Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kur'an a Nasıl İftira Atılır ??!

bekir

sadece bir kul
Yönetici
(LOKMAN 6)​
وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ

Ve minen nasi mey yeşteri lehvel hadisi li yüdille an sebilillahi bi ğayri ilmiv ve yettehizeha hüzüva ülaike lehüm azabüm mühin

Diyanet Açıklamalı: İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.

Diyanet Vakfı: İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.

Elmalılı Orijinal : Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, Allah yolundan bilmiyerek sapıtmak ve onu eğlence yerine tutmak için lâf eğlencesi satın alır, işte bunlara mühîn bir azâb vardır

Elmalılı Sade. 1: Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, bilmeyerek Allah yolundan saptırmak ve onu alaya almak için laf eğlencesi satın alırlar, işte bunlara alçaltıcı bir azap vardır.

Elmalılı Sade. 2: Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve onu eğlence yerine tutmak için laf eğlencesi (veya boş söz) satın alırlar. İşte onlar için aşağılayıcı bir azab vardır.

Ö. N. Bilmen : Ve insanlardan öylesi de vardır ki, lakırdının beyhûde eğlencesini satın alır ki, bilgisizlikle Allah'ın yolundan sapıtsın ve o yol ile alay ediniversin. İşte onlar için ihanet edici bir azap vardır.

S. Ateş : İnsanlardan kimi var ki; bilgisizce (insanları) Allâh'ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için boş hadisi (eğlence sözünü) satın alır. İşte onlara küçük düşürücü bir azâb vardır.

Tefhimü-l Kuran :İnsanlardan öyleleri vardır ki, hiç bir bilgiye dayanmaksızın, Allah'ın yolundan saptırmak için sözün boş olanını satın almaktadırlar ve onu bir eğlence konusu edinmektedirler. İşte onlar; onlar için aşağılatıcı bir azap vardır.

Fizilalil Kuran: İnsanlardan öyleleri var ki, herhangi bir bilgiye dayanmadan insanları Allah'ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için gerçeği boş sözlerle değişirler. İşte alçaltıcı azap bunlar içindir.

İ. Kesir : İnsanlar arasında bilgisizce Allah yolundan saptırmak için gerçeği boş sözlerle değişenler ve Allah yolunu alaya alanlar vardır. İşte horlayıcı azab onlar içindir.

Mevdudi : İnsanlardan öyleleri vardır ki, hiç bir bilgiye dayanmaksızın, Allah'ın yolundan saptırmak için sözün boş olanını satın almaktadırlar ve onu bir eğlence konusu edinmektedirler. İşte onlar; onlar için aşağılatıcı bir azap vardır.

A. Gölpınarlı: İnsanlardan, asılsız ve boş lâfları satın alan var, halkı, bilgisi olmadığı halde Allah yolundan saptırmak ve Kur'ân'ı alaya almak için; onlar, öyle kişilerdir ki onlaradır hor-hakir bir hale getiren azap.

Y.N. Öztürk : İnsanlardan öylesi vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak için hadis/laf eğlencesi satın alır ve onu alay konusu edinir. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır.

H. S. Yeter : İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.

A. Bulaç : İnsanlardan öyleleri vardır ki, bilgisizce Allah'ın yolundan saptırmak ve onu bir eğlence konusu edinmek için sözün 'boş ve amaçsız olanını' satın alırlar. İşte onlar için aşağılatıcı bir azab vardır.

S. Yıldırım : Öyle insanlar da vardır ki hiçbir delile dayanmaksızın,halkı Allah yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için asılsız sözler ve hikâyelerle meşgul olurlar. İşte onları zelil ve perişan eden bir azap vardır.

A. Uğur : İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.

G. Onan: İnsanlardan öyleleri vardır ki, bilgisizce Tanrı'nın yolundan saptırmak ve onu bir eğlence konusu edinmek için sözün 'boş ve amaçsız olanını' satın alırlar. İşte onlar için aşağılatıcı bir azab vardır.

Ş. Piriş : İnsanlardan öyleleri var ki, bilgisiz oldukları halde sadece Allah yolundan saptırmak için boş sözleri satın alırlar ve onu eğlence edinirler. İşte onlara alçaltıcı bir azap vardır.

