Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Melekler(Kuran-ı Kerim' e göre ayetler ışığında)

yýldýz

New member
Melekler hakkındaki ayetleri buraya yazabilirmiyiz kardeşler. SADECE AYETLER. Lütfen. :(

ENBİYA SURESİ
26- "Rahman (olan Allah) çocuk edindi" dediler. O, (bu yakıştırmadan) Yücedir. Hayır, onlar (melekler) ikrama layık görülmüş kullardır.

Demekki var bir hikmeti. Kötülük düşünmedikleri için anladığım kadarıyla. Bizim sabit düşünce içinde olmamamız nedeniyle mi sınava tabi tutuluyoruz? İşin aslı ruhlara bağlı gördüğüm kadarıyla. Madde ve Ateş sapmak için sebep oluyor.

NİSA SURESİ
117- Onlar, Allah'ı bırakırlar da, yalnız dişilere taparlar. Onlar o her türlü hayırla ilişkisi kesilmiş şeytandan başkasına tapmazlar.

Bizim anladığımız manada bir dişilik değil sanırım. Nefsani arzular dişi olarak temsil ediliyor. Yani Hak' tan uzaklaştıran yollar çizen nefsimiz.

Hangisi olduğunu tam hatırlamıyorum ancak Bir ayetde
"Onların nefisleri erkek, kendileri dişi olmuştur" şeklinde miydi tam hatırlamıyor bir söz geçiyordu.

ARAF SURESİ
172- Bir de Rabbin, Âdemoğullarından, bellerindeki zürriyetlerini alıp da onları kendi nefislerine şahit tutarak: Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" dediği vakit, "pekâlâ Rabbimizsin, şahidiz" dediler. (Bunu) kıyamet günü "Bizim bundan haberimiz yoktu." demeyesiniz diye (yapmıştık).

189- O, sizi tek bir nefisten yarattı ve kendisiyle durulup-yatışması için ondan eşini var etti. Onu (eşini) örtüp-bürüyünce, o da bir yük yüklendi de bununla (bir süre) gezindi. Nitekim ağırlaşınca, ikisi Rableri olan Allah'a dua ettiler: "Eğer bize salih (bir çocuk) verirsen, andolsun şükredenlerden olacağız."

Bu iki ayetde geçen nefisler farklı mı? Biri ruhani bir nefsi, diğeri ise maddesel bir nefsi belirtiyor sanki?

Demekki ikisinin de ALLAH TEALA' ya ulaşması gerekiyor. :rolleyes:

Tahsiye 72 kardeş. ;)

Burada önemli olan ruhani nefse yenilmemek anldığım kadarıyla. Bu nefis erkek gibi olursa, ALLAH(c.c.) muhafaza.

Hepsini toparlarsa,

Meleklerin ruhen düzenli olmaları nedeniyle zürriyet verilmemiş.

Doğrusunu ALLAH TEALA bilir. :3_3_6: :4_17_206:

chamdali

New member
Bakara
(30) Düşün ki, Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife tayin edeceğim." dediği vakit, "Biz seni tesbih ve takdis edip dururken orada fesat çıkaracak ve kanlar akıtacak bir yaratık mı yaratacaksın?" dediler. "Her halde Ben sizin bilmeyeceğiniz şeyleri bilirim!" buyurdu.

Bakara
(31) Ve Adem'e bütün isimleri öğretti. Sonra o isimlerin delalet ettiği şeyleri meleklere gösterip: "Haydi davanızda doğru iseniz, Bana şunları isimleriyle haber verin!" buyurdu.

Bakara
(98) Her kim Allah'a, Allah'ın meleklerine, Peygamberlerine, Cebrail'e ve Mikail'e düşman olursa, bilsin ki, Allah kafirlerin düşmanıdır.

Bakara
(161) Ancak, ayetlerimizi inkar etmiş ve kafir olarak ölmüş olanlar işte, Allah'ın laneti, meleklerin laneti, insanların laneti hep onların üstüne olsun.

