Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Merhaba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

karshiaka

New member
mantık-islam-bilim- dünya hayatı bunların hepsinin biryerde birleştiği bir delil, bir örnek verir misiniz? amacım saldırmak değil yanlış anlamayın.. sadece merak ediyorum müslüman değilim... sevgiler.

C

cangenç

Guest
Elime on mısır tanesi aldım. Bunları toprağa attım. Kaç tanesi çıktı. Mantıken hepsi çıkmak lazım. Bilimsel olarak ise incelediğimizde hepsinin çıkma ihtimali çok düşük. Olasılık olarak sadece bir tanesinin çıkma ihtimali var.

Şimdi sadece bir mısır çıksa dokuzu çürüse. Biri dese "yahu niye mısırları yemek yapmadık. Bak, dokuzu çürüdü heba oldu. Toprak çürük çıktı." ne kadar saçma olur. Oysa bir tek mısır binlerce mısır haline geldi. Onları da ektik, milyonlarca mısırımız oldu. Tarlamız oldu. Dünya hayatında rahat yaşamaya başladık.

Örneğin İslam'i boyutu içinde sorunda samimi isen anlatırım.

mavigezegen

New member
mantık-islam-bilim- dünya hayatı bunların hepsinin biryerde birleştiği bir delil, bir örnek verir misiniz? amacım saldırmak değil yanlış anlamayın.. sadece merak ediyorum müslüman değilim... sevgiler.

Aşağıdaki ayet ve açıklama belki merakını giderir. Bu Kuran'dan sadece bir ayettir. Daha bir çoğu Kuran'da bulunmaktadır.

Sonra meyvelerin her türünden ye de Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollara koyul. Onun karınlarından renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifalar vardır. Şüphesiz, aklını çalıştıran bir topluluk için bunda bir delil vardır.

Nahl Suresi 69

Uzunluğu 1-3 cm arasında değişen arının vücudu baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölümden oluşur. En arkadaki karın bölümü gövdenin öbür bölümlerinden daha uzundur ve halka biçimindeki bölütlerden oluşur. Ayette tekil dişi arıda, "karınlar" olduğu vurgulanmaktadır. Ayetin Arapça'sında bu "butuniha" ifadesiyle belirtilir. Kelimenin sonundaki "ha", dişi ve tekil şahısı belirtir. Eğer çoğul dişi arılardaki karınlar vurgulanmak isteseydi bu ifade "butunihinne" olur idi. Böylece ayet arının bölütlü, parçalı karın yapısına da işaret etmektedir. Bu parçalı karın yapısıyla arı "karınların" sahibi olarak nitelenmektedir. Arıların bu karın yapısının iç kısmında birine bal torbası ve diğerine de kursak adı verilen iki mide vardır. Arı çiçeklerden aldığı bal özünü önce kursağında bal haline getirir. Arının karın bölgesi bir kimya laboratuarı gibi çalışmakta ve bal üretmektedir.

Balın rengi gerçekten de ayette geçtiği gibi çeşit çeşittir. Bu renk, iklim, mevsim, hava koşulları ve alındığı kaynaklara bağlı olarak çok değişik görünüştedir. Beyazdan tutunuz da esmer (pekmez rengi) ve kahverengiden yeşile kadar çeşitli renklerde ballar vardır. Bu renklerin en hoşa gideni bal rengi de denilen açık altın sarısıdır. Balcılık alanında modern ve titiz çalışması olan ülkeler balın rengini saptamak için tespit edilmiş bir renk cetveli kullanmaktadır.

ARILARIN DANSI

İncelediğimiz ayetin başında, dişi bal arısının bal yapabilmek için bitkilerin özünü toplamasına işaret edilir. Gerçekten de ayette söylendiği gibi dişi olan işçi arılar bal yaptıkları gibi, bu balın ham maddesini bitkilerden toplamak da dişi olan bu işçi arıların görevidir. Arıların bal özlerini toplama aşamalarında birbirinden ilginç, inanılmaz olaylar gerçekleşmektedir.

