Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Laikliği Öğreniyorum

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İnna enzelnet tevrate fiha hudev ve nur, yahkumu bihen nebiyyunellezine eslemu lillezine hadu ver rabbaniyyune vel ahbaru bimestuhfizu min kitabillahi ve kanu aleyhi şuheda', fe la tahşevun nase vahşevni ve la teşteru bi ayati semenen kalila, ve mel lem yahkum bi ma enzelellahu fe ulaike humul kâfirûn.
Biz indirdik Tevrat'ı, biz!İyiye ve güzele kılavuz var onda, ışık var. Allah'a teslim olmuş peygamberler, Yahudilere onunla hakemlik yaparlardı. Kendini Rabb'e adayanlarla ilim ve hikmette derinleşmiş olanlar da Allah'ın Kitabı'ndan korumakla görevli olduklarıyla hükmederlerdi. Zaten onlar Allah'ın Kitabı'na tanıklardı. Artık insanlardan korkmayın, benden korkun da ayetlerimi basit bir ücret karşılığı satmayın. Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler, kâfirlerin ta kendileridir.

Ve ketebna aleyhim fiha ennen nefse bin nefsi vel ayne bil ayni vel enfe bil enfi vel uzune bil uzuni ves sinne bis sinni vel curuha kisas, fe men tesaddeka bihi fe huve keffaratul leh, ve mel lem yahkum bima enzelellahu fe ulaike humuz zalimûn.
O Kitap'ta onlar üzerine şöyle yazmıştık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş... Yaralamalar karşılığında da kısas. Kim kısası bağışlarsa, bu bağışlaması kendisi için günahlara bir perde olur. Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler zalimlerin ta kendileridir.

Vel yahkum ehlul incili bima enzelellahu fih, ve mel lem yahkum bima enzelellahu fe ulaike humul fasikûn.
İncil bağlıları Allah'ın onda indirdiğiyle hükmetsinler. Allah'ın indirdiğiyle hükmetmeyenler fasıkların ta kendileridir.

Ve enzelna ileykel kitabe bil hakki musaddikal lima beyne yedeyhi minel kitabi ve muheyminen aleyhi fahkum beynehum bima enzelellahu ve la tettebi' ehvaehum amma caeke minel hakk, li kullin cealna minkum şir'atev ve minhaca, ve lev şaellahu le cealekum ummetev vahidetev ve lakil li yebluvekum fi ma atakum festebikul hayrat, ilellahi merciukum cemian fe yunebbiukum bi ma kuntum fihi tahtelifûn

Sana da o Kitab’ı hak, önündeki kitapları doğrulayıcı, onları gözetici olarak indirdik. Artık, Allah’ın indirdiği ile aralarında hükmet ve sana gelen haktan ayrılıp da onların arzularına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk. Eğer Allah dileseydi, elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı. Öyle ise iyiliklerde yarışın. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O zaman anlaşmazlığa düşmüş olduğunuz şeyleri size bildirecektir.

* * *

Laiklikğin ne olduğunu aslında herkes biliyor. Ancak hem satılmış hocalar hem satılmış cemaatler bu konuda zamana ve zamanın erklerine göre izahlarda bulunurlar.

Yukarıda Allah'ın Kur'an emirleride malum.

Reisicumhur da laikliği icra eden makamın başında olarak laikliğin ne olduğuna son noktayı koymaktadır. Öğrenelim...

Gül'den laiklik mesajı (Ajanslardan alıntı)

....................................................

Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti:
“Laikliğin genel kabul gören diğer tanımlarında da resmi bir devlet dininin bulunmaması, devlet işlemlerinde inanç ayrımı yapılmaması, devletin pozitif hukukunun dini kurallara dayanma zorunluluğunun olmaması, herkesin din ve vicdan hürriyetinin tanınması ve güvence altına alınması gibi evrensel unsurlara yer verilmektedir.

