Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an-i Kerîm'in Fazileti

sinang

New member
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Kur'an-ı Kerim İslâm'ın hükümlerini ihata eden bir Anayasa'dır. İman eden kalblere ilim ve hikmet dolduran bir nûr kaynağıdır. İbâdet eden kulu Allahü Tealâ'ya yaklaştıran en hayırlı yol Kur'an-ı Kerim'i okumaktır.
Abdullah b. Mes'ud (r.a.) rivayet ediyor: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: Şüphesiz ki bu Kur'an, Allah'ın ziyafet sofrasıdır. Gücünüz yettiği kadar Allah'ın ziyafet sofrasına yönelin. Şüphesiz ki bu Kur'an, Allah'ın sağlam bir ipidir. Apaçık bir nurdur. Hakiki bir şifadır. Kur'an kendine sımsıkı sarılanı korur. Kendine tabi olan için bir kurtuluş vesilesidir. Kur'ân'a tabi olan tenkid edilmez. Zira o yolunu şaşırmaz. Kur'ân'a tabi olanın ıslaha ihtiyacı yoktur. Çünkü o sapıtmaz. Kur'ân-ı Kerim'in acib, garib hikmetleri tükenmez. Kur'ân-ı Kerim çok okunmakla bıkkınlık vermez. Kur'ân-ı Kerim'i çok çok okuyun. Çünkü Allahü Teâlâ okuduğunuz her harfin mukabilinde on sevab mükâfat verir.Dikkat edin, ben "Elif, Lâm, Mim." bir harftir demiyorum Bu kelime Elif, Lâm ve Mim olarak üç harftir."
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Ebu Zer (r.a.)'e yaptığı vasiyette şöyle demiştir: "Kur'an-ı Kerim'i oku. Okumaya devam et. Çünkü Kur'ân yeryüzünde senin için nurdur.
Bismillâhirrahmanirrahim
Hz. Aişe (r.a.) Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: "Kur'ân-ı Kerim'i kıraetiyle okuyan mahir bir hafız, meleklerle ve müttekilerle beraberdir. Kur'ân-ı Kerim'i okurken zorluk çeken ve bu yüzden yorulan için iki kat mükâfat vardır. "
Kur'ân-ı Kerim'i okurken zorluk çeken için iki kat mükâfat verilmesinin sebebi bir okumadan dolayı bir de zorluk çekmesinden dolayıdır. Ancak mahir bir hafızın tilâvetinden elde edeceği mükâfat bundan üstündür. Çünkü o da ilk merhalelerinde Kur'ân-ı zorla okuyordu. Sonra bu merhaleyi aştı, melekler mertebesine ulaşmış oldu.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) insanları Kur'ân-ı Kerim okumaya durmadan teşvik ediyordu. İnsanları Kur'ân-ı Kerimle ölçüyordu.Kur'ân-ı Kerim'i okumaktan âciz olanlara Kur'ân-ı Kerim'i dinlemelerini ve anlamaya çalışmalarını tavsiye buyuruyordu. Böylece hiçbir kimsenin Allahü Teâla'nın kelâmıyla olan manevi irtibatı kesilmesin.
Bismillâhirrahmanırrarıim
Ebû Hüreyre (r.a.)Peygamberimiz (s.a.v.)'in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:"Kim Allahü Teâlâ'nın kitabından bir âyet dinlerse o kişiye kat kat sevap yazılır.Kim Allahü Teâlâ'nın kitabını okursa Kur'ân o kişi için kıyamet gününde nûr olacaktır.
Ebû Hüreyre (r.a.) buyuruyor ki: "Bir gün Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sayıları birçok heyet gönderdi.Bunlardan her birinin Kur'an-ı Kerim okumalarını istedi. Herbiri bildiği kadar okudu. İçlerinden en gencine sıra gelince Peygamberimiz (s.a.v.):- Ya sen ne biliyorsun?"deyince,
genç:- "Ben şunu, şunu, ve Bakara Sûresini biliyorum" dedi.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.)ona:- "Bakara Sûresini biliyor musun?" diye tekrar sordu. Genç:"Evet" diye cevap verdi.
Peygamberimiz:- "Haydi git. Sen bunların başkanısın".buyurdu .
Bu hadis-i şerifin tamamı şudur: Heyetin ileri gelenlerinden biri "Yâ Resulullah!.. Benim Bakara Sûresini öğrenmemem icabını yerine getiremeyeceğimden korkmamdır". dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz şöyle buyurdu: "Kur'an-ı Kerim'i öğrenin ve okuyun.Çünkü Kur'an-ı Kerim, O'nu öğrenip, okuyup ve onunla amel eden kimse için, her yere kokusu fışkıran miskle dolu bir küp'e benzer. Kur'an-ı Kerim; O'nu öğrenip boş duran kimse için ise içi misk dolu ağzı kapatılmış bir küpe benzer".
Bismillâhirrahmanirrahim
Selef-i salihinin - Allah onlardan razı olsun-Kur'an-ı Kerim'in faziletini ve onu okumanın sevabını anlamışlar;Kur'an-ı Kerim'i kanunlarının kaynağı,hükümlerinin esası, kalblerinin ilkbaharı,ibâdetlerinin zikri olarak telakki etmişlerdi. Kur'an-ı Kerim'e bütün kalblerini açmışlardı.Kur'an-ı Kerim'i bütün akıl ve fikirleriyle düşünüyorlardı. Yüce mânâları ruhlarına işlemişti. Allahü Teâlâ da mükâfat
olarak bunlara dünyada kâinatın önderliğini nasib eyledi. Ahirette de bunlar için büyük dereceler ve makamlar hazırladı. Biz ise Kur'an-ı Kerim'i ihmal ettik ve bugünkü hale düştük. Dünyada zelil ve âciz olduk.
Enes b. Malik (r.a.) rivayet ediyor: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:"Ümmetimin mükâfatları bana gösterildi.Hattâ mescidden çöpü çıkaran kişinin mükâfatı dahi...Yine ümmetimin günahları bana gösterildi. Kur'an-ı Kerim'den bir süre veya bir âyeti ezberleyipte sonra unutanın günahından daha büyük bir günah görmedim".
Bunun içindir ki Müslüman Kardeşler Allahü Teâlâ'nın kitabının birinci zikirleri olmasını istediler. Ahidlerinden biri de Müslüman Kardeşin her gün "beş sayfa Kur'an-ı Kerim" okuması vaadidir.

Hasan El BENNA (r.a)

mhmt

New member
Allah razı olsun..

selametle...

Üst Alt