Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim'i Anlamak

salvatore1097

New member
İyi günler,

Benim bir sorum olacaktı,

Bir süredir Kuran-ı Kerim meali okuyorum. Tam olarak bitirdiğim bir tane, parça parça okuduğum 2-3 tane meal var. Bir miktarda tefsir okudum ve okuyorum.
Meal okurken tercümede tam olarak anlayamadığım, devrik cümle olarak kurulmuş kısımlara rastladım.
Anlamadığım ayetleri tam olarak anlayabilmek için başka meallere göz attım ama farkettim ki bazı ayetlerin tercümesi
her meal farklı olarak çevirmiş. O kadar ki taban tabana zıt anlam yükleyenler olmuş.Bu durum karşısında kafam biraz karıştı.
Bu konu ile ilgili bir kaç sorum var:

1- Mealler arasındaki bu çeviri farklılıkları kaynağı nedir?
2- Fark arapçanın-türkçeye tam olarak tercüme edilememesinden mi kaynaklanıyor?
3- Arapça öğrenmeden Kuran-ı Kerimin mesajını %100 olarak anlama imkanım var mı?
4- Eğer tam olarak tercüme yapılamıyor ise, Kuran-ı Kerimi tam olarak özümseyerek anlamak için
arapça öğrenmemiz mi gerekir?
5- Benim ilk kanaatim tam çeviri yapılamadığı yönünde olduğu için arapça öğrenmeye karar verdim ve halen Kuran-ı Kerim
arapçasının konuşulduğu bir bölgede, 1-2 yıl kadar kalarak Kuran-ı Kerimi kendi başıma okuyarak anlayacak kadar arapça
öğrenebileceğimi düşündüm. 2 yıl bu çalışma için yeterli midir?

Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırlarsa çok sevirim.

Allah razı olsun.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Genellikle hiç bir lisan manzumesi bir başka lisana motamot çevrilemiyor. Bu nedenle de çevirmenlerin konuya gerçek anlamı kazandırmak için müdahaleleri söz konusu olabiliyor. Bu müdahale de o çevirmenin ilmi ile sınırlı ve alakalı oluyor. Dolayısı ile de farklılıklar çıkabiliyor.

Bu gün okullarda öğretilen Arabçanın, Kur'an Arabçası ile de birebir uyumlu olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle Kur'an a vakıf olma manasında yine de eksiklikler olacaktır.

Bununla beraber Kur'an Arabçasına dahi tam vakıf olabilmek, Kur'an a tam vakıf olabilme şartı değildir. Bu vakıfiyeti elde edebilmek için, siyer vs. gibi diğer bazı ilimlerin de tahsili şarttır.

Eğer bu konuda kararlı iseniz Allah size mutlak yardımcı olacaktır.

Üst Alt