Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Matematik sorusu

direniþ

New member
[0,1] arasında rastgele bir sayı seçtiğimizde, 1/2 yi tutturma olasılığımız kaçtır?

ekreme

New member
bilirsek mükafat var mı hocam ?

direniþ

New member
herkese katılımı için teşekkürler...bir gün uzun uzun anlatırım ...
ama şunu söyleyeyim cevap sonsuzdur..

gencinsesi

New member
Matematikçi

Matematikçi

Soru hatalı olduğu için,bir cevabının bile olması çok şaşırtıcı geldi bana kardeşlerim.Çünkü soru değeri taşımayan bir cümlenin cevabı da olmaz.Sakın kızmayın kavga niyetinde değilim.
Ben Aydında matematik bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.Biz soyut matematikle uğraşıyoruz 3 yıldır.Soruda [0,1] arasında bir sayı diyor...
Dikkat ederseniz (ilkokul hariç) tüm sorularda 15 ile 60 arasında TAM SAYILAR diye gider sorunun gidişatı.Çünkü onu orada belli etmek zorundasınız.yoksa 16,0000...1 bile sayıdır en nihayetinde.Soru bunu bize bildirmezse,cevap verme de mantıksız olacaktır.soru şöyle olabilirdi cevabının sonsuz olması için;
[0,1] arasındaki reel sayılardan seçtiğimiz bir sayının 1/2 olma olasılığı nedir.
teşekkür ediyorum saygılar...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
[0,1] arasındaki reel sayılardan seçtiğimiz bir sayının 1/2 olma olasılığı nedir.

yanlız soruda sayının cinsi vermemiş, tabi sonuçta reel sayıda bir sayı grubudur . eğer soruda sayı grubu belirtilseydi dediğiniz doğru olurdu ama bence soru doğru cevabıda doğru..

gencinsesi

New member
yanlız soruda sayının cinsi vermemiş, tabi sonuçta reel sayıda bir sayı grubudur . eğer soruda sayı grubu belirtilseydi dediğiniz doğru olurdu ama bence soru doğru cevabıda doğru..

seyfullah kardeşim bende sayı cinsi verilmediği için soru yanlış diyorum.Diyosunki sayı grubu verilseydi dediğin doğrudur diyosun.verilmediği halde soru doğru diyosun.neyse ben demekki boşa okuyorum yada anlatamıyorum.en son ihtimalde siz anlamak istemiyorsunuz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
seyfullah kardeşim bende sayı cinsi verilmediği için soru yanlış diyorum.Diyosunki sayı grubu verilseydi dediğin doğrudur diyosun.verilmediği halde soru doğru diyosun.neyse ben demekki boşa okuyorum yada anlatamıyorum.en son ihtimalde siz anlamak istemiyorsunuz.

adı üstünde gencin sesi okuyorsun. daha öğrenilicek çok şey var. kızmaya gerek yok...

direniþ

New member
.soru şöyle olabilirdi cevabının sonsuz olması için;
sevgili gencinsesi..bende matematik okudum yüksek lisans yaptım...7 ayrı fakültede okudum/okumayada devam ediyorum..(odtü den, 9 eylüle ege ye vs..kadar çeşitli ünv..lisans ve y.lisanslar okudum) -.eğer bir gün forum buluşmaları olursa tanışmak isterim ve söylediklerimi belgeleri ile ispat ederim.zira arkadaşlarla tanışmayıda isterim..ilgi alanım çok geniş...mühendisliklerden -fizik -matematik bölümlerine kadar vs.okudum....ömrüm okumakla geçti..

insanım sonuçta hata yaparım elbet, ama çok zor..:)
soruda ben 1/2 yi istiyorum..1/2 tamsayımıdır yoksa doğal sayımı?
elbette değil...yani onu istediğime göre otomatikman geniş düşünmenin gerekliliği ortadadır...reel sayı isteniyorsa ,siz onu reel sayılarda arayacaksınız...çünkü reel sayı kapsayıcıdır...ayrıca 0 ile 1 arasında tam sayı aranamaz zaten...
sevgilerle

Üst Alt