor. düşünün bir kere neden melekler gibi yüce varlıklara insana secde etmesini emretmiştir. düşünün! neden elçi olarak melekler değil, insanlar görevlendirilmiştir.

Ali İmran (164):
Allah, müminlere, aralarından kendilerine Allah'ın ayetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulundu. Oysa, bundan önce açık bir sapıklık içinde idiler.

dikkat edin hem onlara ayetleri okuyan hem onları arındıran bir insandan bahsediliyor. yani onları eğiten bir insan. öğretmen, eğitmen, mürşid! onlara kitap ve hikmeti öğreten! sadece kitabullah değil! dikkat! sadece ayetleri okuyan değil! dikkat!

insan mürşidsiz bir yere varamaz! anlayın artık! azcık akledin! düşünün! bunlar hep düşünesiniz diye!

düşünün hele öğretmenler olmasaydı insanlar nasıl öğrenecekti! kitaplardan ne kadar, ne öğrenebilirdik! karete hocası olmasa, insan kareteyi nasıl öğrenir? kitaptan ne kadar öğrenilir? anlyın artık! akledin artık! düşünün!

Mahfuz

New member
bir yanlış anlaşılma olmasın Mürşid derken mihr midir, iskender midir nedir o dolandırıcıyı kasdetmiyorum! genelde Mürşid bahsinde hep o heriften bahsedilmiş. ben Efendimizin (s.a.v.) buyurduğu hakiki varislerini kasdediyorum, "el-ulemai veraset-ül enbiya" yani...

Üst Alt