Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mü'minlerle Sohbetin Adabı

Emir Hattab

New member
Web sitesi
www.google.com.tr
Mü'minlerle Sohbetin Adabı

ALLAH-u Teala Celle Celaluhu insanlara, birbirlerine karşı merhametle olmalarını, maddi ve manevi işlerimizde birbirimize yardımcı olmamızı emretmektedir. İnsanlara karşı iyi muamele, onların dertleri ile ilgilenmek İslam dininin tavsiye ettiği faziletli amellerdendir. Müminlerin birbirleri ile sohbet etmesi, yâda bir sohbet meclisinden müminin istifade etmesi kişinin önemli vazifeleri arasındadır.

Mümin için sohbette bulunmanın, sohbet dinlemenin bir takım edepleri vardır. Bu edeplerden bazıları şunlardır:

*Sohbet arkadaşı olanlara birbirlerinin sevinç ve üzüntüsünü paylaşacak.

*Sohbet arkadaşları birbirlerine karşı yardımda bulunmalı, merhametli davranmalıdır. *Sohbet yerinde karşılaşılan sıkıntı yâda eziyeti sabırla karşılamalı, herhangi bir memnuniyetsizlik belirtisi gösterilmemelidir.

*Mümin kardeşinin dert ve üzüntüsünü paylaşmalı, gerekli tesellide bulunmalıdır.

*Müslüman kardeşi üzüntülü bir durumda olduğu zaman onu teselli edip, ferahlatmaya çalışmak.

*Herkese değeri kadar saygı gösterilmeli, saygıda aşırılığa kaçılmamalıdır.

*Zenginlere karşı, zenginliğinden dolayı yaltaklık yapılmamalı.

*Fakir ve düşkünlere karşı kibirlenip böbürlenmemeli.

*Kendisinin övüldüğünü duyduğunda hoşlanmamalı.

*Yaşlı ve âlimlere karşı saygılı davranmalı.

*Güçsüz ve çocuklara karşı özellikle merhamet davranmalı.

*Verdiğimiz sözleri muhakkak yerine getirmeli.

*Kimsenin ayıbını araştırmamalı, yüzüne vurmamalıdır.

*Gizli sohbet eden kimseleri dinlememelidir.

*Şaka dahi olsa hiç kimseye korku salmamalı.

*Zalim kimselere yardımda bulunmamalı.

*Yaşlılara karşı güzel muamelede bulunmalı, bir yaşlı ile karşılaştığımızda; "bu adam benden üstündür, çünkü benden daha uzun yaşadığı için ALLAHu Teala' ya benden daha fazla ibadet yapmıştır," kendisinden küçük kimseleri gördüğü zaman da; "bu genç benden daha faziletlidir. Çünkü benden daha az yaşamıştır ve günahı da daha azdır" düşünmeli ve buna göre tavır sergilemelidir.

*Bir kimseye öğüt vermek istediği zaman son mütevazı davranmalı, kimsenin ayıbını yüzüne vurmadan, yapılan yanlışlıkları genel manada dile getirerek insanlar içinde kimseyi aşağılamamalıdır.

Kaynak:itibarhaber

Z

zeynep_hearty

Guest
rabbim razı olsun üzerinde düşünülmesi gereken nasihatler...selam ve dua ile..

Mücahid

New member
Kardeşim Allah razı olsun.Edebi okudum,edepsizliklerime yandım.Saygıyı okudum,saygısızlıklarıma ağladım. Bizler için nasihatler musibetlerden evla olsun inşaallah.

Emir Hattab

New member
Web sitesi
www.google.com.tr
Kardeşim Allah razı olsun.Edebi okudum,edepsizliklerime yandım.Saygıyı okudum,saygısızlıklarıma ağladım. Bizler için nasihatler musibetlerden evla olsun inşaallah.
Allah cümlemizden razı olsun kardeşim inşaAllah dediğin gibi nefsimize söz geçirip bunlardan uzak dururuz. Allah nefsimizi terbiye etmeyi nasip eder inşaAllah

Azra

New member
bunlar çok güzel .inşallah bizde uygularız bunları...
Allah razı olsun paylaşımınız çok güzel...

gizemli

New member
acaba ne kadarını yapabiliyoruz. Zeynep kardeşinmin dediği gibi üzerine düşülmesi gereken nasihatler.

yüreğine sağlık Allah razı olsun...

VÝRANESARAY

New member
*Herkese değeri kadar saygı gösterilmeli, saygıda aşırılığa kaçılmamalı

Allah c.c razı olsun inş.

Üst Alt