Çiçeklerin yerini bulan arı, bulduklarını haber vermek üzere diğer arıların yanına döner. Bu arı, dans ederek diğer arılara balın ham madde kaynağının koordinatlarını bildirir. Arı yaptığı dans yoluyla verdiği mesajlarla, kaynağın hem doğrultusunu, hem de uzaklığını eksiksiz olarak diğer arılara iletir. Belli bir yaşa gelmiş insanlar 6 haftada bir dans kurunu bile bitirememektedirler. Oysa sadece 6 hafta yaşayan arı yaptığı dansları bir iletişim aracı olarak kullanabilmektedir.

Arının dansı kadar, kovanına dönerken yaptığı hesaplar da çok ilginçtir. Balın ham maddesinin kaynağını sadece Güneş'e göre tarif etmesi mümkün olan arı kovana dönene kadar Güneş her 4 dakikada 1 derece yer değiştirir. Arı Güneş'in bu yer değişimini hem besini bulurken, hem kovana en kestirme yönden dönmesi gerekirken hesaplar. Arı hedefinin peşinde ne kadar dolaşırsa dolaşsın, en kestirme şekilde kovana dönerken, Güneş'in ne kadar yer değiştirdiğini hesaplamak zorundadır. Arı bu hesabı da kusursuz yapmaktadır. Arının tüm bu hesapları, kovan içindeki tüm bu uyum; ne tesadüflerle, ne de 6 hafta yaşayan arının eğitilmesiyle açıklanabilir. Arı tüm bu görevleri kendisine öğretilmiş olarak doğmaktadır. Yaratıcı, arıyı en mükemmel şekilde programlamıştır.

BALDAKİ ŞİFA

Dişi olan işçi bal arılarının üretimi olan balın, insanlar için ne kadar faydalı bir besin kaynağı olduğu ayette belirtilir. Balın şifa olduğu günümüzde tüm tıp otoritelerince tartışmasız olarak kabul edilmektedir. Bal hem birçok vitamine, hem kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor gibi birçok minerale, hem bakıra, iyota, demire, çinkoya, hem de bazı hormonlara sahiptir.

Bal, içindeki şekerlerin bir başka cins şekere dönüşebilme özelliği sayesinde kolayca sindirilir. Bal, içerdiği serbest şekerler ile beynin çalışmasını kolaylaştırır. Kan yapımına, kanın temizlenmesine, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur. Bal, vücudumuzun iç mekanizmasının daha iyi çalışması için yenilerek kullanıldığı gibi, kozmetikte ve cilt hastalıklarında vücuda dıştan sürülerek kullanılır. Balın iyileştirdiği söylenen hastalıklar saymakla bitmez.

Balın şifa kaynağı olduğu birçok toplumda düşünülmüştür. Bu yüzden Kuran'ın bu konuda söylediğinin, Kuran'ın indiği dönemde bilinmediğini söylemiyoruz. Fakat şuna dikkat etmeliyiz ki, Peygamberimiz döneminden gelen uydurma hadislerde deve idrarının içilmesine, bu idrarın şifa olduğuna dair sözlere de rastlıyoruz. Kuran o dönemin bu uydurma şifa kaynaklarına gönderme yapmamış, bal gibi günümüzde hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir maddeyi şifa olarak insanlara sunmuştur. Eğer Kuran kendi döneminin heyecanlarıyla yazılmış bir uydurma olsaydı, içinde elbette kendi döneminin safsatalarını içeren böylesine yanlışlar da olacaktı.

Kuran arılarla ve balın yapımıyla ilgili hiçbir yanlış izah yapmadığı gibi, kovan yapma, balın ham maddesini toplama, bal yapma gibi görevleri dişi arıların yaptığını belirterek indiği dönemdeki insanların bilemeyeceği bir gerçeği de açıklamıştır. Ayrıca bu dişi arının, bölmeli karınlardan oluşan anatomik yapısına da "bir tek dişi arıda çoğul karın" ifadesi kullanılarak işaret edilmiştir. Arının ve diğer böceklerin fizyolojik yapısını incelemeye dair bir geleneğe rastlanmayan bir dönemde bu ifadenin olması da çok ilginçtir.