Bakara
(177) Erginlik, yüzlerinizi bir doğu bir batı tarafına çevirmeniz değildir. Ancak eren Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman edip yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirler uğrunda seve seve mal veren, hem namazı kılan, hem zekatı veren, sözleştikleri vakit sözlerini yerine getiren, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve savaşın kızıştığı anda sabır gösterenlerdir. İşte bunlardır doğru olanlar ve bunlardır Allah'tan korkup kötülüklerden sakınanlar.

Bakara
(210) Onlar, sadece Allah'ın buluttan gölgelikler içinde meleklerle birlikte gelmesini ve kendi işlerinin bitirilmesini gözetliyorlar. Oysa bütün işler Allah'a götürülür.

Bakara
(248) Peygamberleri onlara: "Haberiniz olsun, onun hükümdarlığının alameti, içinde sizlere Rabbından bir rahatlık ve Musa ile Harun ailesinin bıraktıklarından bir kısmı bulunan bir sandığın gelmesi olacaktır. Onu melekler getirecektir. Eğer inanan kişilerseniz, elbette size bunda kesin bir delil vardır." demişti.

Bakara
(285) Peygamber, Rabbinden ne indirildiyse ona iman etti, müminler de. Hepsi, Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve: "Peygamberleri arasında hiçbir ayırım yapmayız." diye Peygamberlerine inandılar ve: "İşittik ve boyun eğdik, bağışlamanızı dileriz, ey Rabbimiz! Dönüş sanadır!" dediler.

Ali İmran
(18) Allah kendisinden başka tanrı olmadığına şahittir. Bütün melekler ve ilim uluları da adaleti yerine getirerek şahittirler. O'ndan başka tanrı yoktur; güçlüdür, hikmet sahibidir O.

Ali İmran
(39) O kalkmış mihrabda namaz kılarken melekler kendisine şöyle seslendiler: "Haberin olsun, Allah sana, Allah'tan gelen bir kelimeyi doğrulayacak, efendi, son derece nefsine hakim ve salihlerden bir peygamber olmak üzere Yahya'yı müjdeliyor.O aralık Zekeriyya Rabbine: "Ey Rabbim, bana katından temiz bir soy ihsan eyle; şüphesiz sen duayı işitensin!" diye dua etti.

Ali İmran
(80) Ve hiçbir zaman melekleri ve peygamberleri tanrılar edinmenizi de emredemez. O halde siz, müslüman olduktan sonra, size inkarcı olmanızı emredebilir mi?

Ali İmran
(87) İşte onlar! Cezaları; Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların lanetinin üzerlerinde olmasıdır.

Ali İmran
(124) O vakit sen inananlara: "Rabbinizin size indirilmekte olan üç bin melekler yardım etmesi size yetişmez mi?" diyordun.

Ali İmran
(125) Evet sizler sabreder ve itaatsizlikten sakınırsanız onlar da hemen üzerinize saldırırlarsa, Rabbiniz size beş bin nişanlı melekle yardım edecek.

Nisa
(97) Melekler, kendilerine zulmettikleri bir durumda bulunurken canlarını aldıkları kimselere: "Siz ne iş yapmaktaydınız?" diyecekler. Onlar: "Biz yer yüzünde zayıf ve güçsüzdük" diye cevap verecekler. melekler: "Allah'ın arzı geniş değil miydi, oraya hicret etseydiniz ya!" diyecekler. İşte bunların barınakları cehennemdir. Ona gidiş de ne kötü şeydir!

Nisa
(136) Ey iman edenler, Allah'a, peygamberine, peygamberine indirdiği kitaba, daha önce indirdiği kitaba da iman edin! Kim Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine ve ahiret gününe inanmazsa, pek derin bir sapıklığa saplanıp gitmiştir.

Nisa
(166) Fakat Allah, özellikle sana indirdiği ile şahitlik ediyor ki, onu kendi bilgisi ile indirdi. melekler de şahitlik ediyorlar, kaldı ki Allah'ın şahit olması yeter!

