Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

MaĞara ArkadaŞlari/salİh Amelİn Etkİsİ

sumisali

New member
Sizden öncekilerden 3 kişilik bir topluluk yola çıkmıştı.N ihayet ,gecelemek için bir mağarayasığınıp içerisine girdiler.Arkasındam dağdan bir kaya yuvarlanarak mağarayı üzerlerine kapattı.Bunun üzerine:"Şu bilineki,amellerinizin salih olanıyla Allah'a dua etmenizden başka bir şey sizi şu kayadan kurtaramaz." dediler.Onlardan birisi:"Ey Allah'ım,benim yaşları ilerlemiş 2 ihtiyar,anne ve babam vardı ve kendilerinden önce akşam içecekleri sütü ne anneme ne de hizmetçilerine içirirdim.Bir gün bir şey aramak için gitmem beni onlardan uzaklaştırdı,bu yüzden onlar uyuyunca dönüp gelebildim,hemen onların akşam sütünü sağıp geldim,ama anne ve babamı uyuyor buldum.Bu arada kendilerinden önce de aileme veya hizmetçilerine akşam sütü içirmeyi istemedim.Bu yüzden iki elimde süt kabı şafak sökene değin onların uyanmasını bekleyerek durdum.Allah'ım eğer bunu SENİN RIZANI elde etmek için yapmış isem şu kaya yüzünden içinde bulunduğumuz sıkıntıyı bizden gider."dedi.Bunun üzerine kaya dışarı çıkmaya müsait olmayacak kadar biraz açıldı.Hz Peygamber s.a.v. şöyle devam etti:Bir diğeri de"Ey Alah'ım,benim aca kızı vardı ve onu çok seviyordum,bu yüzden kendisini banateslim etmesini istedim,fakat kabul etmedi.Sonunda kıtlık yılları geldi ben de ona,benimle kendisi arasındaki engeli kaldırması şartı ile 120dinar verdim.O da söylenileni yaptı.Nihayet onu elde ettiğimde (nikahı kastederek)bana:"Hukuku dışında (Allah ın koyduğu bekarlık)mührünü silmeni sana helal etmem"dedi,bu yüzden ona sahip olmam nedeniyle işleyeceğim günahtan çekindim ve çok arzu ettiğim kadını bırakıp ayrıldım,verdiğim altınları da kendisine bıraktım.Allah'ım eğer bunu SENİN RIZANI elde etmek için yapmış isem şu kaya yüzünden çektiğimiz sıkıntyı bizden gider"dedi.Bunun üzerine kaya açıldı fakat mağaradan hala dışarı çıkamıyorlardı.Hz Peygamber s.a.v. şöyle devam etti:3. de"Ey Allah'ım,ben birçok işçi çalıştırdım ücretini bırakıp giden bir adam dışında ücretlerini de kendilerine vermiştim.Ücretini bırakıp giden adamın parasını sermaye olarak çalıştırdım,neticede bu paradan bir hayli çoğaldı.Bir süre sonraadam çıkageldi ve"Ey Allah'ın kulu,ücretimi bana öde" dedi,ben de mendisine"Şu gördüğün deve,sığır,koyun ve hizmetçi ile köle nevinden hepsi senindir"dedim.o da"Ey ALLAH'ın kulu,benimle dalgageçme" dedi bende"Ben seninle dalga geçmiyorum"dedim.O da malları aldı,sürüp götürdü,hiçbir şey bırakmadı.Allah'ım eğer bunu SENİN RIZA nı eşde etmek için yapmış isem şu kaya yüzünden içinde bulnduğumuz sıkıntıyı bizden gider"dedi.Bunun üzerine kaya açıldı!hemen oradan yürüyüp çıktılar.

Üst Alt