Arının kovandaki iş bölümünü, arının tüm marifetlerini anlatmaya bu kitabın hacmi yetmez. Bu tek başına bir kitap konusudur. Arının kovanı havalandırması, belirli bir nem ve ısı oranını sağlaması, kovan içinde mükemmel bir hijyenik ortamı oluşturması, kovanda nöbet beklemesi, yabancı maddeleri kovandan atış yöntemleri, salgıladığı balmumu, propolis, süt gibi maddeler birbirinden hayret verici ve mükemmeldir. Altı hafta yaşayan arı, tüm bu mükemmel özelliklere doğuştan nasıl sahip olmaktadır? Bilinçli bir Yaratıcı olmadan arının bu bilgileri kendi kendine tesadüfen elde etmesi hiç mümkün olabilir mi ? Kuran'ın dikkat çektiği arının, yaptıklarını her inceleyen, arının şahsında Allah'ın mükemmel bir sanat eserini görecektir.

Sizin yaratılışınızda ve her yana yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir toplum için deliller vardır.

Casiye Suresi 4

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH

Eğer size mantıktan örnek verirsem;

- Bu sizin düşünceleriniz, doğru olmayabilir de...

Size bilimden örnek verirsem;

- Bilim şu an herşeyi açıklayamıyor ama bu bir gün açıklamayacağı anlamına gelmez..

Size islamdan örnek versem;

- İnancınıza saygı duyarım fakat benim mantığım bu durumu kabul etmiyor..

Size dünya hayatından örnek versem;

- Bu sizin yaşama bakış açınız, ben daha farklı düşünüyorum...

Mesela ben evren genişliyor ve Kur'an bunu 1400 yıl önceden haber veriyor desem (Zariyat 47) ...Musiun kelimesinin Kur'an da kıyası yoktur, bu kelime bu ayet içinde özel olarak kullanılmıştır ve genişletme anlamına da gelir desem ne ölçüde inanırsınız bu delile???

karshiaka

New member
merak ettiğim önemli bir konu, neden islam dünyası bilim, teknoloji, sosyal hayat konusunda son derece sıfır. örneğin türban neden bu kadar önemli ben hiç bir bayanın saçına bakarak tahrik olmuyorum. neden bayanlar her zaman erkeklerin himayesinde başka bi canlı gibi olmak zorunda?

Admin

Active member
Yönetici
Forum Admin
merak ettiğim önemli bir konu, neden islam dünyası bilim, teknoloji, sosyal hayat konusunda son derece sıfır. örneğin türban neden bu kadar önemli ben hiç bir bayanın saçına bakarak tahrik olmuyorum. neden bayanlar her zaman erkeklerin himayesinde başka bi canlı gibi olmak zorunda?

zahmet edip size bunca cevap vermisler, ama siz sanki cevaplar yok gibi görmemis gibi konudan konuya, sorudan soruya geciyorsunuz.

önce ilk sorunuzu tartisiniz cevaplar yeterlimi degilmi ?

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Mantık, İslam, bilim ve yaşamın (dünya hayatı) beraberce olmadığı bir şey siz söyleyin, biz izah edelim...

h-a-m-z-a

New member

arkadaş soru soracağım diye başlık açmışsın saygı duyuyoruz ama yazdıklarınıza dikkat ederseniz siz soru sormuyorsunuz yorum yapıyorsunuz önce kendi samimiyetinizi sorgulamanız gerekmez mi ?

Gerek bilim gerek teknoloji gerekse sosyal hayat konusunda İslam ın önde olduğu süreleri atlamışsınız.Her toplumda olduğu gibi islam toplumunda da atalet meydana gelebiliyor maalesef ve bu İslam ın değil bireylerin suçu..