Nisa
(172) Mesih de Allah'a bir kul olmaktan asla çekinmez en yakın melekler de. Her kim O'na ibadetten çekinir ve kibirlenirse, bilsin ki, O, yarın hepsini huzurunda toplayacaktır.

Enam
(8) Bir de "Şuna bir melek indirilse de görsek?" diyorlar. Eğer öyle bir melek indirseydik muhakkak iş bitirilmiş olur, kendilerine bir an bile göz açtırılmazdı!

Enam
(9) Kendisini bir melek de yapsaydık, yine onu bir erkek kılacak ve onları yine düştükleri şüpheye düşürecektik
.

yýldýz

New member
ZUHRUF SURESİ
19- Onlar, ki Rahmanın kulları olan melekleri dişiler kıldılar. Kendileri yaratılışlarına şahit mi oldular? Onların şahitlikleri yazılacak ve (bundan dolayı) sorumlu tutulacaklar.

ALLAH TEALA' ya nasıl hesap vereceğiz? :eek:

tahsiye72

New member
..

..

resul demek peygamber demekte israr edenler melek resuller hangi çeşit peygamber sınıfına giriyor anlatsınlar ilmimiz artsın

Risaletle vazifeli olmiyan melek resuller

6/EN'AM-61: Ve huvel kâhiru fevka ibâdihî ve yursilu aleykum hafazah hattâ izâ câe ehadekumul mevtu teveffethu rusulunâ ve hum lâ yuferritûn
Ve O, kullarının üstünde kahhardır (kuvvet ve güç sahibidir).Ve üzerinize muhafaza edici (koruyucu) gönderir. Sizden birinize ölüm gelince, onu elçilerimiz vefat ettirir. Onlar (bunu yaparken) kusur etmezler.

43/ZUHRUF-80: Em yahsebûne ennâ lâ nesmeu sırrehum ve necvâhum, belâ ve rusulunâ ledeyhim yektubûn Yoksa onların sırlarını ve fısıltılarını işitmeyeceğimizi mi zannediyorlar? Hayır, onların yanında resûllerimiz (elçilerimiz) (herşeyi) yazıyorlar.

Risaletle vazifeli olan melek resuller

HAC-75: Allâhu yastafî minel melâiketi rusulen ve minen nâs innallâhe semîun basîr Allah, meleklerden ve insanlardan resûller seçer. Muhakkak ki Allah, en iyi işitendir, en iyi görendir.
69/HAKKA-40: İnnehu le kavlu resûlun kerîmin. Muhakkak ki o, mutlaka Kerim Resûl’ün sözüdür.
81/TEKVİR-19: İnnehu le kavlu resûlin kerîm(kerîmin).
Şüphesiz Kur'ân-ı Kerim, bir resûl olan (Cebrail'in Allah'tan getirdiği) sözüdür.

malik bin nebi

Mesajlari Onaylanacak
selam arkadaşlar umarım hepiniz iysinizdir, arkadaşın biri aha da soruyu buldum bu sapıkları yerin dibine geçirdim tarzında bir soru sormuş ama bu mantıkla hangi gruba dahil olduğunu unutu vermiş, melek resul demek bana bu iddia bir yerden tanıdık geliyor, acaba şu ayet olmasın,

Dediler ki: "Bu elçiye ne oluyor ki, yemek yemekte ve pazarlarda dolaşmaktadır? Ona, kendisiyle birlikte uyarıcı olacak bir melek indirilmesi gerekmez miydi?" (FURKAN SURESİ / 7)

yoksa bumuydu,

De ki: "Eğer yeryüzünde (insan değil de) tatmin bulmuş yürüyen melekler olsaydı, biz de onlara gökten elçi olarak elbette melek gönderirdik." (İSRA SURESİ / 95)

