Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mü'min'in mü'min'e duası

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Makbul dualardan biri de, müminin, mümine gıyabında yaptığı duadır. Çünkü dua yapan insanın, yaptığı duada bir menfaati veya bir beklentisi yoktur. Bu sebeple ihlaslı ve samimidir. Herhangi bir beklenti olmadan, sırf mümin kardeşini düşündüğü ve onun ihtiyaçlarının giderilmesi için yapılan dua inşallah kabul edilir. Zaten O (c.c), Peygamberimizin ifadesi ile, “kendisine el açan hiç kimsenin elini boş çevirmez.” Bu konuda Üstad Bediüzzaman şunları kaydediyor:

“Birinci Sualiniz: Müminin mümine en iyi duası nasıl olmalıdır?”

“El-cevap: dua, kabul edilebilecek durumda olmalı. Çünkü bazı şerait dâhilinde dua makbul olur. Şerait-i kabulün içtimaı nispetinde makbuliyeti ziyadeleşir. Ezcümle: Dua edileceği vakit, istiğfar ile manevî temizlenmeli, sonra makbul bir dua olan salavat-ı şerife-yi şefaatçi gibi zikretmeli ve âhirde yine salavat getirmeli.(Tirmizî, Daavat 66,(3473, 3475); Ebû Dâvud, Salât 358, (1481); Nesâî, Sehiv, 48, (3, 44).) Çünkü iki makbul duanın ortasında bir dua makbul olur. Hem “bizahri’l-gayb” yani “gıyaben ona dua etmek”; hem hadîste ve Kuranda gelen tesirli dualarla dua etmek.
Meselâ: “Allahümme inni es’elüke’l-afve ve’l-afiyete li ve lehü fi’d-dünya ve’l-ahireh: Allah’ım senden kendim ve mümin kardeşim için dünya ve ahirette af ve afiyet istiyorum” veya “Rabbena âtinâ fi’d-dünya ve haseneten ve fi’l-ahireti haseneh, vekınâ azabennâr: Ey Rabbimiz! Bize dünyada ve ahirette iyilik ver ve bizi cehennem azabından koru.” gibi, câmi' (geniş kapsamlı) dualarla dua etmek; hem hulûs ve huşu' ve huzur-u kalp ile dua etmek; hem namazın sonunda, bilhassa sabah namazından sonra; hem mübarek yerlerde, hassaten mescitlerde; hem Cumada, özellikle saat-ı icabede; hem üç aylarda, özellikle meşhur gecelerde; hem ramazanda, hassaten leyle-i kadirde dua etmek kabule karin olması rahmet-i İlahiyeden kuvvetle ümit edilir. O makbul duanın ya aynen dünyada eseri görünür veyahut dua olunanın âhiretine ve ebedi hayatı cihetinde makbul olur. Demek aynı maksat yerine gelmezse, dua kabul olmadı denilmez; belki daha iyi bir surette kabul edilmiş denilir.”(Mektubat, 279.)

mhmt

New member
Allahım çetin kardeşime yardım et.. rahmetini esirgeme..

Allahım hümagül ablamın gurbet derdini! en kısa zamanda bitir..

ve bu yazıya teşekkür eden(yorumda yazmış) gizemli_o isimli kardeşinde yardımcısı ol..
AMİN..

SElametle..

H

hüma-gül

Guest
Allahim mhmt kardesimizi Erbakan hocayla karsilikli sohbet etmesi icin yardim et.

hannane

New member
Allahım çetin kardeşime yardım et.. rahmetini esirgeme..

Allahım hümagül ablamın gurbet derdini! en kısa zamanda bitir..

ve bu yazıya teşekkür eden(yorumda yazmış) gizemli_o isimli kardeşinde yardımcısı ol..
AMİN..

SElametle..
Yahu mhmt abi bizde yazıya teşekkür etmiştik yorum yazmadık diye mi bize de dua etmedin:confused:
:p

mhmt

New member
Yahu mhmt abi bizde yazıya teşekkür etmiştik yorum yazmadık diye mi bize de dua etmedin:confused:
:p

geç kalmışsın kardeşim.. ben napim demi:)
"muhteşem olan geri dönüşünü Allah bozmasın.. hayırlı kılsın;)"
AMİN..

-------
amin hümagül abla amin.. sağolasın..inş. inş.

selametle...

hannane

New member
geç kalmışsın kardeşim.. ben napim demi:)
"muhteşem olan geri dönüşünü Allah bozmasın.. hayırlı kılsın;)"
AMİN..

-------
amin hümagül abla amin.. sağolasın..inş. inş.

selametle...
Allah razı olsun ...

(Biraz zoraki oldu ama neyse:))

Rabbim inşaallah sizinde sınavlardan alın aklığı ile çıkmanızı nasip etsin..

bekir

sadece bir kul
Yönetici
bçetin, böyle güzel bir konu ile bu satırları şereflendirirken, ve bizde bunu okurken, konuyu manalandırmış da olalım...
Alllah (cc) sevgili bçetin'e yar ve yardımcıdır İnşallah...

Üst Alt