Kişilerden dolayı kavramları yargılamayın hata yaparsınız..

radikal

New member

Türbanın; bilim, teknoloji ve sosyal hayata menfi bir müdahelesi mi var ? Bir bayanın saçına bakarak tahrik olup olmamaktan kasdın, direk "ben türbana karşıyım" diyememen olabilir mi ?

Bana kalırsa sen bunları merak etmiyorsun, sadece açıklamalarını bilemediğin, bildiklerini de kabullenemediğin, ama müslümanlar tarafından son derce önemsenen bu gibi değerler ile kıvrak olduğuna inandığın zekan ile dalga geçmeye çalışmak.

Denesene...

P

Peris

Guest
mantık-İslam-bilim

mantık-İslam-bilim

1981 yılında Fransa Mısırdan tadkikat maksadı ile Mısır fironlarından birinin mumiyalanmış cesedini istedi. Tadkikatı üzerine götüren Pr.Moris Bükayi, esasen fironon ölümü ile ilgilenmiş. Belli oluyor ki firon suda boğularak ölmüş, sonra denizden çıkarılarak mumuiyalanmış. Ama bir soru Morise rahatlık vermiyordu:Niye bu fironun cesedi diğer fironların cesedinde daha iyi durumda kalmış? (sayın Karshiaka bu hissesi mantık diyelim)
Ha bu arada Pr.Moris mumiyanın denizin dibinden çıkarılma faktını ilmi ihtira olarak ilan etmek isterken ona haber veriyorlar ki, Müslümanlar bu barede çokdan biliyor. Moris bu barede derin tadkikatlar aparılmadan aşkar edilmesinin mümkünsüzlüyünü belirtmiş. (bu hisseye de bilim diyelim)
Kuranın bu barede nasıl melumat verdiğini anlamıyordu çünkü, mumiya 1898 yılında bulunduğu halde 1400 yıl önce bu nasıl biline bilerdi?Nihayet Pr.Moris kendisi firon baresindeki Kuran ayeleri ile tanış oluyor:

"İsrailoğullarını denizden geçirdik. Firavun da, askerleriyle birlikte zulmetmek ve saldırmak üzere, derhal onları takibe koyuldu. Nihayet boğulmak üzere iken, “İsrailoğulları’nın iman ettiğinden başka hiçbir ilâh olmadığına inandım. Ben de müslümanlardanım” dedi.
"Şimdi mi?! Oysa daha önce isyan etmiş ve bozgunculardan olmuştun."
"Biz de bugün bedenini, arkandan geleceklere ibret olman için, kurtaracağız. Çünkü insanlardan birçoğu âyetlerimizden gerçekten habersizdir."(Yunus suresi 90-92.ayet)
Hemen cesed Kahirede Mısır müzesinde korunuyor. Neticede Pr.Moris kendisi müslüman oluyor. (Bu da İslam hissesi. Tüm bilim ve mantık İslam önunde aciz)

karshiaka

New member
öncelikle şunu söyliyeyim herkesin inancına saygılıyım tabi, ama benim tarafımdan ve dünyanın geri kalanı tarafından islam'da bazı şeylerin nasıl görülnüğünü izah etmeye çalıştım, sık sık amacım saldırmak demekte bir mantık görmüyorum ilk mesajımda yazdım. Buda benim düşüncem. İslam dünyasının orta çağda bilimde ve diğer konularda önde olduğunu biliyorum ama kaldı ki orta çağda yaşamıyoruz.

türban konusunda, herkes istediği kıyafeti giyebilir tabii ki. sorun yok ki bu kimsenin haddine değil. ama tarihsel olarak bakıldığında çarşaf gibi kıyafetler islam önceside sadece bazı yörelerde görülüyordu bu yöreler, arabistan yarımadası, kafkasya'nın bazı bölgeleri vs. dünyanın daha doğrusu ilk dünyanın ( avrupa, ortadoğu) kalan kısımlarında halklar başörtüsü neden bir bez parçasını kullanmışlar örneğin benim babaannem müslümandır türban yerine başörtüsü kullanır ve saçının bir kısmı açıktır, alttan bağlar v islam'ın tüm kuralarına uyar. ( balkan kökenliyiz)

amacım tartışmak değil öyle olsaydı, başta yazın tartışalım derdim ki örnek istedim. ve görüyorumki sakallı bazı site yöneticileri hemen yorumlarını yapmış benim hakkımda. şunu söyliyeyim mevlana'nın o sözüne pek sadık değilsiniz. tabi bana çok kısa bir cümleyle yardımcı olan arkadaşlar da var onlara teşekkür ederim.