Edip Yüksel : İnsanlardan bazısı var ki, halkı bilgisizce ALLAH'ın yolundan saptırmak ve onu hafife almak için temelsiz hadislere sarılırlar. Onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.

İ.H. Baltacıoğlu : İnsanlar arasında öyleleri vardir ki hiç bir bilgileri olmadan doğru yoldan çıkarmak, bu yolu eğlence yerine koymak için bir takım boş sözler edinmişlerdir. Onlar için alçaltıcı bir azap vardır.

Yukarıdaki ayeti meal eden ehli ilmin çevirilerini incelerseniz, Kur'an dan anlayanlar (!) hakkında, yanlız Kur'an yeter iddiasında bulunanlar hakkında, çok açık bir delalet noktasını görebilirsiniz. İnceleyin...

Anlayamayan sorsun.

Anlayana delil olsun.

İtiraz edenlerin cevabını bekleriz...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Konuya şu ana kadar cevap veren malesef olmadı. Bu nedenle Allah'ın Kelamı üzerinde oyun oynamaya çalışanların emellerine reddiye ve Allah rızası için daha alenice soralım herkese.

Aşağıda Kur'an da ki Lokman Suresinin 6. ayetinin değişik ilim ehlince mealleri var. İlk mesajdakinden biraz daha azaltarak alıntılıyorum ve bu meallerdeki farkı görmenizi, değerlendirmenizi rica ediyorum.

(LOKMAN 6)

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ لِيُضِلَّ عَن سَبِيلِ اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّخِذَهَا هُزُوًا أُولَئِكَ لَهُمْ عَذَابٌ مُّهِينٌ

Ve minen nasi mey yeşteri lehvel hadisi li yüdille an sebilillahi bi ğayri ilmiv ve yettehizeha hüzüva ülaike lehüm azabüm mühin

Diyanet Açıklamalı: İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.

Elmalılı Orijinal : Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, Allah yolundan bilmiyerek sapıtmak ve onu eğlence yerine tutmak için lâf eğlencesi satın alır, işte bunlara mühîn bir azâb vardır

Ö. N. Bilmen : Ve insanlardan öylesi de vardır ki, lakırdının beyhûde eğlencesini satın alır ki, bilgisizlikle Allah'ın yolundan sapıtsın ve o yol ile alay ediniversin. İşte onlar için ihanet edici bir azap vardır.

S. Ateş : İnsanlardan kimi var ki; bilgisizce (insanları) Allâh'ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için boş hadisi (eğlence sözünü) satın alır. İşte onlara küçük düşürücü bir azâb vardır.

Tefhimü-l Kuran :İnsanlardan öyleleri vardır ki, hiç bir bilgiye dayanmaksızın, Allah'ın yolundan saptırmak için sözün boş olanını satın almaktadırlar ve onu bir eğlence konusu edinmektedirler. İşte onlar; onlar için aşağılatıcı bir azap vardır.

Fizilalil Kuran: İnsanlardan öyleleri var ki, herhangi bir bilgiye dayanmadan insanları Allah'ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için gerçeği boş sözlerle değişirler. İşte alçaltıcı azap bunlar içindir.

İ. Kesir : İnsanlar arasında bilgisizce Allah yolundan saptırmak için gerçeği boş sözlerle değişenler ve Allah yolunu alaya alanlar vardır. İşte horlayıcı azab onlar içindir.

Mevdudi : İnsanlardan öyleleri vardır ki, hiç bir bilgiye dayanmaksızın, Allah'ın yolundan saptırmak için sözün boş olanını satın almaktadırlar ve onu bir eğlence konusu edinmektedirler. İşte onlar; onlar için aşağılatıcı bir azap vardır.

A. Gölpınarlı: İnsanlardan, asılsız ve boş lâfları satın alan var, halkı, bilgisi olmadığı halde Allah yolundan saptırmak ve Kur'ân'ı alaya almak için; onlar, öyle kişilerdir ki onlaradır hor-hakir bir hale getiren azap.

Y.N. Öztürk : İnsanlardan öylesi vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak için hadis/laf eğlencesi satın alır ve onu alay konusu edinir. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır.