demek insan olunca insandan biri veya müşriklerin iddiaları ve istekleri o kadar da kötü değil haklılık payları kı var ne dersiniz, konu ile ilgili linkler aşşağıdadır, mesele hakkında hala düşünmekteyim, sadece farklı bir bakış açıcı getirmesi ve faydalı olması ümidi ile sizlerle paylaşıyorum,

selam ve dua ile

http://www.hanifdostlar.com/forum_posts.asp?TID=2788&PN=1

http://www.istekuran.com/index.php?page=176dc03baec48a336496710a029fcef2&id=27

nurþeyma

New member
selam arkadaşlar umarım hepiniz iysinizdir, arkadaşın biri aha da soruyu buldum bu sapıkları yerin dibine geçirdim tarzında bir soru sormuş ama bu mantıkla hangi gruba dahil olduğunu unutu vermiş, melek resul demek bana bu iddia bir yerden tanıdık geliyor, acaba şu ayet olmasın,

Dediler ki: "Bu elçiye ne oluyor ki, yemek yemekte ve pazarlarda dolaşmaktadır? Ona, kendisiyle birlikte uyarıcı olacak bir melek indirilmesi gerekmez miydi?" (FURKAN SURESİ / 7)

yoksa bumuydu,

De ki: "Eğer yeryüzünde (insan değil de) tatmin bulmuş yürüyen melekler olsaydı, biz de onlara gökten elçi olarak elbette melek gönderirdik." (İSRA SURESİ / 95)

demek insan olunca insandan biri veya müşriklerin iddiaları ve istekleri o kadar da kötü değil haklılık payları kı var ne dersiniz, konu ile ilgili linkler aşşağıdadır, mesele hakkında hala düşünmekteyim, sadece farklı bir bakış açıcı getirmesi ve faydalı olması ümidi ile sizlerle paylaşıyorum,

selam ve dua ile

http://www.hanifdostlar.com/forum_posts.asp?TID=2788&PN=1

http://www.istekuran.com/index.php?page=176dc03baec48a336496710a029fcef2&id=27

ikinci linkteki bilgilerden oldukça faydalandım diyebilirim,
güzel açıklamalar ve yerinde tesbitler var..
katılmak ya da katılmamak elimizde elbette ama..
fikirlerin bolluğu o ortamda bereketin varlığına delalet eder..

kullll

New member
30) Düşün ki, Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife tayin edeceğim." dediği vakit, "Biz seni tesbih ve takdis edip dururken orada fesat çıkaracak ve kanlar akıtacak bir yaratık mı yaratacaksın?" dediler. "Her halde Ben sizin bilmeyeceğiniz şeyleri bilirim!" buyurdu.
insanların yeryuzunde fesat çıkaracanı melekler nereden biliyorlardı acaba yazılarınızı takıp edıyorum çok guzel

nurþeyma

New member
30) Düşün ki, Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife tayin edeceğim." dediği vakit, "Biz seni tesbih ve takdis edip dururken orada fesat çıkaracak ve kanlar akıtacak bir yaratık mı yaratacaksın?" dediler. "Her halde Ben sizin bilmeyeceğiniz şeyleri bilirim!" buyurdu.
insanların yeryuzunde fesat çıkaracanı melekler nereden biliyorlardı acaba yazılarınızı takıp edıyorum çok guzel

Bu sorunun ikinci bir yüzü daha olmalı, o da şu..
Yeryüzüne halife tayin eden Allah, bunu neden gökyüzü sakinlerine soruyor, Dünya da kan dökecek bir varlığın meleklere ne zararı olabilir ki, melekler böyle bir olaydan kaygı duymaktadır..
İnsanlığın yaptığı yıkımlardan etkilenen bir melekenin bu soru sorması gerekmez mi ve şu an da insanların yıkımından en fazla nasibini alan şey nedir?..Sonuçta bu melekenin tahminleri tutmuştur ve insanlık gerçekten fesat çıkararak bu melekeye zarar vermeye başlamıştır, denebilir ki, bu fesadın devamı bu melekenin sonunu getirebilir..
Şimdi tüm mesele..
Taşları yerine koymakta..
Bir babayiğit bunu yapsın, biz te teşekkür edelim inşaALLAH..

nurþeyma

New member
İnsan cahildir. Dağlara teklif edilen emaneti cehlinden kabul etti. O emanet ki Ene 'dir.
Ene'ye sahib olan ilk önce Allah ile kendi arasında bir çizgi çizdi. Dediki, burası benim bundan sonrası Allah'ın. Allah ile kendini kıyasladı.

