Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

MeDeT SuReSİ(TeBbeT)

LA"

New member
Ebu Lehebin iki eli kurusun, kurudu da!
Malı da kazandıkları da kendisine bir yarar sağlamadı
Şiddetli bir ateşe girecek.
Eşi de odun hamalı (ve)
Boynuna bir ip (bağlanmış) olarak...

Mesed Suresi Mekkede nazil olmuştur. İlk inen surelerden olup altı ayetten oluşmaktadır.
Bu sureye Leheb& ve Tebbet suresi de denmektedir...

İbni Abbas tan rivayet e göre En yakın akrabalarını uyar
(Şuara-214)
ayeti inince, Resulullah (sav) Safa tepesine çıkarak Kureyş kabilelerine şöyle seslenmiştir.

Ey Fihroğulları! Ey Abdulmuttaliboğulları! Eğer size şu tepenin arkasından düşman askerleri saldırmak üzere diye haber verseydim, bana inanır mıydınız?.. Onların cevabı Evet inanırdık oldu. Bunun üzerine Öyleyse bakın burada sizi kıyamet saatinin geleceği konusunda uyarıyorum. O anda Ebu Leheb bağırdı.: (Kahrolası!) Sen bizi bunun için mi çağırdın?..diyerek kalkıp gitti.

Bunun üzerine bu sure nazil oldu.

(Buhari, Tirmizi)

Sure hakkında bir çok iniş sebebi rivayet edilir. Bunların hepsinde Ebu Lehebin Resulullaha SAV yaptığı kötülükler anlatılmaktadır. Bu rivayetler de gösteriyor ki, Ebu Leheb, Resulullahı SAV engellemek için her türlü yolu denemiş, islamın yayılmasını engellemeye çalışmıştır...

Gerçekten Ebu Leheb Rasullullahı engellemek için varını yoğunu ortaya dökmüştür.
Lakin hem bu dünya da hem ahirette yaptıklarının cezasını çekmiştir.

Ayrıca Ebu Lehebin ölümü de ibret vericidir.
Ebu Leheb, çiçek hastalığına benzer bir hastalığa yakalandı.
Ev halkı bile bulaşmasından korkarak ona dokunamıyordu.
Ölümünden sonra üç gün boyunca kimse ona yaklaşamadı.
Cesedi giderek kokmaya yüz tuttu. Bunun üzerine herkes oğullarını kınamaya başladı.
Rivayete göre oğulları bazı kölelere ücret vererek cesedi kaldırtmış ve defnettirmişlerdir.

Diğer rivayete göre de, bir hendek kazdırmışlar ve babalarının cesedini içine sopayla iterek toprakla kapatmışlardır.

Ebu Lehebin en büyük yenilgisi ise, İslam aleyhine her şeyi ortaya döktüğü halde çocuklarının İslamı kabul etmeleridir. Önce kızı hicret etmiş ve İslamı kabul etmiştir. Mekke'nin fethinden sonra da iki oğlu
Utle ve Muattab, Rasullullahın huzuruna gelerek iman ve biat etmişlerdir.

Üst Alt