A. Bulaç : İnsanlardan öyleleri vardır ki, bilgisizce Allah'ın yolundan saptırmak ve onu bir eğlence konusu edinmek için sözün 'boş ve amaçsız olanını' satın alırlar. İşte onlar için aşağılatıcı bir azab vardır.

S. Yıldırım : Öyle insanlar da vardır ki hiçbir delile dayanmaksızın,halkı Allah yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için asılsız sözler ve hikâyelerle meşgul olurlar. İşte onları zelil ve perişan eden bir azap vardır.

Edip Yüksel : İnsanlardan bazısı var ki, halkı bilgisizce ALLAH'ın yolundan saptırmak ve onu hafife almak için temelsiz hadislere sarılırlar. Onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.

hanif_bir_kul

New member
Bekire ceva ben

Bekire ceva ben

Bekir kendine yazık ediyorsun hutameye doğru koşuyorsun

kur,an ayetlerinle nefsini ve Allah,ın ayetlerini alay konusuyapan biz deği sizler siniz bu tip yakıştırmalar bir müslümanım diyen emde ben heli sünetim diyen bir insana yakıştıramadım oyun eylencearayan sen sin ben ve benim gibi düşünenler sadece Allah rızası için ve Allah korkusundan bildiklerimizi ortaya koyuyor ve gerçekleri yazıyoruz yasiz gerçekleri görüp siz değerli arkadaşlarımızı kur,an la uyarı yoruz ya sizler neyle uyarıyorsunuz önce cevapla bukonuları sonra iftira et at.
14 - Sonra onların ardından sizi yeryüzüne halifeler yaptık ki, bakalım nasıl ameller işleyeceksiniz.
15 - Böyle iken, âyetlerimiz, kesin birer belge olarak kendilerine okunduğu zaman, o bizimle karşılaşmayı ummayanlar, "Bundan başka bir Kur'ân getir veya bunu değiştir." dediler. De ki, "Onu kendiliğimden değiştiremem, benim açımdan bu olacak bir şey değildir. Ben ancak bana vahyolunana uyarım. Rabbime isyan edersem, şüphesiz büyük bir günün azabından korkarım."
Ya sizler ne yapıyorsunuz Allah,ın ayetlerini veli şeh şıh mürşid urşidlere inanıp onların tehvillerine inanıyorsunuz Rasül bak negüzel ifade ediyor yasiz ler körü körüne falanca böyle dedi ben asla onun sözünden çıkamam diyorsun cevapla Bekir cevapla sakın aaa nefsinle değil sakın De ki, "Onu kendiliğimden değiştiremem, benim açımdan bu olacak bir şey değildir. Ben ancak bana vahyolunana uyarım. Rabbime isyan edersem, şüphesiz büyük bir günün azabından korkarım." Nedemiş Rasül sen nedeyeceksin.
16 - De ki, "Eğer Allah dileseydi ben onu size okumazdım. O da onu hiçbir şekilde size bildirmezdi. Bilirsiniz ki, ben sizin içinizde bundan önce yıllarca bulundum. Siz hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız?"
Allah dilemeseydi Rasül söylemem diyor elbette söylemezdi okumazdı siz ne okuyorsunuz anlat Bekir anlat Siz hâlâ aklınızı başınıza toplamayacak mısınız?" Deniyor siz bizi kurancıları neyle uyarıyorsunuz.
17 - Artık bir yalanı Allah'a iftira eden veya O'nun âyetlerini inkar edenden daha zalim kim olabilir? Hiç şüphesiz o mücrimler iflah olmayacaklar.
Allah,ın kitabına intibar Allah,a ve müminlere iftira edenler asla ifla olmayacaksınız.
18 - Allah'ı bırakıyorlar da, kendilerine ne fayda, ne de zarar verebilecek olan şeylere tapıyorlar ve "Bunlar bizim Allah katında şefaatçilerimizdir." diyorlar. De ki, "Siz Allah'a göklerde ve yerde O'nun bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?" Allah onların ortak koştukları şeylerin hepsinden münezzehtir.
Ayette anlatılanın takendisini yaşıyorsunuz.
19 - İnsanlar, aslında bir tek ümmet idiler, sonra ihtilafa düşüp ayrı ayrı oldular. Eğer Rabbinden bir karar çıkmamış olsa idi, ihtilaf edip durdukları şeyler hakkında şimdiye kadar aralarında çoktan hüküm verilmiş olurdu.
Çok şidetli bir uyarı ister uyun ister uymayın.