Bu mesele uzundur. Girmek istemiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim. Ene mübarezeyi,çekişme, kavga, dövüş, mücadele, çarpışma gerektirir. Zıdlıkları doğurur.

Enenin anlamı insanın emr-i itibari bir şirke girmesidir. Dağ hayali olsa dahi böyle bir şirk tehlikesinden korkmuş eneyi kabul etmemiştir. (Tabiki dağ semboldür)

İşte enenin mahiyetini bilen Melekler insanın bu eneyi kabul etmesi halinde elbette yeryüzünü kana buluyacaklarını görmüş olmasına şaşırmak benim şaşırmama sebep oluyor.

Selametle

Ahzab Suresi 72... Biz emâneti göklere, yere, dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmekten kaçındılar, ondan ürktüler. İnsan ise çok zalim ve çok cahil olduğu halde onu yüklendi.

Emanetin dağlara teklif edilişi ile, Ben yeryüzünde bir halife tayin edeceğim.. ayetinin birbirine bağlantısı olabilir mi, burada gök ve dağ zaten melek konumunda, acaba, yeryüzü melekesi de melek gibi tasvir edilmiş olabilir mi?..

Düşün ki, Rabbin meleklere: "Muhakkak Ben, yeryüzünde bir halife tayin edeceğim." dediği vakit, "Biz seni tesbih ve takdis edip dururken orada fesat çıkaracak ve kanlar akıtacak bir yaratık mı yaratacaksın?" dediler. "Her halde Ben sizin bilmeyeceğiniz şeyleri bilirim!" buyurdu.

Nahl Suresi 49 Göklerdeki ve yerdeki canlı şeyler de melekler de yalnız Allah'a secde ederler ve hiç de büyüklük taslamazlar.

Sonunda Allah'a döndürülecek ve denenen tüm canlılar... Bunlara melek dahil midir, dahil ise, melekler nasıl denenir ve hesaba tabi tutulur, sanki burada yine insan ve insanlığın faydalandığı melekeden söz edilmiş gibi..

Enbiya Suresi 35 Her canlı, ölümü tadacaktır. Biz bir imtihan olarak sizi şer ile de hayır ile de deniyoruz. Sonunda bize döndürüleceksiniz.

Ya-sin Suresi 54 O gün hiçbir canlıya, hiçbir şekilde haksızlık edilmez. Sizler, sadece yapıp ettiklerinizin karşılığı olarak cezalandırılırsınız.

Haksızlık edilmeyecek canlının muhakkak irade sahibi olması gereklidir, burada HİÇBİR CANLIYA denilerek, insan dışında başka canlılar da olaya dahil edilmiş gbi, öyleyse, bu canlılar hangisidir.. Ve şura 29 da bir araya getirileceği vaad edilen canlılar kimlerdir, melekler ve insanlar eninde sonunda bir araya mı gelecektir, geleceksi nerede ve nasıl..

Şura Suresi 29 Gökleri ve yeri ve bu ikisi içinde yaydığı canlıları yaratması da O'nun ayetlerindendir. O, dilediği zamanda onları biraraya getirmeye kadirdir.

Peşinen özür dileyerek.. Henüz 1.5 yıllık bir Kur'an talebesiyim, bazı söylemlerimde hatalar olabilir, öğrenme azmiyle dopdolu olduğum için zihnimi patlatırcasına sorular sorup cevabını bulmaya çalışıyorum, vereceğiniz her bilgi benim için bir kazançtır, bunu göz önünde bulundurarak cevap vermenizi istirham ediyorum..

nurþeyma

New member
Nahl Suresi 49 Göklerdeki ve yerdeki canlı şeyler de melekler de yalnız Allah'a secde ederler ve hiç de büyüklük taslamazlar.