Benim gördüğüm İslam'ın bayanlar hakkında çok büyük çelişkileri var, ve çok fazla haksızlık yapılıyor örneğin bu sitede neden tek bir bayan bana yazmadı? yada en basitinden bu sitede neden bayanlar için ayrı biryer var. tamam her bakımdan tam bir site olsun diye yapılmış iyi vakit geçirilsin diye ama neden bayanlar cinsellik sorunlarını başka yerlerde tartışamıyorlar(çoğu için konuşuyorum), sanırım yakınındaki erkeklerden utanıyorular.

Örnek vermek istiyorum benim yaşadığım ülkenin dilini bilmeyen ve oraya çeşitli amaclarla gelen türbanlı arkadaşlarımız var, bir örnek vereyim, genç bir aile eşi türbanlı, otobüss durağında oturuyorlar türkçe konuşuyolar, ve tanışmaya karar veriyorum dertlerini anlatıyolar.. madem bu insanlar dil bilmiyolarmış ve bir taksiye ihtiyacları var, tamam taksiyi çağırdım. teşekkür etti kocası karı elimi sıkmadı. neden? Şu bir gerçek türbanlı olan arkadaşlarımız dünyanın hiçbir yerine uyum sağlayamıyorlar ki en basitinden elini sıkmak?! ve nedenini bilmeyen birçok kişide o noktada onlarla arkadaşlığını kesiyor.

P

Peris

Guest
)

taksiyi çağırdım. teşekkür etti kocası karı elimi sıkmadı. neden? Şu bir gerçek türbanlı olan arkadaşlarımız dünyanın hiçbir yerine uyum sağlayamıyorlar ki en basitinden elini sıkmak?! ve nedenini bilmeyen birçok kişide o noktada onlarla arkadaşlığını kesiyor.
Bu örnekle kendin-kendine cevab verdin bile. İyi düşün anlarsın. Elini sıkmayan hanıma gelince helal olsun ona. Uyum sağlamaya gelince belli ki, siz uyum sağlayamıyorsunuz,yoksa diğer arkadaşların bir problemi yok ve hiç kimse halinden şikayetci değil.

karshiaka

New member
Bu örnekle kendin-kendine cevab verdin bile. İyi düşün anlarsın. Elini sıkmayan hanıma gelince helal olsun ona. Uyum sağlamaya gelince belli ki, siz uyum sağlayamıyorsunuz,yoksa diğer arkadaşların bir problemi yok ve hiç kimse halinden şikayetci değil.

ben bulgaristan'da yaşıyorum burda yaşayan hiçbir türk türbanlı birine yardım etmez, ki bulgarlar asla. sizin ahlak ve insanlık anlayışınız bir dinin dışında hiçbirşeyi kabul etmiyorsa sizde teorimi ispatlamış oldunuz.

P

Peris

Guest
ben bulgaristan'da yaşıyorum burda yaşayan hiçbir türk türbanlı birine yardım etmez, ki bulgarlar asla. sizin ahlak ve insanlık anlayışınız bir dinin dışında hiçbirşeyi kabul etmiyorsa sizde teorimi ispatlamış oldunuz.
Bir din dediğiniz İslam. İslamdakı ahlak ve insanlık anlayışı başka hiç bir dinde,cemiyyetde görülmemiş.İslam sosyal,her kesin hukukunu tanıyan,adaletli,evrensel bir dindir.
hiçbir türk türbanlı birine yardım etmez, ki bulgarlar asla
Bu bulgarlardan kaynaklanan bir problem olmalı.