SAYGILARIMLA

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
kardeşim kimin atese gidecegini ALLAH daha iyi bilir

bu yazı radikalislam abiden alıntıdır

bu sizin atalarınızın üzerinde durduğunuz Din değil mi ? Sahi sizler hiç akıl etmezmisiniz ? Beyninizi neden kiraya veriyorsunuz ? Atalarınızın Dininde kalıyorsunuz. Kutsallarınızı aşamıyorsunuz ! Oysa bizlerin inandığı hak Peygamber Kur’an’da var! İbrahimi bir duruş sergileyen ve Din’i Allah’a özgüleyen bir peygamberdir O! Ama bununla beraber başka bir özelliği olmayan bir Peygamber. Hepsi bu! Peygambere iftira atmayın. Mucizesi yok, şefaat hakkı yok! O sadece tebliğ ile mükellef bir postacı. Sözlerimi ?(Hadisleri); paçavradır! (Haşa ki sümme haşa!) Bize dedikleriniz işte bu tür sözler. Ve bu yaptıklarınıza karşılık bizim uyarmalarımız neticesinde ısrar ile devam eden zihniyeti bakın Rabbül Alemin nasıl tasvir ediyor

iste buna katılıyorum hep ayetleri kendi çıkarları için kullanan sizlersiniz sayın sadece kuran yeter diyen kardeşlerim var olanları dahi inkara kalkansizlersiniz bizler degiliz

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Manzara çok vahim. Gülsen mi ağlasam mı bilmiyorum. Ey forum halkı bana bir akıl verin.

Nereye dokunduk, nereden ses çıktı.

Hiç böyle bir şey olacağını tahmin etmezdim.

Sayın hanif_bir_kul ve Sayın islamcı. İki kahraman (!). Bulanık suda iki balık.

Önce sana hanif_bir_kul;

bu benim yazdıklarım senin nerene dokundu ki saldırıyorsun? Beni hutameye koşturan, ayın yılın başı şuraya astığım bir tek ayet ise, sizin hiç durmadan yaptığınız tek şey sürekli ayet asmak. Demek ki siz cehennemin esveline göz dikmişsiniz..

Ne demişim? Lokman suresi 6. ayet

Ve sonrada aynen şu ibare var.

Anlayamayan sorsun.

Anlayana delil olsun.

İtiraz edenlerin cevabını bekleriz...

Evet, Allah şaşırtacak ya, hanif_bir_kul itiraz etmiş. Halbu ki sorsa ki bu ayeti neden astın, anlayamadım, anlatacağım.

Ama onun yarası var.

Derin.

O yüzden de itiraz edenlerden olmuş ve saldırmış.

Allah şaşırtmasın.

* * *

Peki pek sayın islamcı kardeş

senin derdin neydi ki bu ayetle ki, sende kefal gibi takılmışsın oltaya.

Ve bir de teşekkür. Keşke şeddeli teşekkür olsaydı sistemde, şeddeli teşekkür etseydin.

Siz hiç 7 fark oyunu oynamadınız mı? Üstelik burada tek fark sorulmuş.

Ama siz bu farkı bulmaktansa atınızı itinizi nallayın, biraz daha saldırın. Biraz da merak edin, kafa yorun.

Ben mesajıma karşı yaptığınız saldırganlığı unutuyor, sizi itidale ve sağduyuya davet ediyorum.

Levhel hadis belli ki çok can sıkacak...