Cumhurbaşkanı Gül, mesajının son bölümünde, “Bu düşüncelerle, laiklik ilkesinin Anayasal bir ilke olarak kabul edilmesinin 74. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin nitelikleri ile milletimizin değerlerinin tartışılmayacak şekilde örtüştüğünü ve büyük milletimizin bu nitelikler üzerinde anlayış birliği içinde bulunduğunu memnuniyetle müşahede ettiğimi ifade etmek isterim” ifadesini kullandı.

mutmain

New member
demokrasiyide öğrenelim

halkın kendi kendini yönetmesidir demokrasi

yani çoğunluk halk meclise halkı temsilen millet vekillerini gönderir

onlarda halk adına kafalarından kanun uydurur ve halkı yönetirler

oysaki islamın kanunlarını allah belirlemiştir

demokrasi=halk kanunları
islam = allah kanunları

muhacir_b

New member
allah razı oolsun kardeşlerim.rabbim inş dinini yeryüzüne hakim kılar inş zira insanlar ancak allahın dinine dönerek kurtulur.ah keşke onlarda idrak etse allahın dinindeki adaleti.rabbim muhammed ümmetini biran önce zilletten kurtarsın inş

sýyah_

New member
“Laikliğin genel kabul gören diğer tanımlarında da resmi bir devlet dininin bulunmaması, devlet işlemlerinde inanç ayrımı yapılmaması, devletin pozitif hukukunun dini kurallara dayanma zorunluluğunun olmaması, herkesin din ve vicdan hürriyetinin tanınması ve güvence altına alınması gibi evrensel unsurlara yer verilmektedir. buradan anladığım isteyen vicdanı hür olduğu için isteyen vicdanen kullanabilir ama bu diğerini bağlamazmı, üniversite mezunuyum her gün işim gereği bir çok resmi yazı okuyorum ve yazıyorum, yazılarımda imla kurallarına ve anlam bütünlüğüne dikkat ediyorum ama ben yukarıda yazanları bir kaç kere okudum işin içinden çıkamadım bişey anlamadım.

sýyah_

New member
özürdilerim burada siz anlatamıyorsunuz demiyorum biraz daha açarmısınız konuyu lütfen

bekir

sadece bir kul
Yönetici
“Laikliğin genel kabul gören diğer tanımlarında da resmi bir devlet dininin bulunmaması, devlet işlemlerinde inanç ayrımı yapılmaması, devletin pozitif hukukunun dini kurallara dayanma zorunluluğunun olmaması, herkesin din ve vicdan hürriyetinin tanınması ve güvence altına alınması gibi evrensel unsurlara yer verilmektedir. buradan anladığım isteyen vicdanı hür olduğu için isteyen vicdanen kullanabilir ama bu diğerini bağlamazmı, üniversite mezunuyum her gün işim gereği bir çok resmi yazı okuyorum ve yazıyorum, yazılarımda imla kurallarına ve anlam bütünlüğüne dikkat ediyorum ama ben yukarıda yazanları bir kaç kere okudum işin içinden çıkamadım bişey anlamadım.

Laiklik konusu günümüzde bir çok cemaat ve kesimce " Din hürriyetini temin eden unsur" olarak kabul edilmekte ve masum, makbul bir hususiyet olarak lanse edilmekte.

Oysa bu tanım "ılımlı İslam" modeli oluşturmaya çalışan Amerika'nın bir yamamasıdır.

Biz de laikliği tarif eden Başöğretmenden alıntı yaptık, nedir laiklik.

Ve Allah'ın hükmünü koyduk baş tarafa.