karshiaka

New member
bence içindeki çelişkiden kaynaklanıyor! yazdıklarınla yaptıkların aynı değil. yazan herkese teşekkürler bildiğim islamı bana tanıttınız tekrar.

radikal

New member
öncelikle şunu söyliyeyim herkesin inancına saygılıyım tabi, ama benim tarafımdan ve dünyanın geri kalanı tarafından islam'da bazı şeylerin nasıl görülnüğünü izah etmeye çalıştım, sık sık amacım saldırmak demekte bir mantık görmüyorum ilk mesajımda yazdım. Buda benim düşüncem. İslam dünyasının orta çağda bilimde ve diğer konularda önde olduğunu biliyorum ama kaldı ki orta çağda yaşamıyoruz.

Orta çağda yaşamadığımızı biz zaten biliyoruz. Orta çağ derken ayetleri kasd ediyorsan şayet, İslam; uzay çağıda dahil bütün çağlara hitap ettiği için sizlerden fersah fersah ilerdedir. Siz rahat olun, hem bu Din'e tabii değilsiniz madem, neden İslam hakkında endişeye kapılıyorsunuz. Mesela ben sizin gibi insanlar için herhangi bir endişe taşımıyorum. İnancıma göre sizin gibi insanların cehenneme gideceğini, odun gibi olacağınıza dair içimde herhangi bir endişe yada üzüntüde taşımıyorum. Ne haliniz var ise orada görün deyip geçerken, siz neden bizim hakkımızda bu kadar sıkılıyorsunuz anlayamadım. Kasmayın, rahat olun.

türban konusunda, herkes istediği kıyafeti giyebilir tabii ki. sorun yok ki bu kimsenin haddine değil. ama tarihsel olarak bakıldığında çarşaf gibi kıyafetler islam önceside sadece bazı yörelerde görülüyordu bu yöreler, arabistan yarımadası, kafkasya'nın bazı bölgeleri vs. dünyanın daha doğrusu ilk dünyanın ( avrupa, ortadoğu) kalan kısımlarında halklar başörtüsü neden bir bez parçasını kullanmışlar örneğin benim babaannem müslümandır türban yerine başörtüsü kullanır ve saçının bir kısmı açıktır, alttan bağlar v islam'ın tüm kuralarına uyar. ( balkan kökenliyiz)

Herkes istediği kıyafeti giyiyor tasalanma. Bu ülkede de türban konusunda sıkıntı çıkıyor ama, sıkıntı çıkaranların en başta kendi annesi yada nenesi giydiği için fazla ileri gidemiyor. Şov yapmaya kalkanlarında bazıları bir iki ayet okuyunca yada duyunca soluğu kesiliyor ki, devamını getiremiyor. Biraz daha cesur olanlar da aynı zamanda akıllı zahir ki, biraz ileri gittikleri takdirde her müslümanın sütçü imam timsali ayağa kalkacağına inandığından mıdır nedir fazla uzatmıyorlar. Ara sıra aynı konuyu senin gibi kaşıyıp geçiyorlar. Maksat mide bulandırmak olsun.
Babaannen İslamı ne kadar biliyorsa o kadarını yaşıyordur. demekki babaannene türbanı sadece arabistanda yaşayanlar takar demişler. garibim ne bilsin İslamın bir emr'i olduğunu...

amacım tartışmak değil öyle olsaydı, başta yazın tartışalım derdim ki örnek istedim. ve görüyorumki sakallı bazı site yöneticileri hemen yorumlarını yapmış benim hakkımda. şunu söyliyeyim mevlana'nın o sözüne pek sadık değilsiniz. tabi bana çok kısa bir cümleyle yardımcı olan arkadaşlar da var onlara teşekkür ederim.

Ben site yöneticisi değilim. sakallı avatarı ile yazı yazan İlyas hariç bir tek ben olunca ister istemez üzerime alındım. Mevlananın sözüne bu sitede yazanlar ve yönetenler gerçekten bağıdır. Ama bir farkla; hakaret etmek yada alaya almak amacı ile gelmeyenler olursa şayet. Yoksa bu siteye hristiyan da geliyor, musevi de, senin gibi ateist düşünceleri olan deist de geliyor.