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
arkadaşlar biz Allah(c.c.) yolundan saptırmak istemiyoruz. sizi Allah(c.c.) a ve doğru yola çağırıyoruz. boş lafı satın alan sizlersiniz. Allah(c.c.) ın sözüne inanmayıp başka yerlerde Allah(c.c.) ı arayan sizler. kurandan başka işlerle uğraşıp ayetleri yalanlamayı görüyorsunuz.
ne diyor ayette bu apaçık bir kitaptır.
siz ne diyorsunuz biz anlamayız.
bu kitap dosdoğru yola iletir diyor kitap.
siz ne diyorsunuz. bizim anlamamız için bunu açıklayan bişe olması gerekir.neden eksiktir dersiniz.

sayınm islamcı kardeşim bakın bizler kuranın tümüne iman ettik fakat sizler böyle degilsiniz yarısını alıp ötekini almıyorsunuz işte sizinle bizim aramaızdaki fark budur

hanif_bir_kul

New member
Kur'an a Nasıl İftira Atılır

Kur'an a Nasıl İftira Atılır

bunu benyazmadım değilmi bu başlığı bekirim

beni ve benim gibileri yargılıyor sonrada kalkıp yarası var diyorsun ayıp senin yaptığına bensana derimki sen nevsinden reyting yapmak istemişsin buyur reyting yapalım sakın Allah,ın kitabına elini sürme nekonuşuyorsan konuş ayetlerle alayedip durma yaz yaz sonra yarası olan diye latifte buyur olacak işmi şimdi seninki

bekir

sadece bir kul
Yönetici
bunu benyazmadım değilmi bu başlığı bekirim

beni ve benim gibileri yargılıyor sonrada kalkıp yarası var diyorsun ayıp senin yaptığına bensana derimki sen nevsinden reyting yapmak istemişsin buyur reyting yapalım sakın Allah,ın kitabına elini sürme nekonuşuyorsan konuş ayetlerle alayedip durma yaz yaz sonra yarası olan diye latifte buyur olacak işmi şimdi seninki

muhterem hanif_bir_kul

Bu başlığı ben yazdım. Ne yazmışım. Kur'an a nasıl iftira atılır. Sen Kur'an a iftira atanmısın ki üstüne alınıyorsun. Senin böyle bir iddian olamaz kardeşim. Ancak ne yazık ki, sen ve senin gibi Müslümanların zihnini bulandırıp, şaşırtanlardır o iftiracılar. Bunu daha sonra, yine bu konu devamın da " ince bir ayrıntı " olarak yazacağım.

Reyting diyorsun ama, bu mesaj kenarda kendi kendine kaderini bekliyordu kaç gündür. Siz kurcaladınız. Reyting hesabı varsa burda muhatabı ben değilim.

Ve burada yine, tekrar aynı üslupla " benim ayetlerle alay ettiğimi "söylüyorsun.

O kadar ciddi bir iftira ki bu. Eğer reyting hesabım olsa, emin ol sana bir kaç cümle yazar ve hayli reyting yapardım ama yine ben sana hoşgörü içinde olmak arzusundayım.

Bilmediğin hususlar da sende Kur'an a çok hakim bir insan olarak, " zan " da bulunmaman lazım gelir diye hatırlıyorum ama siz daha iyi bilirsiniz.

hanif_bir_kul

New member
Açıklalaman bana yeter lütfen ben Allah,ın kitabınla alayetmem ve etir mem gerekirse canımıda veririm saygına da hayrıca teşekkür ederim. ben beşerolan insanların sözlerine intibar etmem bensadece bana vahyolulana uyarım yazınızın başlığına bak Kur'an a Nasıl İftira Atılır kasten yapılmış olduğu belli birkaç sapık deli var onları biraz tacide bulunayım
Sonrada diyorsun sazanlar. bir işi veya bilgiyi paylaşmaksa maksadın başlığı güzelatarsın ben forumda bir çoğunuzun yazılarını okuyorum benim bilmediklerimi forumlarda ve kitaplarda en temel olarakta Allah,ın kitabından öğrenmeye gayretiçersindeyim okumadan öğrenmeden bilmeden bilmişlik yapmam
benim şağsıma küfredin nederseniz deyin içmi iç kızmam