Bu sure melaikenin vucud olarak varlığına delildir. İdrak ve şuura sahip olduklarına da delildir. Zira, secde idrak ve şuur ister. Büyüklük taslamamaları ise ancak nefs-i emmareye sahip olmamasındandır. Nefs-i emmareye sahip olmayanın ise sınavı yoktur. Boyun eğdirilmişlerdir.

Bakara Suresi 116 "Allah çocuk edindi." Dediler.Haşa!Böyle bir şeyden arınmıştır O!Tam aksine, göklerdekiler de yerdekiler de O'na aittir.Bunların tümü O'nun önünde boyun bükmektedir.

Bu ayette yerdeki ve gökteki cansız varlıklarada boyun büktürülmüş, bir anlamda secde ettirilmiş, verdiğiniz ayet bunun gibi teşbih sanatı içermiş olabilir mi acaba.. Aynı tema aşağıdaki ayette de mevcut..

Rad Suresi 2 Allah odur ki, gökleri direksiz yükseltmiştir; görüyorsunuz onları... Sonra arş üzerine egemen olmuştur. Güneş'i ve Ay'ı da boyun eğdirmiştir. Bunların tümü belirlenmiş bir vakte kadar akar dururlar. Oluşu yönlendirir, çekip çevirir O... Ayetleri birer birer gözler önüne serer ki, Rabbinize kavuşacağınıza açık-seçik inanasınız.

yýldýz

New member
Selamün Aleyküm.
Burda kimse yok diyordum, bugün teşrif etmiş arkadaşlar. :p

Merak ediyorum, bu kadar yazıların hepsini okuyan arkadaş var mı? :rolleyes:

Hakkını yemiş olmayalım, bazı arkadaşlar vardı.

ÇAPANOÐLU

New member
Selamün Aleyküm.

var kardeşim var,
şükür, okumayı seven bir millet olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz, hamdolsun

mhmt

New member
Selamün Aleyküm.

inan okumak istedğim ama sayfayı açınca gözüm korktuğu için ve n ehikmetse kafam almıyor!! okuyamıyorum..
ama okyacağım bunu inşallah..

mhmt

New member
var kardeşim var,
şükür, okumayı seven bir millet olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz, hamdolsun

bu arada son bi kaç yorumda sizden; bireysel, dünyevi konularda düşünceler çıkıyor..yazılıyor..pek bu tarz katılımlarınıza alışkın değildik:)

yýldýz

New member

Bu sure melaikenin vucud olarak varlığına delildir. İdrak ve şuura sahip olduklarına da delildir. Zira, secde idrak ve şuur ister. Büyüklük taslamamaları ise ancak nefs-i emmareye sahip olmamasındandır. Nefs-i emmareye sahip olmayanın ise sınavı yoktur. Boyun eğdirilmişlerdir.

Ölülerimizde vücut olarak görünüyor. Tabi bize yardıma geldikleri zaman. :confused:

Hadisi Şerif ,

"Nefsim yedi kudreti elinde olan ALLAH' a kasem ederim ....."

Nefis bir tane mi? Ruhun ve bedenin nefisleri ayrı mı?

Daha öz bir anlatımla,
Nefis ile ilgili bir konu açmak iyi olacak sanırım. Önce nefis nedir, iyi bilmek gerekiyor. :)

Tahsiye 72 kardeşi unutmuştum, aklıma geldi.

Nefis teskiyesi. ;)

yýldýz

New member
Selamün Aleyküm.

Selamün Aleyküm.

FATIR SURESİ

Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla

1- Hamd, gökleri ve yeri yaratan, ikişer, üçer ve dörder kanatlı melekleri elçiler kılan Allah'ındır; O, yaratmada dilediğini arttırır. Şüphesiz Allah, herşeye güç yetirendir.

