Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an Ile Diğer Bilgiler Arasindaki Farklar

güle sevdalý

New member
KUR'AN İLE DİĞER BİLGİLER ( TEVRAT, İNCİL, ZEBUR, HADİS ) ARASINDAKİ FARKLARI GÖSTEREN AYETLER : (sadece bir kısmı):

1- KUR'AN IN KORUYUCUSU/ MUHAFIZI ALLAH' TIR:

15 Hicr 9
Kur'an ı kesinlikle biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız.

17 İsra 87
Ancak Rabbinin Rahmeti ( sayesinde Kur'an BAKİ KALMIŞTIR) çünkü O ' nun Lütufkarlığı çok büyüktür.

75 Kıyame 16
Şüphesiz onu toplamak ve onu okutmak bize aittir.

2-KUR'AN TAMAMLANMIŞTIR VE DEĞİŞMEZ / DEĞİŞTİRİLEMEZ :

6 En'am 115
Rabbinin sözü, doğruluk ve adalet bakımından TAMAMLANMIŞTIR , onun sözlerini DEĞİŞTİREBİLECEK YOKTUR.

3-KUR'AN AÇIK DELİLDİR VE YALNIZCA ONDAN SORUMLUYUZ :

10 Yunus 15
Böyle iken Ayetlerimiz birer birer AÇIK DELİL olarak karşılarında okunduğu zaman , bize kavuşmayı ummayanlar: '' Bundan başka bir Kur'an getir veya bunu DEĞİŞTİR '' dediler. De ki : O'nu kendiliğimden değiştirmem, benim için olacak şey değildir. ''BEN ANCAK BANA VAHYOLUNANA UYARIM '' . Rabbime isyan edersem şüphesiz büyük bir günün azabından korkarım.

4-KUR'AN'IN BENZERİ YAPILAMAZ - VAHY YALNIZ KUR'AN ' DIR :

2 Bakara 23 - 24
Eğer kulumuz (Muhammed )'e parça parça ( Ayet ve Sureler ) halinde indirdiğimiz Kur'an 'dan şüphede iseniz, haydi onun ayarında BİR SURE MEYDANA GETİRİN ve Allah'tan başka güvendiğiniz ne kadar yardımcılarınız ve şahitleriniz varsa hepsini yardıma çağırın.eğer davanıza sadakatle bağlananlardan iseniz.

Yok eğer bunu yapamazsanız ; ki hiçbir zaman da asla YAPAMAYACAKSINIZ , o halde yakıtı insanlar ve taşlar için hazırlanan '' O '' dehşetli ateşten sakının.

5- KUR'AN'IN SÖZLERİNDE BOZUKLUK - EĞRİLİK YOKTUR :

18 Kehf 1
Hamd O Allah'a ki kulu ( Muhammed)'e Kur'an ı indirdi. Hem de onda hiçbir eğrilik yapmadı.

6- KUR'AN DA ÇELİŞKİ - TENAKUZ YOKTUR :

4 Nisa 82
Onlar hala Kur'an'ı gereği gibi düşünüp anlamaya çalışmazlar mı? EĞER KUR'AN ALLAH'TAN BAŞKASI TARAFINDAN OLSA İDİ, ELBETTE İÇİNDE BİRÇOK ÇELİŞKİLER BULURLARDI.

7-KUR'AN KOLAYLAŞTIRILMIŞTIR :

54 Kamer 17
Andolsun Kur'an ı öğüt için kolaylaştırdık. Fakat hani öğüt alan ?

8-KUR'AN HAK İLE BATILI BİR BİRİNDEN AYIRIR (FURKAN'DIR) :

25 Furkan 1
Alemlere bir uyarıcı olsun diye kuluna FURKANI ( KUR'AN I) indiren ( Allah'ın şanı) ne yücedir.

9-KUR'AN HİKMET DOLUDUR :

3 Al-i İmran 58
İşte bunu, biz sana Kur'an ın ayetlerinden ve HİKMET dolu zikirden peyderpey okuyoruz.

10-KUR'AN TEK İLAHİ KANUNDUR :

7 Araf 3
Rabbinizden size indirilene uyun. Allah'tan başkasını dostlar edinip onlara uymayın.Ne kadar az düşünüyorsunuz?

11-KUR'AN BÜTÜN İNSANLARA İLAHİ TEBLİĞDİR - ÖĞÜTTÜR :