Beyinleri idrake zorlamak istedik, Allah'ın hükmü nedir, laiklik nedir, kim kimin tarafıdır diye.

radikal

New member
Elbette yukarıdaki ifade takiyyenin ağababasıdır, mecbur mu ? sanmam. Şirinlik desen, vakti değil. Anlayan beri gelsin. Zaten bu makama oturan insanlar biraz acaipleşiyor her nedense. Bakın selefi olan zat da laikliği nasıl açıklıyor, hem de bir Dini bayram mesajında:

"Dünya yaşamını din kurallarının etkisinden kurtarıp bilim ve aklın egemenliğine bırakan laiklik ilkesi, çağdaşlaşmanın vazgeçilmez öğesidir." (a.necdet sezer, Ramazan Bayramı mesajı,26 Aralık 2000)

Yesinler seni de, senin gibi en çağdaşları da. Her tarafın çağdaş olsa ne yazar, İslam öncesi çağlarda yaşayan bedevilerden bir farkın olmadığı bariz bir şekilde görünürken, entellektüel kelimeler ile ç.y.d.d. çığırtkanlığı da bu kadar oluyor zahir.

Zaten az kaldı Bekir kardeşim, az kaldı. İnşaallah yakında M.D.D.'yi (Muhammedi Düşünce Derneği) taslak olarak hazırlandı, bir tek resmi olarak açlışını yapmak kaldı, inşaallah sıradakini yani İ.Y.D.D.'yi (İslami Yaşamı Destekleme Derneği) taslağını beraber kurarız ve işte o zaman alayına birden dalarız.

Gerçi o zaman da en başta pasifik ötesi bizi eleştirir, ne yapalım artık katlanacağız biz de...

sýyah_

New member
inşallah, kardeşim istediğin gibi bir dernek kurmak gerek ancak, İran'da motoruna bomba koyarak öldürülen Bilim adamı (nükleer) Muhammed'i unutmayın rahat bırakmazlar, bu çalışmaları dernek kurmaları vb. faaliyetleri engellemeye çalışırlar. bir an bile tereddüt etmezler hem de. ALLAH yardımcımız olsun.

radikal

New member
ALLAH yardımcımız olsun.

O kadar içten ve samimi bir dua ki, gerçekten kalbi bir kardeş olduğunuzu belli ediyorsunuz. Teşekkür ederim.

Ortadan kaldırılma mevzusunu ise zerre kadar bile düşünmem, sadece zamanı bekliyorum. Bu yolda bütün kanımız aksa ne olur ki, Rabbimizin o kadar verdiği nimetin şükrünün zerresini dahi eda etmiş olmayyız bu halimiz ile. Aman neme lazım diye diye ümmeti bu hale getirenlere kafayı kaldırmadığımız takdirde; daha çok kanlı gözyaşı dökeriz çünkü. Zaman dişe diş, göze göz mücadele zamanı. Aynı ile mukabelede bulunma zamanı. Öbür yanağı çevirme öğretilerinden hızla uzaklaşma zamanı. Eğer Muhammedi (s.a.v.) bir düşünce olsaydı zaten bu söylem, Bedir, uhud ve Hendek savaşlarına gerek kalmazdı.

Kalkın yahu radikaller. Kalkın yeter artık bu uyku haliniz, mevsim ilkbahar.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Zaten az kaldı Bekir kardeşim, az kaldı. İnşaallah yakında M.D.D.'yi (Muhammedi Düşünce Derneği) taslak olarak hazırlandı, bir tek resmi olarak açlışını yapmak kaldı, inşaallah sıradakini yani İ.Y.D.D.'yi (İslami Yaşamı Destekleme Derneği) taslağını beraber kurarız ve işte o zaman alayına birden dalarız.

Gerçi o zaman da en başta pasifik ötesi bizi eleştirir, ne yapalım artık katlanacağız biz de...

Allah (cc) rızası için olacak her şeye, seve seve...

þiatun ali

New member
hüküm yalnız Allahındır...

Allahtan başkasına hüküm yetkisi veren gece gunduz namaz kılsa da mümin değildir.

sýyah_

New member
Rızık yanlızca ALLAH'tandır. Hüküm de yanlızca ALLAH'tandır. ALLAH (c.c) şahittir.

Üst Alt