Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an- Kerim Okumak ve Teheccüd Namazı Kılmak

sumisali

New member
Kur'an- Kerim Okumak ve Teheccüd Namazı Kılmak
Osmanlıların en meşhûr fıkıh âlimi ve velî İbn-i Âbidîn (rahmetullahi teâlâ aleyh) buyurdular ki: "Kur'ân-ı K erîm, Kadir gecesinde inmeğe başlamış ve hepsinin inmesi yirmi üç sene sürmüştür. Tevrât, İncil ve bütün kitaplar ve sahifeler ise, hepsi birden, bir defâda inmişti. Hepsi, in­san sözüne benziyordu ve lafzları mûcize değildi. Onun için çabuk bo­zuldu, değiştirildiler.Kur'ân-ı K erîm ise, Muhammed aleyhisselâmın mû­cizelerinin de en büyüğüdür ve insan sözüne benzememektedir."
İlahi Kitabımız ilk indiği zamandan günümüze kadar güzelliğini,yüceliğini ve tüm üstünlüklarini korumakta ve hidayet dağıtmaya devam etmektedir.İslam ümmeti ondaki hakikatın değerini bilip,ona bağlandıkça yükselmiş,ondan uzaklaştıkça da gerilemişlerdir.Selef alimlerinin ve onların izinden giden sadatların(r.anhüm) ona bağlılıkta gösterdikleri çaba her zaman takdire şayan olmuştur. Mısır'da yetişen büyük velîlerden Zünnûn-i Mısrî (rahmetullahi teâlâ aleyh) hazretlerine; Kur'ân-ı K erîm âlimlerinin durumunu sorduklarında; "Onlar bu yolda dizlerini çürüttü. Ömürlerini ve bedenlerini bu yolda har­cadılar. Böylece Kur'ân-ı K erîm ilmine sâhib oldular. Bu ilme vâkıf ola­bilmek için, bu kadarla kalmadılar. Dudaklarında kan kalmadı. Göz yaş­ları sel olup aktı. Kur'ân-ı K erîm ilmini onlar böyle buldu. Hidâyete eren bunlar oldu. Îmânlarını emniyet altına bunlar aldı." cevâbını ver miştir.
Evliyânın meşhûrlarından ve büyük İslâm âlimi Muhammed Ma'sûm Fârûkî (rahmetullahi teâlâ aleyh) buyurdular ki: "Kur'ân-ı K erîm okumak, Allahü T eâlâ ile tekellüm (konuşmak) olur." O'nun huzuruna,O'nun kelamını vesile kılarak çıkmak,rahmeti celbetmekte ve insanın kalbi feyiz ve bereketle dolmaktadır.Kur'an-ı Kerim şifadır.Şifa dağıtmakta ve hasta kalplere deva olmaktadır.Bundan dolayı Nakşibendi Sadatları kendi bağlılarından her gün bir cüz Kur'an okumalarını istemişlerdir. Mekke-i M ükerremenin büyük âlim ve velîlerinden Vüheyb bin Verd (rahmetullahi teâlâ aleyh) buyurdular ki: "Anlayarak ve düşünerek Kur'- ân-ı K erîm okumaktan daha fazla kalbleri incelten, rikkate getirip hüzne sevkeden bir şey yoktur." Hz. Ebû Ümâme radıyallahu anh, ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:"Kur'an okuyunuz. Çünkü Kur'an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçı olarak gelecektir" buyururken işittim, demiştir
Resûlullâh (sav)'in şöyle buyurduğu Ebû Hüreyre (ra)'den rivâyet olunuyor:
Allahu Teâla buyurdu ki:
Her kim benim velilerimden bir veliye düşmanlık ederse, şüphesiz ben ona i'lân-ı harb ederim. Benim kulum, üzerine farz ettiğim şeyden daha sevgili hiç bir şey ile bana tekarrüb edemez. Bir de kulum nevâfil ile bana peyderpey tekarrüb ede ede nihâyet öyle bir hâle gelir ki, ben onu severim. Onu sevdiğim vakitte de onun işitmesine vâsıta olan kulağı, görmesine vâsıta olan gözü, tutup yakalamasına vâsıta olan eli, yürümesine vâsıta olan ayağı, (anlamasına vâsıta olan kalbi, söylemesine vâsıta olan dili) olurum. Öylesi benden (bir şey) isterse muhakkak veririm. Bana sığınırsa, onu hıfz ve siyânet ederim.
Ebû Hüreyre (r.a.)'dan rivayetle, o dedi ki: "Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurdu:"Rabbimiz Azze ve Celle her gece dünya semasına iner. Gecenin son üçte birlik vakti kalınca şöyle buyurur: "Her kim bana dua ederse, ona icabette bulunurum. Kim de bir şey is­terse, ona (istediğini) veririm. Her kim de ba­ğışlanmak isterse, onu bağışlarım . Yüce Allah' ı n: "Her kim bana dua ederse, ona icabette bulunurum" sözü hakkında bir açıklama yapan İmam Kurtubî (rah.a): "el-Mufhem" adlı kitabında şöyle diyor: "Allah Azze ve Celle'nin bu sözü, hak olan bir vaadi olup, doğruluğu şüphesizdir. "Allah'tan ahdini (sö­zünü) kim daha çok yerine getirebilir ki .'
Hz. Ömer İbnü'l–Hattâb' ı n torunu Sâlim'in, babası Abdullah İbni Ömer'den rivayet ettiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:"Abdullah ne iyi adam! Keşke bir de gece namazı kılsa!" buyurdu. Sâlim diyor ki:O günden sonra Abdullah geceleri pek az uyurd u.'
Hz. Abdullah İbni Selâm radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Ey insanlar! Birbirinize selâm veriniz, yemek yediriniz, insanlar uyurken geceleyin namaz kılınız. Böyle yaparsanız selâmetle cennete girersiniz."
Hz. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah' ı n ayı olan muharremde tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır."
Hz. Câbir radıyallahu anh şöyle dedi: ' Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i:"Geceleyin öyle bir zaman vardır ki, müslüman bir kimse o zamana rastlayıp Allah'dan dünya ve âhirete daair hayırlı bir şey dilerse, Allah ona dilediğini verir.

talha_

New member
"Onların yanları yataklarından uzaklaşır (teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır için) harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerini aydınlatıcı ne güzel (nimetlerin) saklandığını hiç kimse bilmez"

(es-Secde, 32/16-17).

Rahman razı olsun.selametle

Dostlara duacýyýz

New member
MaşALLAH MaşALLAH..Çok şükür gece namazımı kılıyorum elhamdullALLAH çok şükür..ALLAH (.c.c)daim eder inşALLAH:)

ibrahim571632

New member
Hz. Abdullah İbni Selâm radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Ey insanlar! Birbirinize selâm veriniz, yemek yediriniz, insanlar uyurken geceleyin namaz kılınız. Böyle yaparsanız selâmetle cennete girersiniz."

Hz. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:"Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah' ın ayı olan muharremde tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır."

Cenabu Hak uygulayabilmeyi bizlere nasibetsin inşaAllah.Paylaşım için Allah Razı olsun.

nureddin79

New member
Allah bize güç kuvvet versin ve salih amel işlememize bize yardım etsin inşallah.

Üst Alt