14 İbrahim 52
Bu insanlara açık bir tebliğdir. Bununla uyarılsınlar da hem onun bir tek ilah olduğunu bilsinler hem de akıl sahipleri öğüt alsınlar.
saygı ve sevgilerimle
not: inanıyorumki,sevindirici bir şekilde Kur'an'a katışıksız/yalın bir şekilde objektif yönelişlerin arttığı günümüz Dünyasında, lanetli şeytanda tatil yapmıyacak/ boş durmayacak/Kur'an'a saldırılarındanda asla geri durmayacaktır. ve şurasıda kesindirki, biz hanif Müslümanlar olarakta, Yüce Rabbimiz, canımızı bizden alana kadarda, bizde asla ve kat'a ,TEK KORUNMUŞ VAHY OLAN KUR'AN'I ,insanlara tebliğe devam etmekten geri durmayacağız.bu konuda korunmamış her kul gibi hata yaparsak , dileriz ki, Yüce Allah, bize hatamızı düzelttirecek zaman verir, basiret,feraset ve ilmi lutfeder , bizi bağışlar ve cennetine layık kılacak salih ameller işlettirir İNŞALLAH...

Enver Ýstek

metin mete
KUR'AN İLE DİĞER BİLGİLER ( TEVRAT, İNCİL, ZEBUR, HADİS ) ARASINDAKİ FARKLARI GÖSTEREN AYETLER : (sadece bir kısmı):

1- KUR'AN IN KORUYUCUSU/ MUHAFIZI ALLAH' TIR:

15 Hicr 9
Kur'an ı kesinlikle biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız.

17 İsra 87
Ancak Rabbinin Rahmeti ( sayesinde Kur'an BAKİ KALMIŞTIR) çünkü O ' nun Lütufkarlığı çok büyüktür.

75 Kıyame 16
Şüphesiz onu toplamak ve onu okutmak bize aittir.

2-KUR'AN TAMAMLANMIŞTIR VE DEĞİŞMEZ / DEĞİŞTİRİLEMEZ :

6 En'am 115
Rabbinin sözü, doğruluk ve adalet bakımından TAMAMLANMIŞTIR , onun sözlerini DEĞİŞTİREBİLECEK YOKTUR.

10 Yunus 15
Böyle iken Ayetlerimiz birer birer AÇIK DELİL olarak karşılarında okunduğu zaman , bize kavuşmayı ummayanlar: '' Bundan başka bir Kur'an getir veya bunu DEĞİŞTİR '' dediler. De ki : O'nu kendiliğimden değiştirmem, benim için olacak şey değildir. ''BEN ANCAK BANA VAHYOLUNANA UYARIM '' . Rabbime isyan edersem şüphesiz büyük bir günün azabından korkarım.

4-KUR'AN'IN BENZERİ YAPILAMAZ - VAHY YALNIZ KUR'AN ' DIR :

2 Bakara 23 - 24
Eğer kulumuz (Muhammed )'e parça parça ( Ayet ve Sureler ) halinde indirdiğimiz Kur'an 'dan şüphede iseniz, haydi onun ayarında BİR SURE MEYDANA GETİRİN ve Allah'tan başka güvendiğiniz ne kadar yardımcılarınız ve şahitleriniz varsa hepsini yardıma çağırın.eğer davanıza sadakatle bağlananlardan iseniz.

Yok eğer bunu yapamazsanız ; ki hiçbir zaman da asla YAPAMAYACAKSINIZ , o halde yakıtı insanlar ve taşlar için hazırlanan '' O '' dehşetli ateşten sakının.

5- KUR'AN'IN SÖZLERİNDE BOZUKLUK - EĞRİLİK YOKTUR :

18 Kehf 1
Hamd O Allah'a ki kulu ( Muhammed)'e Kur'an ı indirdi. Hem de onda hiçbir eğrilik yapmadı.

6- KUR'AN DA ÇELİŞKİ - TENAKUZ YOKTUR :

4 Nisa 82
Onlar hala Kur'an'ı gereği gibi düşünüp anlamaya çalışmazlar mı? EĞER KUR'AN ALLAH'TAN BAŞKASI TARAFINDAN OLSA İDİ, ELBETTE İÇİNDE BİRÇOK ÇELİŞKİLER BULURLARDI.

