Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Mehdi gelecek mi?

çakır

Member
Mehdi gelmeyecek elbet ne gerek var. Bizim şeyhimiz var, cemaatimizin önderi var.
Onlar zaten dine hizmet etme işini yapıyor. Mehdi gelecek de ne olacak.

Biz zaten maneviyatı da öğrendik, tarikatımızda evliyalarımız bile var. Mehdi gelmeyecek.
Maşallah hepimiz Mehdi olduk. Biz anlamayız birlikte atan binbir yürekten. Cemaati
biliriz tarikatı biliriz başka birşey bilmeyiz.

Deccal diye birşey de yoktur. Hepimiz işlerimizi büyüttük. Tarikatler arası diyalog bile
yapıyoruz ki mehdiyet görevini biz yapalım. Sakın Mehdi gelip te yapmasın. Mehdi
Deccal'dir, Süfyan'dır. En büyük adam bizim şeyhimizdir.

Anlattıklarına göre Mehdi, Resul imiş. Biz hiç bir Resul'e hiç bir peygambere inanmayız.
Hz Muhammet'e inanırız ama o öldüğü ve dünyadan ayrıldığı için.

Bahsetmeyin Mehdi'den falan psikolojim bozuluyor. Ya birisi dünyayı gerçekten
hidayete erdirirse o zaman tarikatlerimizin hiçbir değeri kalmayacak, yapacak iş
bulamayacağız. Mehdi diye birşey yoktur. Tek gerçek olan şeyhimizdir hocamızdır.

Peygamber şimdi yaşasaydı bizim tarikata katılırdı. Bizim gemimiz var ağacımız var
birbiriyle bütünleşen talebelerimiz var.... bize birşey olmaz abi... Mehdi'yi ne yapalım.

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
HAZRETİ MEHDİ GELECEK! KORKUYORSUN ÇÜNKÜ GELMESİN DİYORSUN! APAÇIK SÖYLESENE BUNU?
Semadan bir ses onu ismiyle çağıracak ve doğuda, batıda, hatta uykuda olan bile bu sesi duyacak ve uyanacaktır."1 "Bu ses bütün yeryüzüne yayılacak ve her kavim kendi dilince duyacaktır."2
Bu ifadeleri radyo ve televizyonun sıradan cihazlar haline geldiği günümüzde anlamak zor olmasa gerek. Hz. Mehdînin, faaliyetleri ve eserleri sadece çıktığı ülkenin değil, bütün dünyanın ilgisini çektiği için bütün dünya dillerince yayınlanacak, herkes onu duyacaktır. Deccalın çıkışı da böyledir:

"Rivayette var ki: 'Deccal çıktığı gün bütün dünya işitir.'
"Allahu a'lem, bu rivayetler tamamen sahih olmak şartıyla tevilleri şudur. Bu rivayetler mu'cizâne haber verir ki: 'Deccal zamanında vasıta-i muhabere (haberleşme araçları) o derece terakkì edecek ki, bir hadise bir günde umum dünyada işitilecek. Radyo ile bağırır, şark-garb işitir ve umum ceridelerinde [gazetelerinde> okunacak' diye zuhurundan on asır evvel telgraf, telefon, radyodan mu'cizâne haber verir."3

Deccala karşı mücadele veren Mehdî için de durum aynıdır. Birinin menfîye kullandığı bu araçları diğeri müsbete kullanacaktır.

Ne zaman çıkacak?

Baskıya dayalı bir saltanat, bir baskı rejiminden sonra raşid halifeliğin geri döneceği konusunda sahih bir nas bulunmaktadır.4

Bir rivayet de şöyledir: "Mehdî, dünyada ismi geçecek bir halife kalmayıncaya kadar çıkmayacaktır."5 Yani Mehdî gelince, İslâm ümmetinin başında herhangi bir halife bulunmayacaktır.

Diğer bir hadis-i şerifte bildirildiğine göre de nübüvvet (hilafet), şiddetli meliklik, zorba idare, sonra da nübüvvet yolu üzere bir hilafet gelecektir.6

Nübüvvet yolu demek, Sahabe mesleğinde olduğu gibi doğrudan doğruya Resûlullaha vâris olma demektir. Velâyet-i kübrâda tarikat berzahına uğramadan direkt hakikate geçilir, nübüvvet sırrı inkişaf eder. Nurunu doğrudan doğruya Resûlullahtan alan Sahabe mesleğini esas alan Hz. Mehdî, koyu bir baskı döneminde vazifeye başlar ve hilafete dayalı nübüvvet yolunu yeniden tesis eder.