Benim gördüğüm İslam'ın bayanlar hakkında çok büyük çelişkileri var, ve çok fazla haksızlık yapılıyor örneğin bu sitede neden tek bir bayan bana yazmadı? yada en basitinden bu sitede neden bayanlar için ayrı biryer var. tamam her bakımdan tam bir site olsun diye yapılmış iyi vakit geçirilsin diye ama neden bayanlar cinsellik sorunlarını başka yerlerde tartışamıyorlar(çoğu için konuşuyorum), sanırım yakınındaki erkeklerden utanıyorular.

İslamın kadına verdiği değere senin modern diye tabir ettiğin anlayış henüz ulaşamadı. Kadın hakları konusunda İslam'ın düzeyine bir ulaşın da ondan sonra bu konuyu tekrar müzakere ederiz.

Kızkardeşinin cinsellik ile ilgili sıkıntıları bizi ilgilendirmiyor. Burada konu başlığı olarak sakın açma. Kendi mahremini ifşaa edenlere Kur'an da "deyyus" denildiği için biz o hükme dahil olmak istemiyoruz sizin gibi. O yüzden bu sayfalarda bu gibi konular açılmaz ve açanların da (bazı kendini bilmezler tarafından açılsa da) üyelikleri haklı olarak son bulur.

Örnek vermek istiyorum benim yaşadığım ülkenin dilini bilmeyen ve oraya çeşitli amaclarla gelen türbanlı arkadaşlarımız var, bir örnek vereyim, genç bir aile eşi türbanlı, otobüss durağında oturuyorlar türkçe konuşuyolar, ve tanışmaya karar veriyorum dertlerini anlatıyolar.. madem bu insanlar dil bilmiyolarmış ve bir taksiye ihtiyacları var, tamam taksiyi çağırdım. teşekkür etti kocası karı elimi sıkmadı. neden? Şu bir gerçek türbanlı olan arkadaşlarımız dünyanın hiçbir yerine uyum sağlayamıyorlar ki en basitinden elini sıkmak?! ve nedenini bilmeyen birçok kişide o noktada onlarla arkadaşlığını kesiyor.

Senin İslam'ı yaşayan insanlara saygın yok ki, burada İslamı savunan ve yaşayan insanların sana saygısı olsun. Bir bayana "karı" demek çok ayıptır, ama sen demodern olduğun için biz bunu senin cahilliğine veriyoruz.

Burası İslamforum kardeşim, ne geziiyorsun sen burada, madem İslam'ı bilmiyorsun ne yapmaya hükümleri hakkında yorumlara giriyorsun.

radikal

New member
bence içindeki çelişkiden kaynaklanıyor! yazdıklarınla yaptıkların aynı değil. yazan herkese teşekkürler bildiğim islamı bana tanıttınız tekrar.

Biz de sana teşekkür etmeliyiz. Bizi "islamsız insan nasıl olurdu acaba" merak ve düşüncesinden kurtardığınız için.

Tanımadığın bir şey hakkında yorum yapan kişilere örnek olarak güzel bir deneksin.

karshiaka

New member
hakaretten başka birşeyden anlamazsınız siz en güzel odun senden olur aslında o dediğin hayali yerdede çok güzel yanarsın.. ayrı karı yazmışım evet karısı yazıcaktım ama sizin için bir önemi olmamalı zaten hep karılarımız diye hitap edersiniz kuran da dahil!

Admin

Active member
Yönetici
Forum Admin
hakaretten başka birşeyden anlamazsınız siz en güzel odun senden olur aslında o dediğin hayali yerdede çok güzel yanarsın.. ayrı karı yazmışım evet karısı yazıcaktım ama sizin için bir önemi olmamalı zaten hep karılarımız diye hitap edersiniz kuran da dahil!

aşağılayıcı mesajlarınızı bundan böyle diğer forumlarda yazarsınız .

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt