Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

KUR'AN Hakkındadır.

CCCCCC

New member
KUR'AN ayetleri ALLAH C.C ındır.Meal ise insanındır.Onu hakkıyla yorumlamak bize düşmez eğer böyle bir hata yaparsak tövbe etmeli.Meal yazarken kimin mealini yazdığınıza dikkat edin çünkü meali yazan insandır.Her insan farklı düşünebilir.Her mealin arkasında karar kesilmeyin çünkü insan yanlış bilebilir.Peki KUR'AN'ı nasıl sağlam tutacağız kime güveneceğiz derseniz.Hadisler yardımımıza gelir.Birbirlerini tamamlarlar.Nitekim EFENDİMİZ A.S.M Şu iki şeye iyi sarılın Biri KUR'AN biri Sünnet.

müttaki

New member
KUR'AN ayetleri ALLAH C.C ındır.Meal ise insanındır.Onu hakkıyla yorumlamak bize düşmez eğer böyle bir hata yaparsak tövbe etmeli.Meal yazarken kimin mealini yazdığınıza dikkat edin çünkü meali yazan insandır.Her insan farklı düşünebilir.Her mealin arkasında karar kesilmeyin çünkü insan yanlış bilebilir.Peki KUR'AN'ı nasıl sağlam tutacağız kime güveneceğiz derseniz.Hadisler yardımımıza gelir.Birbirlerini tamamlarlar.Nitekim EFENDİMİZ A.S.M Şu iki şeye iyi sarılın Biri KUR'AN biri Sünnet.

ee hadisleri de türkçeye çeviren insandır.peygamberimizde bir insandır. alimlerinizde bir insandır.melek mi gelmeli bize açıklamaya içimize Allah mı imanı sokacak? nerden nasıl dinimizi öğreneceğiz onlarıda insanlar yazmıcak mı? sonuçta insan değiller mi? başka bir mahlukat mı var evrende?

ÇAPANOÐLU

New member
ee hadisleri de türkçeye çeviren insandır.peygamberimizde bir insandır. alimlerinizde bir insandır.melek mi gelmeli bize açıklamaya içimize Allah mı imanı sokacak? nerden nasıl dinimizi öğreneceğiz onlarıda insanlar yazmıcak mı? sonuçta insan değiller mi? başka bir mahlukat mı var evrende?

daha da acısı nedir bilir misin dostum,
kur'anın türkçe meallerini beğenmeyenler ve arabça olmadığı için hükmedilmeyeceğini iddia edenler..
kendi üstad, alim ve evliyalarının LATİN harflerle yazılmış özbeöz gayrıarabça eserlerini baştacı etmişlerdir..
Şimdi mesele şu..
Acaba burada maksat üzüm yemek mi yoksa bağcı dövmek mi?..

reyyan

New member
-Ey iman edenler, Allah'ın sizin için helal kıldığı güzel şeyleri haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz Allah, haddi aşanları sevmez.

(MAİDE/87

ÇAPANOÐLU

New member
-Ey iman edenler, Allah'ın sizin için helal kıldığı güzel şeyleri haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz Allah, haddi aşanları sevmez.

(MAİDE/87

Hay ellerine sağlık, tam isabet bir ayet.. sizi kutlarım.. fakat, küçük bir soru, onuda cevaplarsanız memnun olurum..
Bu ayete mezhepler de muhataplar mıdır..

CCCCCC

New member
KUR'AN ın mealini yazanlar diyorum alim onun tefsirini herkes yapamaz tefsir herkesin harcı değil her ayeti ciltler halinde insanlara sunmak hiç değil o devrin tüm alimlerini susturan ÜSTAD Hz. in suçumu alimler toplanıp Üstad ne kadar biliyor diye toplanıyorlar Daha sorularını öyle güzel açıklıyorki çaylarını içmeyi unutuyorlar Üstad R.a hem sorularını cevaplıyor hemde hepsinin çaylarını içiyor.Peki neden anlattım derseniz bende o kadar alimin mealini okuyacağıma ondan üstün olduğunu ispatlayan ÜSTAD R.A ın meal lerini tefsirlerini okumayı tercih ederim.Biri deseki bir öğrenci var lise son öğrencisi o sana matematik dersi verse diğeride deseki benim bildiğim bir matematik öğretmeni var ben gidip lise öğrencinden matematik öğrenmeye kalkarsam ancak 4 işlem yapabilirim mesela onu öğretmenden öğrenirsem daha çok şey öğrenirim şimdi üstad R.A ı karalayanlara öyle bir beddua ederimki ahiretide dünyasıda beter olur bundan sonra Üstad R.A Hz. karalamak isteyen yiğit var mı?

