Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran'daki İncil

Bahattin Ergezen

New member
Allah katından İncil diye bir kitap indirilmemiştir… Ki bozulsun…
İncil; Hz. İsa’nın benliği üzerine yazılı bir bilgidir…

ALİ İMRAN SURESİ
48 -Ona kitabı, hikmeti, Tevrat’ı ve İncil’i öğretecek.
49 -Onu, Benisrail’e şöyle konuşan bir resul yapacak:

MAİDE SURESİ
110 - Sana kitabı, hikmeti, Tevrat’ı, İncil’i öğretmiştim.

Yukarıdaki ayetlerden de anlaşılacağı üzere İncil ve Kitap farklı iki kavram olarak kullanılmıştır…
Kitap’ın bir anlamı da: Bütünsel bakışa sahip olama bilgisi…
Kitap (bütünsel bakış bilgisi) her peygambere verilmiştir…

İncil; Hz. İsa tarafından insanlara sözlü ve görsel olarak sunulmuştur..

MAİDE SURESİ

47- İncil bağlıları Allah’ın onda indirdiğiyle hükmetsinler.

İncil bilgisiyle hükmedebilmek için Allah’ın İncil’de ne indirdiğini bilmek gerekir…
Allah İncil’de şunu da indirmiştir:

SAF SURESİ
6- Meryem oğlu İsa’nın da şöyle dediğini hatırla: “ey İsrail oğulları! Ben size Allah’ın elçisiyim. Benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek olan Ahmet adında bir elçiyi müjdeleyici olarak gönderildim.”

İncil = Tevrat ve Kuran’ın birlikte kabul edilmesi gerektiğini ortaya koyan bir bilgidir…

İncil bağlıları; Hz. İsa gibi hüküm vermelidirler…
Tevrat üzere, müjdelediği Ahmet ve ona indirilen Kuran üzere hüküm vermelidirler…
Sözlü olarak İncil; Hz. İsa tarafından insanlara aktarılmıştır ve İncil’in Hz. İsa tarafından ya da başka birileri tarafından yazılması emredilmemiştir…
Yazılı vahiy olarak İncil; Hz. İsa’dan sonra gelen ve son peygamber olan Hz. Muhammet’e yazdırılmıştır.

Dolayısıyla

Yazılı vahiy olarak İncil; Kuran’ın içerisindedir
Zebur ise Tevrat’ın içerisinde bir bölümdür
İslam=Kuran+Tevrat
Allah katından indirilen, dört değil iki hak kitap vardır…Allah’ın, kendi katından indirdiği kitapları korumaya ve her şeye gücü yeter…

Bahattin Ergezen

New member
Kuran'ı ve Tevrat’ı hiç okumadan ‘Tevrat bozulmuştur” demek aklını kullanmamaktır…

Kuran’ın Tevrat hakkında vermiş olduğu hüküm…

AHKAF SURESİ
11 -İnkâr edenler, insanlara şöyle derler: “eğer bu, hayırlı bir şey olsaydı, bunlar ona inanmakta bizi geçemezlerdi.” Bununla umduklarını bulamayınca şöyle diyecekler: “bu, eski bir uydurmadır.”

12 -Hâlbuki ondan önce, bir önder ve bir rahmet olarak Musa’nın kitabı var.

Kuran’dan önce Allah katından indirilen kitap Tevrat’tır.

AHKAF SURESİ
29- Bir zaman, cinlerden bir topluluğu, Kuran’ı dinlemeleri için sana yöneltmiştik. Onu dinlemeye hazır hale geldiklerinde: “susup dinleyin!” dediler. Dinleme bitirilince de uyarıcılar olarak kendi toplumlarına döndüler.

30- Dediler ki: “ey toplumumuz! Biz; Musa’dan sonra indirilen, kendinden öncekini doğrulayan, hakka ve dosdoğru yola ileten bir kitap dinledik.

Allah katından indirilen dört değil, iki kitap vardır; ikisi de haktır…

KASAS SURESİ
49 -De ki: Eğer doğru sözlü iseniz, Allah katından, bu ikisinden daha aydınlık bir kitap getirin de, ben ona uyayım.

Kuran’da Hz. Muhammet, Tevrat’ın aydınlık bir kitap olduğunu kabul etmişken; Tevrat’ın bozulduğu hükmünü onun verdiğini iddia etmek peygambere iftira ve Kuran’a ihanettir…

HUD SURESİ
17 -Böyleleri şu kimse gibi olur mu: rabbinden bir beyyine üzerinedir, O’ndan bir tanık da kendisini izler. Tanıktan önce de bir kılavuz ve rahmet olarak Musa’nın kitabı var. Onlar ona inanırlar. Hiziplerden onu inkâr edenin varış yeri ateştir. Ondan asla kuşkuya düşme; o rabbinden bir haktır ama insanların çokları inanmıyorlar.

Peygamber ve beraberindekiler kılavuz ve rahmet olan TEVRAT’A inanırlar; TEVRAT’I inkâr edenin varış yeri ateştir…

NAHL SURESİ
43 -Biz senden önce de elçi olarak kendilerine vahyettiğimiz erkeklerden başkasını göndermedik. Eğer bilmiyorsanız zikir ehline sorun!

NİSA SURESİ
162 -Ama onların (Ehlikitap’ın) ilimde derinleşmiş olanları ve müminler, sana indirilene de senden önce indirilene de inanırlar.

İsrail oğulları içerisinde bulunan iyi insanların Hz. Muhammet’e ve Kuran’a iman etmeleri kaçınılmazdır…

Bu durumda İsrail oğullarının yanında bulunan Tevrat ya da Tevrat bilgisi Hz. Muhammet ve yanındakilerle elbette ki paylaşılacaktır…

ALİ İMRAN SURESİ
93. Onlar de ki: Tevrat’ı ortaya getirin; doğru sözlü iseniz onu okuyun.
94. Artık bundan sonra kim yalan düzüp Allah’a iftira ederse böyleleri zalimlerin ta kendileridir.

Kuran’dan yaklaşık 2012 yıl önce indirilen Tevrat; Hz. İsa ve Hz. Muhammet zamanında bozulmadıysa ki bozulmamıştır, şimdi neden bozulsun?

MAİDE SURESİ
44. Biz indirdik Tevrat’ı biz! İyiye ve güzele kılavuz var onda, ışık var! Allah’a teslim olmuş peygamberler, Yahudilere onunla hakemlik yaparlardı. Kendini rabbe adayanlarla ilim ve hikmette derinleşmiş olanlar da Allah’ın kitabından korumakla görevli olduklarıyla hükmederlerdi. Zaten onlar Allah’ın kitabına tanıklardı. Artık insanlardan korkmayın, benden korkun da ayetlerimi basit bir ücret karşılığı satmayın! Allah’ın indirdiğiyle hükmetmeyenler, kâfirlerin ta kendileridir.

Kuran ölçüleri ile değerlendirme yapıp ‘Tevrat bozulmuştur’ demek; Allah’ın ayetlerini, basit dünya menfaatleri için satmak demektir…

BAKAR SURESİ
4-Hem sana vahyedilene hem de senden önce vahyedilene inananlardır onlar.

5-İşte bunlardır rablerinden bir hidayet üzere olanlar, işte bunlardır gerçek anlamda kurtuluşu bulanlar.

Benim için İslam: Kuran ve Tevrat birlikteliğidir…
Ve
Kuran ve Tevrat’a inanmak; İslam’ın ilk şartıdır…

BAKAR SURESİ
89 -Yanlarındakini doğrulamak üzere kendilerine Allah katından bir kitap geldiğinde, …
91 -Onlara “Allah’ın indirmiş olduğuna inanın!” dendiğinde şöyle konuşurlar: “biz, bize indirilene inanırız” ve ondan ötesini inkâr ederler. Oysaki o, kendilerinin yanındakini doğrulayıcı bir gerçektir...

Kuran; İsrail oğullarının yanlarındaki Tevrat'ı doğrulayıcı bir gerçektir...
Bozuk olan Tevrat değil; Tevrat’a bozulmuştur diyen kalplerdir…

Bahattin Ergezen

New member
"Kuran'ı hayatın merkezine koymamız gerekir" düşüncesine sahip olanlar
Tevrat hakkında, Kuran'ın vermiş olduğu hükümü gördüklerinde o ayetlerden yüz mü çevirmekteler?
YOKSA
"Kuran'ın bir kısmına inanırız bir kısmını inkar ederiz..." mi diyorlar?

Bahattin Ergezen

New member
Sayın Kaya,

Ben size Tevrat’tan ayetler sunmadım…
Benim inandığım sizin de “İnanıyorum” dediğiniz Kuran’dan ayetler sundum…

Yine sunuyorum…
AHKAF SURESİ
29- Bir zaman, cinlerden bir topluluğu, Kuran’ı dinlemeleri için sana yöneltmiştik. Onu dinlemeye hazır hale geldiklerinde: “susup dinleyin!” dediler. Dinleme bitirilince de uyarıcılar olarak kendi toplumlarına döndüler.

30- Dediler ki: “ey toplumumuz! Biz; Musa’dan sonra indirilen, kendinden öncekini doğrulayan, hakka ve dosdoğru yola ileten bir kitap dinledik.

“Musa’dan sonra indirilen bir kitap dinledik” deniyor Kuran için…

KASAS SURESİ
49 -De ki: Eğer doğru sözlü iseniz, Allah katından, bu ikisinden daha aydınlık bir kitap getirin de, ben ona uyayım.

İki kitap var deniyor…

Kuran’da Hz. Muhammet, Tevrat’ın aydınlık bir kitap olduğunu kabul etmişken; Tevrat’ın bozulduğu hükmünü onun verdiğini iddia etmek peygambere iftira ve Kuran’a ihanettir…

NİSA SURESİ
162 -Ama onların (Ehlikitap’ın) ilimde derinleşmiş olanları ve müminler, sana indirilene de senden önce indirilene de inanırlar.

“Müminler; Kuran’a ve ondan önce indirilene inanırlar”… Deniyor

Tevrat bozulmasaydı İncil’e gerek kalmazdı demişsin…

SAF SURESİ
6- Meryem oğlu İsa’nın da şöyle dediğini hatırla: “ey İsrail oğulları! Ben size Allah’ın elçisiyim. Benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı vebenden sonra gelecek olan Ahmet adında bir elçiyi müjdeleyici olarak gönderildim.”

Hz. İsa Allah katından indirilen ve kendi benliği üzerine yazılı olan İncil’i; Sözlü ve Görsel olarak insanlara sunarken yanındaki Tevrat’ı da doğruluyorken...

“Tevrat bozulduğu için İncil indirilmiştir” nasıl diyebiliyorsun?

BAKAR SURESİ
89 -Yanlarındakini doğrulamak üzere kendilerine Allah katından bir kitap geldiğinde, …

91 -Onlara “Allah’ın indirmiş olduğuna inanın!” dendiğinde şöyle konuşurlar: “biz, bize indirilene inanırız” ve ondan ötesini inkâr ederler. Oysaki o, kendilerinin yanındakini doğrulayıcı bir gerçektir...

Kuran; yanlarında bulunan Tevrat’ı doğrulayıcı olarak indirilmişken,
“Tevrat bozulduğu için Kuran indirilmiştir” nasıl diyebiliyorsun?

---Kuran'a iman etmeyen Yahudi ya da Hıristiyan elbette ki cehennemliktir…
---Tevrat’a iman etmeyen ve sadece Kuran’a inandığını söyleyen insanlar da cehennemliktir…

HUD SURESİ
17 -Böyleleri şu kimse gibi olur mu: rabbinden bir beyyine üzerinedir, O’ndan bir tanık da kendisini izler. Tanıktan önce de bir kılavuz ve rahmet olarak Musa’nın kitabı var. Onlar ona inanırlar. Hiziplerden onu inkâr edenin varış yeri ateştir.

Üst Alt