SAYGILARIMLA

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Açıklalaman bana yeter lütfen ben Allah,ın kitabınla alayetmem ve etir mem gerekirse canımıda veririm saygına da hayrıca teşekkür ederim. ben beşerolan insanların sözlerine intibar etmem bensadece bana vahyolulana uyarım yazınızın başlığına bak Kur'an a Nasıl İftira Atılır kasten yapılmış olduğu belli birkaç sapık deli var onları biraz tacide bulunayım
Sonrada diyorsun sazanlar. bir işi veya bilgiyi paylaşmaksa maksadın başlığı güzelatarsın ben forumda bir çoğunuzun yazılarını okuyorum benim bilmediklerimi forumlarda ve kitaplarda en temel olarakta Allah,ın kitabından öğrenmeye gayretiçersindeyim okumadan öğrenmeden bilmeden bilmişlik yapmam
benim şağsıma küfredin nederseniz deyin içmi iç kızmam

SAYGILARIMLA

Evet, sayın hanif_bir_kul

Bende teşekkürlerinize bin katıyla mukabele ediyorum.

Lakin, ifadenizde yine bir çelişki var ki, deyinmeden geçemeyeceğim.

ben beşer olan insanların sözlerine itibar etmem ben sadece bana vahy olunana uyarım

Şimdi bu söz ne maksatla söylendi tarafınızdan tam olarak bilmiyorum, hüsnü zan etmek istiyorum size, dolaysı ile eğer bu cümlenin sadece lafzını alır da irdelersek bakın ne çıkıyor ortaya.

"Ben sadece bana vahy olunana uyarım" Şimdi bu sözü sorgulayalım

a- Size vahy mi geliyor? Vahy geliyorsa siz rasülmüsünüz?

b- Size vahy gelmiyorsa sizin inandığınız hiç bir şey yok demektir.

çünkü diyorsunuz ki

" ben beşer olan insanların sözlerine itibar etmem "

a- Kur'an vahy olarak Hz. Muhammed (sav) a geldi. O Kur'anı bize öğretti.

b- O bir beşer olan insandı.

Eee, nasıl olacak şimdi?

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
ben beşer olan insanların sözlerine itibar etmem ben sadece bana vahy olunana uyarım aklabak hizaya gel işte kuranın tarif ettigi tiplerden biri ayet negüzel açıklama yapmış bakın nediyor ALLAH egerki biz bir melek ile dini anlatsaydık süphesizderlerdiki biz bunun gibi yapayız çünkü bu bir melek ve bize içimizden birini niye göndermedin derler simdi ALLAH insanı peygamber seçiyor ne diyorlar oda bizim gibi bir beşer bizde bir beşerin sözüne inamayız oda bizim gibi yer içer işte sözde hanif bir kardeşimizin dedigide bu noktaya geliyor

secret___

New member
ooo kardeş çok güzel yakalamışsın. sadece kur'an okumak yetmez. ilmi araştırmalarda yapmak gerekir. Eğer kaçırdığım bir kısmı varsa o inceliği gösterirsen çok sevinirim. Bir de zümer suresi 6. ayeti bilirsin. Onu bir hasenattan oku bir de şu adresten oku Kuran Oku » Sureler » 39. ZÜMER (Cemaatler) bir de böyle düşün. biraz yazışsak böyle çok iyi olacak

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
söyle bir örnek vereyim nasıl okula gidilmeden okuma ve yazma ögrenilmez kuranı anlamak da kuranı okuyup aladım ve çözdüm denemez kuranı anlamak içinde bunu ehli olan birisinden ögrenilir

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu konuyu hazmettirmek adına ağır ağır ilerlemeyi düşünmüş, bu arada bazı mihrakların, Hadislerin değerini küçümsemek adına Kur’an da ne denli ince bir tahrif yolu izlendiğini forum ehlinin fark edip edemeyeceğini test etmeyi amaçlamıştım.

Ancak bu arada konuya başka zaviyeden yaklaşımlar olunca, yön değişti. Ancak konuyu şimdi asıl mecrasına çevirmek istiyorum.

Edip Yüksel. Beyefendiler hayli ilim yapmış bir zattır. Kitaplar yazmış, modern din tasarımları ile uğraşmış ve bu arada da türetmeye çalıştıkları yeni anlayışa göre yeni bir Kur'an meali yazmayı ve bu mealde de kendi anlayışlarına uygun çeviri yapmayı ihmal etmemişlerdir.