Acil yardım kardeşler. Bu ayetin çevirisi yanlış gibi geldi. Burdaki kanat yerine ne olması gerekiyor.
Burda geçen makam mı? Meleklerinde birbirlerine göre dereceleri var mı?

Yoksa kast edilen sahip oldukları araçlar veya ordular mı?

nurþeyma

New member
FATIR SURESİ

1- Hamd, gökleri ve yeri yaratan, ikişer, üçer ve dörder kanatlı melekleri elçiler kılan Allah'ındır; O, yaratmada dilediğini arttırır. Şüphesiz Allah, herşeye güç yetirendir.

Acil yardım kardeşler. Bu ayetin çevirisi yanlış gibi geldi. Burdaki kanat yerine ne olması gerekiyor.

Fatır 1 Hamd,Fatır olan Allah'adır; gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan O'dur. Yaratışta/yaratılmışlarda dilediğini artırır O. Hiç kuşkusuz, Allah her şeye gücü yetendir.

Burada kanat kelimesi mecazdır, İsra 24 Onlara merhamet ederek alçak gönüllük kanadını ger ve de ki, "Rabbim, beni küçükken yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı." bu ve benzeri ayetlerde de kanat kelimesi mecaz olarak geçmiştir. Ayetin sonundaki “Hiç kuşkusuz, Allah her şeye gücü yetendir” ifadesi Konuya açıklık getiriyor, Allah’ın güçleri (melekleri) her taraftan ve her konuya hakimdir.

Ör:Futbol maçlarından sonra yorumcular, sağ kanat zayıf, sol kanat güçlü gibi ifadeleri kullanırlar.

Mücahid

New member
FATIR SURESİ

Ayette geçen(Resul) Elçi kelimesi Allah'dan Hz peygambere(s.a.v) mesaj getiren melekler anlamına gelmekle birlikte,tüm kainatta Allah'dan aldıkları emirleri yerine getiren ve uygulayan melekler anlamında kullanılmış olabilir.
Bu açıklamaların gayesi şudur: Mekkeli müşrikler "Melekleri" Allah'ın kızları olarak kabul ediyorlardı.
Oysa bunlar sadece Allah'ın hizmetkarları ve emir kullarıdır.Bir hükümdarın hizmetkarları onun emirlerini yerine getirmek için nasıl koşuşup dururlarsa,aynı şekilde meleklerde kainatın gerçek hükümdarı olan Allah'ın emirlerini yerine getirmek için uçuşup dururlar.Kısaca meleklerin Allah'ın hükümdarlığında söz hakkı yoktur.Ve onlar sadece memurdurlar.
Bizlerin meleklerin kanatlarının niteliği hakkında bir bilgi sahibi olmamız mümkün değildir.
Ancak Allah[c.c] meleklerin kanatları hakkında insanların kuşlar için kullandıkları,bir kavramı seçmiştir...
Dolayısı ile bu kanatların kuşların kanatları gibi olması en muhtemel görüştür .
Ayrıca "İkişer,üçer,dörder kanatları" oldukları zikrediliyor.Bundanda Meleklerin sınıf sınıf oldukları,kendilerine ,görevlerine göre kanat ve kuvvet verilmiş olduğu anlaşlıyor.

Bu ifadeden meleklerin dörtten fazla kanatlı olanlarınında bulunduğu anlaşılmaktadır.Abdullah bin mesud'dan[r.A] rivayet edilen bir hadisde resulullah'ın(s.a.v) Cibrili altı yüz kanatlı olarak gördüğünü söylemiştir.
(Buhari,Müslim,Tirmizi)
Yina Hz Aişeden mervidirki Resulullah (s.a.v)Cibrili emin'i iki kez asıl şeklinde görmüştür.
Cibrilin altıyüz kanadı varmış,ve bütün ufku kaplıyormuş (Tirmizi)

Üst Alt