---------------------------
1. el-Kavlü'l-Muhtasar, s. 56.
2. Kitabü'l-Bürhan, s. 51.
3. Nursî, Şuâlar, s. 496.
4. Said Havva, el-Esas fi's-Sünne, 9:324.
5. el-Kavlü'l-Muhtasar, s. 54.
6. Râmûzü'l-Ehadis, 1:257.

NOT: Tartışma yaratma çabam yoktur!

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Mehdi gelmeyecek elbet ne gerek var. Bizim şeyhimiz var, cemaatimizin önderi var.
Onlar zaten dine hizmet etme işini yapıyor. Mehdi gelecek de ne olacak.

Biz zaten maneviyatı da öğrendik, tarikatımızda evliyalarımız bile var. Mehdi gelmeyecek.
Maşallah hepimiz Mehdi olduk. Biz anlamayız birlikte atan binbir yürekten. Cemaati
biliriz tarikatı biliriz başka birşey bilmeyiz.

Deccal diye birşey de yoktur. Hepimiz işlerimizi büyüttük. Tarikatler arası diyalog bile
yapıyoruz ki mehdiyet görevini biz yapalım. Sakın Mehdi gelip te yapmasın. Mehdi
Deccal'dir, Süfyan'dır. En büyük adam bizim şeyhimizdir.

Anlattıklarına göre Mehdi, Resul imiş. Biz hiç bir Resul'e hiç bir peygambere inanmayız.
Hz Muhammet'e inanırız ama o öldüğü ve dünyadan ayrıldığı için.

Bahsetmeyin Mehdi'den falan psikolojim bozuluyor. Ya birisi dünyayı gerçekten
hidayete erdirirse o zaman tarikatlerimizin hiçbir değeri kalmayacak, yapacak iş
bulamayacağız. Mehdi diye birşey yoktur. Tek gerçek olan şeyhimizdir hocamızdır.

Peygamber şimdi yaşasaydı bizim tarikata katılırdı. Bizim gemimiz var ağacımız var
birbiriyle bütünleşen talebelerimiz var.... bize birşey olmaz abi... Mehdi'yi ne yapalım.

:) Bunları kim yazmış çakır?

çakır

Member
Bekir yazıyı ben yazdım. Sincanly galiba kendine bir Mehdi bulmuş. Sayısı çoktur ama hangisi
gerçek Mehdi'dir. Sincanly Mehdi'nin eserlerinden bahsediyor galiba kim olduğunu bildiğini
düşünüyor. Ben sadece insanların özellikle belli bir tarikat cemaat mensubu kişilerin Mehdi
düşüncesini anlatmaya çalışmıştım.

Sincanly yazımı bir daha oku. Sence ben gerçekten Mehdi'yi inkar mı ediyorum. Yoksa sen
şeyhini Mehdi mi sanıyorsun. Lütfen cevap ver. Sana göre Mehdi kimdir?

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
Bekir yazıyı ben yazdım. Sincanly galiba kendine bir Mehdi bulmuş. Sayısı çoktur ama hangisi
gerçek Mehdi'dir. Sincanly Mehdi'nin eserlerinden bahsediyor galiba kim olduğunu bildiğini
düşünüyor. Ben sadece insanların özellikle belli bir tarikat cemaat mensubu kişilerin Mehdi
düşüncesini anlatmaya çalışmıştım.

Sincanly yazımı bir daha oku. Sence ben gerçekten Mehdi'yi inkar mı ediyorum. Yoksa sen

Ben seni yanlış anlamış olabilirim! Fakat
Mehdi'yi inkar mı ediyorum. Yoksa sen
diyerek beni biraz sinirlendirdin.

Kendime MEHDİ vs bulmadım! Allah gerektiği için Hz. Mehdi'yi gönderecektir. O RAHMAN ve RAHİM'dir. Elbet bir bildiği vardır!
Sen ne gerek var diyorsun! SORGULAMAK bize mi düşer ben onun hesabını soruyorum.. Mehdi kim gibi sorular sorma bana..
Ben sorumun cevabını istiyorum! Sorgulamak bize düşer mi Allah'ın işini?

çakır

Member
Sincanly ben Mehdi gelmesin demiyorum. Öyle diyenlerin ifadelerini beyan ettim sadece.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evet, çakır ince bir üslupla bazı çevreleri eleştirmiş, haksız da değil hani zira bazıları kendini Mehdi'liğe yakıştırıyor, bazıları aziz tuttuklarını Mehdi'dir diyor. Ehli Sünnet itikadı Mehdi Hazretleri hakkında ki bilgileri hadislerden öğrenir ve bekler. Henüz zuhur etmediği Ehli Sünnetce malumdur ama kimsenin diline düğümde atılamaz...

Üst Alt