ÇAPANOÐLU

New member
peki ben de üstadınızın bile esinlendiği RAZI yı, TABERİ yi, okuyorum desem, ki bunlar yıllar önce yaşamışlar ve üstadınızla münazara yapma imkanları yoktur ama şunu kabul etmek gerekirki bu saydıklarım dünya çapında müfessirdir, oysa üstadınız sadece ülkemizde bilinir, şimdi, saydıklarımı okuyan dünya müslümanları, üstadınızı tanımadıkları, bilmedikleri ve okumadıkları için resmen kayıp listesindeler..
ilmi bu kadar dar kalıba sıkıştırmanız gerçekten müslümanlar adına korku verici, lütfen şu ilmi tekelenize almaktan vazgeçin, bu gerçekten akli değil, ilmi değil, fikri değil..

CCCCCC

New member
Şu konuda bir yere varalım.33 ALLAH C.C. sözünü bir ciltte toplayan bir ÜSTAD R.A KİTAPLARI neden halen çözülemiyor.ÜSTAD R.A Hz ben yazdıklarımı okuyorum defalarca okuyorum bunu benmi yazdırdım.diyerek her okuduğunda farklı şeyler anlaması KUR'AN ın tefsirinin ne kadar güzel yapıldığını ve halen tefsiri anlatırken farklı yorumlar yapıldığını acaba ÜSTAD R.A burda nasıl anlatmış diye ihtilafa düştüklerini biliyormusun.ÜSTAD R.A ın değil bu eser arkadaşlar kendisi inanamıyor.Bunu KUR'AN a maledin.Onun içindekiler KUR'AN ın açıklamasıdır.Niçin böyle güzel kitapları köşeye atayım.Okursak ölürmüyüz..Diğer MEAL leride okuyun bende okuyorum.Ama böyle adını sözettiren birinin kitabı okunmazmı

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
kardeşlerim bizler ufacık beynimizle ALLAH ın ayetlerini tartışıyoruz iki üç beş kitap okuduk ondan sonra kendimizi alim sanıyoruz ilk önce bizler kendimizi düzeltelim bizler ALLAH ın kitabını tartışırsak hatalar aramay çalısırsak sauncunada katlanmak zorunda kalırız kimileri ben şeriata karşıyım kimileri işte şeriat bu mu ALLAH ta hata aramay çalısıyorlar bilmiyorlar ki hata kendilerinde ben laikim diyen biri çıkmış ben haşahaşa ben tebbet süresinin bu kadar küçük oldugunu kabul etmiyorum o ise daha çok ayet olmalıydı yok bakara suresi bukadar niye uzun bunun kısa olması gerekliydi diyor MEVLAM sonumuzu hayrleye

reyyan

New member
hadis173ol.jpg

yýldýz

New member
HUD SURESİ

1- Elif, Lam, Ra. (Bu,) Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve herşeyden haberdar olan (Allah) tarafından birer birer (bölüm bölüm) açıklanmış bir Kitap'tır (ki:)

18- Allah’a karşı yalan uydurup iftira düzenden daha zalim kimdir? İşte bunlar, Rablerine sunulacaklar ve şahidler: "Rablerine karşı yalan söyleyenler bunlardır" diyecekler. Haberiniz olsun; Allah'ın laneti zalimlerin üzerinedir.

19- Bunlar Allah'ın yolundan engelleyenler ve onda çarpıklık arayanlardır. Onlar, ahireti tanımayanlardır.

20- Bunlar, yeryüzünde (Allah'ı) aciz bırakacak değildir ve bunların Allah'tan başka velileri yoktur. Azap onlar için kat kat artırılır. Bunlar (hakkı) işitmeye güç yetirmezlerdi ve görmezlerdi de.
21- İşte bunlar, kendilerini hüsrana uğratanlardır ve yalan olarak uydurdukları (düzme tanrılar da) onlardan uzaklaşıp-kaybolmuşlardır.

22- Hiç şüphesiz bunlar, ahirette en çok hüsrana uğrayanlardır.

23- İman edip salih amellerde bulunanlar ve 'Rablerine kalpleri tatmin bulmuş olarak bağlananlar', işte bunlar da cennetin halkıdırlar. Onda süresiz kalacaklardır.

24- Bu iki grubun örneği; kör ve sağır ile gören ve işiten gibidir. Örnekçe bunlar eşit olur mu? Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz?

34- "Eğer Allah sizi azdırmayı dilemişse, ben size öğüt vermek istesem de, öğüdümün size yararı olmaz. O sizin Rabbinizdir ve O'na döndürüleceksiniz."

117- Halkı, ıslah eden kimseler iken, senin Rabbin o ülkeleri zulüm ile helak edecek değildi.

