Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Lösev'e Fitre

gozcelik

New member
Merhaba,
LÖSEV bu yıl da fitre kabul ettiğini açıkladı. Bu gibi kurumlara fitre verilebilir mi? Sonuçta hasta çocuklara ücretsiz yemek veriyorlar. Ve para bağışında, bağış ile, yiyecek alınması veya elbise alınması gibi tercihte bulunabiliyorsunuz diye biliyorum.
Bir de tutulmamış oruçların ücreti nasıl ödenir? (Kaza etme imkanı yok). fitre miktarı çarpı 30 gün olarak mı hesaplanır? Yine Lösev'e verilebilir mi bu para?
Teşekkürler.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Zekat kimlere veriliyorsa, fitre de aynı kişilere verilir. LÖSEV, zekat verilebilinir bir müessese ise ne alâ.

Tutulamayan oruçun fidyesi, 30 gün otuz fakiri yahut 30 fakiri birer gün iki öğün doyurmak yahut kendisi alıp yemesi adına doyurulabilinir miktar para vermektir. Bu fidye miktarı o yılın fitre miktarı olarak da kabul edilir ve İslama göre fakir olanlara verilir. İslama göre fakir ve miskin mali geliri olmakla beraber geliri ile ailesini geçindiremeyenler ve hiç bir mali geliri olmayanlrdır. LÖSEV in barındırdığı çocuklar bu kapsamdamıdır, bilmiyorum.

gozcelik

New member
Lösev'in bağış sitesine girdim ancak yapılacak bağış ile ilgili bir ayrım göremedim. Yani verilen paranın hangi ihtiyaç için kullanılacağı belli değildi. Keşke bağış yaparken 'yemek giderleri için', 'giysi giderleri için' gibi ayrım yapılabilseymiş diye düşündüm. Mesela fitre olarak verdiğim parayla -reklam amaçlı- dergi basmaları doğru olur mu bilmiyorum.
Bu şekilde bir kaç kuruma baktım. Darussafaka bu şekilde bir ayrım yapmış. Bağış yaparken "Zekat&Fitre" diye bir seçenek koymuşlar. Bu havuzda toplanan paranın zekat ve fitreye uygun harcandığını/harcanacağını düşünüyorum. Bu sebeple bu kuruma verdim. Benzer şekilde fitre verecek olup da bu konuyu okuyan olursa diye ne yaptığımı yazayım dedim.
Herkesin bağışını zekatını fitresini Allah kabul eder inşallah.

Üst Alt