7-KUR'AN KOLAYLAŞTIRILMIŞTIR :

54 Kamer 17
Andolsun Kur'an ı öğüt için kolaylaştırdık. Fakat hani öğüt alan ?

8-KUR'AN HAK İLE BATILI BİR BİRİNDEN AYIRIR (FURKAN'DIR) :

25 Furkan 1
Alemlere bir uyarıcı olsun diye kuluna FURKANI ( KUR'AN I) indiren ( Allah'ın şanı) ne yücedir.

9-KUR'AN HİKMET DOLUDUR :

3 Al-i İmran 58
İşte bunu, biz sana Kur'an ın ayetlerinden ve HİKMET dolu zikirden peyderpey okuyoruz.

10-KUR'AN TEK İLAHİ KANUNDUR :

7 Araf 3
Rabbinizden size indirilene uyun. Allah'tan başkasını dostlar edinip onlara uymayın.Ne kadar az düşünüyorsunuz?

11-KUR'AN BÜTÜN İNSANLARA İLAHİ TEBLİĞDİR - ÖĞÜTTÜR :

14 İbrahim 52
Bu insanlara açık bir tebliğdir. Bununla uyarılsınlar da hem onun bir tek ilah olduğunu bilsinler hem de akıl sahipleri öğüt alsınlar.
saygı ve sevgilerimle
not: inanıyorumki,sevindirici bir şekilde Kur'an'a katışıksız/yalın bir şekilde objektif yönelişlerin arttığı günümüz Dünyasında, lanetli şeytanda tatil yapmıyacak/ boş durmayacak/Kur'an'a saldırılarındanda asla geri durmayacaktır. ve şurasıda kesindirki, biz hanif Müslümanlar olarakta, Yüce Rabbimiz, canımızı bizden alana kadarda, bizde asla ve kat'a ,TEK KORUNMUŞ VAHY OLAN KUR'AN'I ,insanlara tebliğe devam etmekten geri durmayacağız.bu konuda korunmamış her kul gibi hata yaparsak , dileriz ki, Yüce Allah, bize hatamızı düzelttirecek zaman verir, basiret,feraset ve ilmi lutfeder , bizi bağışlar ve cennetine layık kılacak salih ameller işlettirir İNŞALLAH...

Selam,adin GÜLE SEVDALI keske KITABA SEVDALI deseydin Gercekten begendim böyle bir arastirma konusunu.Insallahu Teala devamini getir..

nurþeyma

New member

10 Yunus 15

Çok çok özür dileyerek başlıyorum yorumuma, bunca güzellikler sunan yazınızı geç farkettiğim için..
13 yaşında, VAHY gibi bir değerin altına omzunu koymuşsun, inanın şu an ağlamak istiyorum, bu harika bir olay, Yeni Neslin Kur'an çeşmesine tas daldırışı, o kadar heyecanlandırdı ki, ne söyleyeceğimi, ne yazacağımı bilemez oldum..
Geleceğin AİŞE'leri, sizi gerçekten alnınızdan öpmek istiyorum..

chamdali

New member
güle sevdalı' Alıntı:
... 14 İbrahim 52: Bu insanlara açık bir tebliğdir. Bununla uyarılsınlar da hem onun bir tek ilah olduğunu bilsinler hem de akıl sahipleri öğüt alsınlar.

saygı ve sevgilerimle

Selam güle sevdalı kardeş,

Yolun açık olsun, bu uğurda cehd ettiğin sürece senin yanında olduğumu bil.

Selamlar!

güle sevdalý

New member
Allah (c.c.) binlerce kez hepinizden razı olsun inşaAllah...Rabbim hepimizin yolunu açık eylesin inşaAllah...
selametle...

selinay25

New member
Kuran'i Rehber Edinenler Kesinlikle Sapmazlar..

selinay25

New member
"O sana tüm detaylarıyla bu kitabı vahyediyorken (de ki ) ,hüküm koyucu olarak ALLAH'tan başkası mı arayacağım? (Enam 114)

" Biz her peygamberin düşmanı olan insan ve cin şeytanların ,süslü sözler uydurmalarına ve kandırmak için biribirlerine bunları ilham etmelere izin verdik." (6:112 ) Yüce ALLAH “sadece inanmayanların” bu sözlere kulak vereceklerini belirtir.( Bak. 6: 113)

Bora

New member
en yakın zamanda kur'an ı okumak istiyorum , henüz hiç bakamadım maalesef

güle sevdalý

New member
Allah (c.c.) razı olsun inşallah..
sizde inşallah enn kısa zamanda Kur'an'ı okumayı öğrenirsiniz...Rabbim yardımcınız olsun inşallah..

ÇAPANOÐLU

New member
Bu yaşta dev gibi bir yükü sırtlamış ve alnının akıyla hakkını vermişsin, sana helal olsun be kardeşim.
Rabbim sayınızı arttırsın, Kur'anına hizmetçi eylesin, Cennet ecriyle ecirlendirsin inş..

güle sevdalý

New member
selamun aleykum...
Allah(c.c.) razı olsun inşaAllah...
Amin Ecmain....

Üst Alt