118- Eğer Rabbin dileseydi, insanları elbette tek bir ümmet kılardı. Oysa, onlar, anlaşmazlığı sürdürmektedirler:

119- Rabbinin rahmet ettikleri dışında. Onları bunun için yarattı. Böylece Rabbinin (şu) sözü tamamlanıp gerçekleşmiştir: "Andolsun, cehennemi cinlerden ve insanlardan, (kafirlerin) tümüyle dolduracağım."

120- Sana elçilerin haberlerinden -kalbini sağlamlaştıracak- doğru haberler aktarıyoruz. Bunda sana hak ve mü'minlere bir öğüt ve uyarı gelmiştir.

121- İman etmeyenlere de ki: "Yapabileceğinizi yapın; elbette biz de yapacağız."

122- Ve gözleyip durun; gerçekten biz de gözleyip duruyoruz."

123- Göklerin ve yerin gaybı Allah'ındır, bütün işler O'na döndürülür; öyleyse O'na kulluk edin ve O'na tevekkül edin. Senin Rabbin yaptıklarınızdan habersiz değildir.

yýldýz

New member
:D
Ne diyeyim bilmiyorum ki.
Sizler gibi dostlar verdiği için Allah Teala' ya ne kadar şükretsem azdır. Daha doğrusu aciz bir kuluz.

ÇAPANOÐLU

New member
18- Allah’a karşı yalan uydurup iftira düzenden daha zalim kimdir? İşte bunlar, Rablerine sunulacaklar ve şahidler: "Rablerine karşı yalan söyleyenler bunlardır" diyecekler. Haberiniz olsun; Allah'ın laneti zalimlerin üzerinedir.

levha levha gözükebilen heryere asılacak muhteşem ayetler, teşekkürler kardeşim.

müttaki

New member
HUD SURESİ

1- Elif, Lam, Ra. (Bu,) Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve herşeyden haberdar olan (Allah) tarafından birer birer (bölüm bölüm) açıklanmış bir Kitap'tır (ki:)

19- Bunlar Allah'ın yolundan engelleyenler ve onda çarpıklık arayanlardır. Onlar, ahireti tanımayanlardır.

20- Bunlar, yeryüzünde (Allah'ı) aciz bırakacak değildir ve bunların Allah'tan başka velileri yoktur. Azap onlar için kat kat artırılır. Bunlar (hakkı) işitmeye güç yetirmezlerdi ve görmezlerdi de.
21- İşte bunlar, kendilerini hüsrana uğratanlardır ve yalan olarak uydurdukları (düzme tanrılar da) onlardan uzaklaşıp-kaybolmuşlardır.

22- Hiç şüphesiz bunlar, ahirette en çok hüsrana uğrayanlardır.

23- İman edip salih amellerde bulunanlar ve 'Rablerine kalpleri tatmin bulmuş olarak bağlananlar', işte bunlar da cennetin halkıdırlar. Onda süresiz kalacaklardır.

24- Bu iki grubun örneği; kör ve sağır ile gören ve işiten gibidir. Örnekçe bunlar eşit olur mu? Yine de öğüt alıp-düşünmeyecek misiniz?

34- "Eğer Allah sizi azdırmayı dilemişse, ben size öğüt vermek istesem de, öğüdümün size yararı olmaz. O sizin Rabbinizdir ve O'na döndürüleceksiniz."

117- Halkı, ıslah eden kimseler iken, senin Rabbin o ülkeleri zulüm ile helak edecek değildi.

118- Eğer Rabbin dileseydi, insanları elbette tek bir ümmet kılardı. Oysa, onlar, anlaşmazlığı sürdürmektedirler:

119- Rabbinin rahmet ettikleri dışında. Onları bunun için yarattı. Böylece Rabbinin (şu) sözü tamamlanıp gerçekleşmiştir: "Andolsun, cehennemi cinlerden ve insanlardan, (kafirlerin) tümüyle dolduracağım."

120- Sana elçilerin haberlerinden -kalbini sağlamlaştıracak- doğru haberler aktarıyoruz. Bunda sana hak ve mü'minlere bir öğüt ve uyarı gelmiştir.

121- İman etmeyenlere de ki: "Yapabileceğinizi yapın; elbette biz de yapacağız."

122- Ve gözleyip durun; gerçekten biz de gözleyip duruyoruz."

123- Göklerin ve yerin gaybı Allah'ındır, bütün işler O'na döndürülür; öyleyse O'na kulluk edin ve O'na tevekkül edin. Senin Rabbin yaptıklarınızdan habersiz değildir.

Allah razı olsun Allahın bize gönderdiği her harf için şükür borçluyuz. O bize doğruyu gösterdi. O bizi nimetiyle lütuflandırdı. Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

T

teslimolan

Guest
Biz ne diyoruz Allah söylemedikce hic bir seye helal demeyin Allah söylemedikce hic bir seye haram demeyin.

Üst Alt