Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mescid Adabı

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Mescid Adabı

934 - Soru: Mescidlerin üst katında dinimizin yasakladığı bir şeyin yapılması mahzurlu mudur?
Cevap: Mescidlerin semaya kadar olan yüksekliği mescid hükmündedir. İçinde günah olan şey üstünde de günahtır.
935 - Soru: Mescide girildiği zaman adab kabilinden olan şeyler nelerdir?
Cevap: Bu hususta onbeş edeb sayılmış bulunmaktadır.
936 - Soru: Bir cami cemaate dar gelse ve genişletmek kaçınılmaz bir zaruret halini alsa, bu durumda o caminin yanında bir şahsın evi bulunsa, o kimse de evini satmaya razı olmasa nasıl hareket edilir?
Cevap: Önce sahibini ikna edip rızasına dayanan bir alış ve satış muamelesine gidilir. Evin sahibi satmamakta ısrar ederse, o civardaki evlerin metrekaresine ve yapılış tarzına göre fiyatları tespit edilip bu evin değerini takdir ve istimlaki cihetine gidilir. Çünkü bu camiye Müslümanların umumunun ihtiyacı vardır.
937 - Soru: Cami içinde oturan cemaate selam verilir mi?
Cevap: Namaz kılmayan ve başkaca dini bir meşguliyeti olmayan bir Müslüman cami içinde selam verilebilir. Ancak, fıkıh ve hadis gibi dini bir konuşma yapılıyorsa o zaman selam terkedilir. Ebu Davud ve Tirmizi'nin Esma binti Yezid'den rivayet ettiği Hadis-i Şeriften Peygamber Efendimiz'in (sav) mescidde bir kadın cemaatin yanından geçerken onlara selam verdiğini öğreniyoruz.
938 - Soru: Evlere asılmış bulunan duvar halılarında Kabe-i Muazzama'nın ve Ravza-i Mutahhare'nin resimleri var. Bunların bulunduğu odada yatmakta bir mahzur var mıdır?
Cevap: Hayır, yoktur.

B

beyaz_ýþýk

Guest
s.a. kardeşim..bence bu sorunun cevabını ayrıntılı bir şekilde buraya eklersen guzel olucak
Soru: Mescide girildiği zaman adab kabilinden olan şeyler nelerdir?
Cevap: Bu hususta onbeş edeb sayılmış bulunmaktadır

nelerdir? (bilemeyen ve bilenler tekrarlasın diye)

Allah c.c. razı olsun

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Mescid-i Nebevi’ye ilk giden kimse evvela gusül abdesti almalıdır.
Temiz elbiseler giyerek güzel kokular sürünmelidir.
Sükunet ve vakarla Mescid’e sağ ayağı ile girmeli ve
“Euzubillahil azim ve bivechilkerim vessultanilkadim mineşşeytanirracim,
Bismillah Allahümme salli ala Muahmmedin ve barik vesellim,Allahümmağfirli zünübi veftah li ebvaberahmetike” duasını okumalıdır.
Mescid’e girdikten sonra mümkünse ve kerahat vakti değilse iki rekat “Tahiyyatül Mescid” namazı kılar.
Aslında bu namazı her mescide girildiğinde kılmak lazımdır.
Sonra Peygamber (s.a.v)’ın kabri şerifinin karşısına gider.
Yüzünü kabirlerin bulunduğu istikamete çevirir ve ellerini kaldırmadan selam verir.
Duaları okur,üzerindeki selamları arz eder.
Sonra selamı Hz Ebubekir (r.a)’e sonrada Hz Ömer (r.a)’e verir.
Daha sonra huşu ve edeple oradan ayrılır.
Müslüman kimse hayatı boyunca efendimiz (s.a.v)’ çok salatu selam getirmeye çalışır.

Çünkü erfendimiz (s.a.v) bir Hadis-i Şeriflerinde:
”…Bana salatu selam getiriniz.
Çünkü salat ve selamınız bana nerede olursanız olun ulaşır.
”Bir diğer hadislerinde ise : “Kim bana bir salavat-ı şerife getirerek beni anarsa,Allah (c.c)’da onu on misli ile an ar” buyurmuşlardır.Alemlere rahmet olarak gönderilen efendimiz (s.a.v)’in kabrini ziyaret aslı görevlerimizdendir. Peygamberimiz (s.a.v) hadisi şeriflerinde : “Kim Beytullah-ı Hacc ederde beni ziyaret etmez ise bana cefa etmiş olur.”Vefatımda sonra beni ziyaret eden hayatımda beni ziyaret etmiş gibidir.”Kabrimi ziyaret eden kimseye şefaatım vacip olur.” Buyurmuşlardır.

Üst Alt