Konumuz Lokman Suresinin 6. ayeti. Ayetin latin harflerle yazılışı aynen şöyle ve okunuş da aynı:

Bismillahirrahmanirrahim
Ve minen nasi mey yeşteri lehvel hadisi li yüdille an sebilillahi bi ğayri ilmiv ve yettehizeha hüzüva ülaike lehüm azabüm mühin.

Burada değinmeye çalışacağımız, ayetin can alıcı kısmı "levhel hadisi" kısmıdır.

Bu konuda Türkiye de çeviri yapan yirmi civarında ki mealcinin çevirisi hemen hemen aynı ki, şöyle:

İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.

Levhel hadis, bu çevirilerde hep "boş laf" veya "lâf eğlencesi " diye de geçer.

Bu ayetle alakalı hanif alim Edip Yüksel ise ( ki bu zattır haniflerin büyük ilmi şahikaları ) her fırsatta inkar etmeye çalıştıkları Hadisleri halk arasında önemsizleştirmek adına , Kur'an ın mealinde nasıl bir ince tahrif yolu izlemiş bakın …

Edip Yüksel in çevirisi.

İnsanlardan bazısı var ki, halkı bilgisizce ALLAH'ın yolundan saptırmak ve onu hafife almak için " temelsiz hadislere " sarılırlar. Onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.

Evet, " temelsiz hadislere " Burada bu ifadeyi savunan şunu diyecektir. Efendim hadis söz demektir, burada asılsız, tutarsız söz denmek istenmiştir.

Hayır, bu cevap bir kaçış ve aklanma cevabından öte olmaz. Çünkü;

1- Mealler, zaten günümüz insanının azami derecede anlayabileceği lisan ile yazılmaya çalışılmıştır. Meali de meal etmek olmaz. Ancak meal dili ağır ise, örneğin Elmalılı nın mealleri eski zamanlarda çeviri yapıldığından iki kez sadeleştirilmiştir. Ancak henüz daha çok yeni olan ve günümüz Türkçesinin kullanıldığı Yüksel in mealine böyle bir kılıf uymaz.

2- Hadis kelimesini anlamaya çalışan insanların araştırmalarında ne çıkar karşısına? bakalım

a: Lügat > hadîs: Peygamberimizin sözü.

b: Sözlük > hadis: Hz. Muhammed'in söz ve davranışları.

c: Terim > hadis : Peygamber (s.a.s)'in sözleri, fiilleri, takrirleri ile ahlâkî ve beşerî vasıflarındarı oluşan sünnetinin söz veya yazı ile ifade edilmiş şekli. Bu mânâda hadis, sünnet ile eş anlamlıdır.

Şimdi google den arayalım, hadis yazıp soralım…

d : e: f: g: h: …> ard arda onlarca site çıkar önünüze ve hepsi de Peygamberimizin sözleri manasında açıklamalar yapar.

e : sokaktaki adam > hadis: Peygamberimizin sözleri

Tüm bunlardan görülen ve çıkan şudur.

Edip Yüksel , taifesini ve mealini okuyanları şartlandırma adına reddettiği hadisleri ( reddetmezse dini kafasına göre yaşayamayacak çünkü) , lafzen reddedemeyeceği ve mana yönüyle bozmakta olduğu Kur’an da da nehyettirmek adına ince bir kurnazlık yapmış, bilene “bu söz anlamında kullanılmış” diyerek sıyırmış, bilmeyene de “bakın Allah Kur’an da bile Hadislere uymayın” argümanını kullanmıştır.

İşte tahrifçilerin ince oyunlarından biri daha…Eğer ben sui zan etmiyorsam, bu çok ciddi bir mesuliyettir.

Allah sırati müstakımden ayırmasın.

Esir

New member
"(Resulüm!) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.
De ki: Allah'a ve Resul'üne itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki Allah kafirleri sevmez."(Ali-Imran: 31-32)

Enver Ýstek

metin mete
Cevaba ne gerek zaten ayet en güzel sekilde hic bir delili olmadan Allahin yasasina yasa katanlari nasilda gösteriyor.Yani Kuranin disindakileri nasilda isbat ediyor...

Ama anlayana anlamiyorsa hurafelerinde bogulmaya mahkumdur demek..

Üst Alt